Narty i snowboard na Słowacji
Republika Słowacji to prawdziwy raj dla wszystkich entuzjastów takich sportów, jak narty czy snowboard. Znakomite położenie, dogodne warunki narciarskie, wspaniały klimat i niskie ceny sprawiają, że ferie zimowe w tym miejscu to sama przyjemność.
Najpopularniejsze regiony narciarskie na Słowacji
Stoki narciarskie – Słowacja
Warunki panujące na stokach narciarskich na Słowacji przez wiele miesięcy w roku są bardzo dobre. W tym kraju, zwłaszcza w Tatrach Wysokich, zazwyczaj nie ma problemu ze śniegiem, choć warto być na bieżąco z prognozą pogodową dla narciarzy z tego regionu.
Najwyżej położonym i najbardziej stromym stokiem jest ten poprowadzony z Łomnickiej Przełęczy na wysokości 2190 m n.p.m.
Stoki narciarskie Słowacja – blisko granicy
Wyjazdy narciarskie tutaj to przede wszystkim narty i snowboard, które są u naszego południowego sąsiada niezwykle popularne, zarówno wśród miejscowych, jak i licznych turystów przyjeżdżających tutaj co sezon. Jest to również bardzo popularny ośrodek wśród naszych rodaków - ze względu na bliskość, różnorodne trasy i zdecydowanie niższe ceny, niż ma się to w przypadku popularniejszych ośrodków we Włoszech, Austrii czy Francji. Dzięki temu Słowacja to doskonałe i tanie miejsce na ferie zimowe, sylwester czy weekend.
Zdecydowanie najbliżej polskiej granicy położone są ośrodki narciarskie w Tatrzańskiej Łomnicy oraz w Strbskim Plesie – oddalone są o około godziny drogi samochodem od granicy.
Najdłuższy stok narciarski na Słowacji
Chcąc w pełni cieszyć się z uroków „białego szaleństwa”, warto wybrać się na najdłuższą trasę narciarską na Słowacji, czyli do Tatrzańskiej Łomnicy. Stok wiedzie z Łomnickiej Przełęczy do Tatrzańskiej Łomnicy i liczy 5,5 km długości. Trasa wiedzie przez Łomnicki Staw. Na szczyt wjeżdża się ekspresową 6-osobową kanapą Tatrzańska Łomnica – Start, 15-osobową Gondolą Start – Skalnate Pleso lub 2-osobową kanapą Skalnate-Pleso – Lomnicke sedlo.
Nieco krótszą trasą na Słowacji dla narciarzy jest szlak Chopol – Lucky o długości 5,1 km, z różnicą wysokości 1060 m i nachyleniem wynoszącym 21 proc.
Ośrodki narciarskie – Słowacja
Znakomite położenie pomiędzy Austrią, Czechami, Polską, Ukrainą a Węgrami, ponad 9 parków narodowych i zdecydowanie w większości górzysty krajobraz to powody, dla których Słowacja jest ważnym ośrodkiem narciarskim w sercu Europy. W tym kraju znajduje się ponad 36 ośrodków narciarskich, oferujących bardzo dobre warunki narciarskie dla każdego - niezależnie od stopnia zaawansowania.
Wśród najważniejszych ośrodków narciarskich, jakie znajdują się na Słowacji, trzeba wymienić:
- Chopok Jasna – największy ośrodek sportów zimowych na Słowacji, który oferuje 50 km tras zjazdowych, w tym 25 km łatwych, 17,8 km średnich i 7,3 km trudnych. Jest tu 14 orczyków, 8 kolejek krzesełkowych i 1 gondola. Dysponuje nowoczesną infrastrukturą narciarską.
- Szczyrbskie Jezioro – Tatry Wysokie – ośrodek turystyczny, który oddaje do dyspozycji narciarzy 8,3 km tras, w tym 2,7 km łatwych oraz 5,6 km średnich i średnio trudnych, które znajdują się na południowych stokach Skrajnego Soliska. Prócz tego jest tu 26 km tras narciarstwa biegowego w Tatrach Wysokich. Turyści mogą skorzystać z 4 orczyków i 3 kolejek krzesełkowych.
- Tatrzańska Łomnica – Tatry Wysokie – łącznie to 9,4 km tras zjazdowych, w tym 4,3 km łatwych, 3,9 km średnich i 1,2 km trudnych. Turyści korzystają z 10 wyciągów, w tym z 2 orczyków, 4 kolejek krzesełkowych i 3 gondoli. Ośrodek narciarski składa się z trzech poziomów – stacji Start, Skalnate Pleso i Łomnicka Przełęcz.
- SKI PARK Kubínska hola – ośrodek w obrębie Magury Orawskiej, który oferuje 14 km tras zjazdowych, w tym 4,5 km łatwych, 8 km tras średnich i 1,5 km tras trudnych. Turyści korzystają z 8 orczyków i 2 kolejek krzesełkowych.
- Vratna Mała Fatra – w Parku Narodowym Mała Fatra znajduje się ośrodek, który zapewnia 14,5 km tras narciarskich, w tym 1 km łatwych, 9,5 km średnich i 4 km trudnych. Turyści mogą używać 9 orczyków, 1 kolejki krzesełkowej i 1 gondolowej.
- Bachledka Ski&Sun – Magura Spiska – łącznie oferuje 8,9 km tras zjazdowych, w tym 3 km tras łatwych, 3,6 km średnich i 2,3 km trudnych. Znajduje się tu 10 różnych wyciągów, w tym 6 orczyków. Trasy narciarskie udostępniane są w 3 dolinach: Bachledowa Dolina, jeziersko i Mala Frankova.
- Roháče – Spálená – ośrodek w Tatrach Zachodnich, z różnicą poziomów niemal 500 m. Znajduje się tu 5,8 km tras, w tym 2,9 km łatwych, 2,5 średnich i 0,4 km trudnych. Turyści korzystają z 3 orczyków i 2 kolejek krzesełkowych. Można również używać 2 tras do narciarstwa biegowego.
- Park Snow Donovaly – ośrodek narciarski w Niżnych Tatrach, z różnicą poziomów wynoszącą 450 m. Obejmuje 11 km tras, w tym 5 km łatwych, 5,9 km średnich i 0,1 km trudnych. Turyści korzystają z 14 orczyków, 2 kolejek krzesełkowych i jednej gondoli.
Słowacja – gdzie na narty
Najważniejszym regionem narciarskim na Słowacji są Wysokie Tatry, których łańcuch obejmuje niemal 2/3 całego kraju, zapewniając świetne warunki narciarskie zimą. Inne ważne ośrodki to Szczyrbskie Jezioro, Tatrzańska Łomnica czy Stary Smakowiec, w których również znajdziemy liczne stoki narciarskie i pełne atrakcyjnych hoteli - bogate zaplecze turystyczne.
Bardzo popularna miejscowość po drugiej stronie Tatr Wysokich to przede wszystkim Jasná - znany kurort, nie tylko na narty czy snowboard, ale również liczne trasy do narciarstwa biegowego, niektóre bardzo wymagające, położone na znacznych wysokościach.
Warto zdecydować się na wyjazd na Słowację. Przewodnik po tym kraju ułatwi planowanie urlopu, który można połączyć np. z wyjazdem na narty do Czech.
Skipass – Słowacja
Turyści wybierający się na kilka czy kilkanaście dni na narty, podobnie jak w przypadku wyjazdu do Niemiec czy do Austrii, mogą zmniejszyć koszty korzystania z tamtejszych wyciągów narciarskich, kupując ski pass. Między innymi są to takie karnety zjazdowe jak:
- Karnet Tatry Super SKI – ski pass dający dostęp do 17 stacji narciarskich, gdzie do dyspozycji turysty jest łącznie 91 zróżnicowanych tras o łącznej długości ponad 57 km.
- Sprytna sezonówka – ski pass obejmujący wiele ośrodków, nie tylko na Słowacji, ale również w Czechach, w Polsce i w Austrii. Na terenie Słowacji dotyczy ośrodków narciarskich Jasna, Tatrzańska Łomnica, Jezioro Szczyrbskie czy Stary Smokowiec.
- Jasna Chopok karnet – sezonowy karnet obejmujący trasy narciarskie w Jasnej Chopok.
- Park Snow Donovaly – karnet sezonowy.
- Snowparadise Velka Raca.
- Vratna karnet.
Słowacja na narty z dziećmi
W dużych kurortach nie brakuje dobrych hoteli, szkółek i przedszkoli narciarskich, snowparków, restauracji i pubów z kuchnią miejscową i międzynarodową. Można więc spokojnie jechać na narty wraz z dziećmi i pokazać im uroki tego zimowego sportu właśnie za południową granicą Polski. Słowacja to kierunek bardzo popularny wśród Polaków - nic w tym dziwnego - odległość jest niewielka, jest przy tym dość tanio, a warunki narciarskie są naprawdę bardzo dobre, i to dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Warto przekonać się o tym na własnej skórze wybierając najkorzystniejszą z dostępnych ofert hoteli na Słowacji.
Z dziećmi można wybrać się do ośrodka BACHLEDKA Ski & Sun, który udostępnia trasy narciarskie o różnym poziomie trudności, ale występuje przewaga łatwych tras idealnych dla dzieci. Dla nich również przygotowano tam park zabawy połączony z nauką narciarstwa – „Świat dziecięcy Bachledka”.
Dobrym pomysłem może być wybór Parku Snow Donovaly w Niżnych Tatrach. To rodzinna stacja narciarska z największym na Słowacji i drugim pod względem wielkości w Europie – dziecięcym Fun Parkiem.
W Paseky, w obrębie ośrodka narciarskiego Vratna Mała Fatra, znajduje się specjalna strefa dla rodzin z dziećmi, z parkiem Kids Zone i wyciągiem taśmowym SunKids.
Warunki narciarskie – Słowacja
Warunki narciarskie na Słowacji najlepsze są od początku grudnia aż do połowy kwietnia. W tym okresie najlepiej przyjechać do naszych południowych sąsiadów na narty czy snowboard, jak również spróbować narciarstwa biegowego. Dla rodzin z dziećmi najlepiej wybrać jednak termin luty-marzec, ponieważ styczeń jest najbardziej mroźnym miesiącem na Słowacji, co może być uciążliwe dla najmłodszych lub osób starszych.
Słowacja – snowboard
W ośrodku Vrátna Malá Fatra znajduje się świetne miejsce dla snowboardzistów – Chleb z różnicą poziomów 580 m. Działa tutaj także najdłuższy na Słowacji czarny stok, liczący 2000 m długości i ze spadkiem 750 m. Natomiast z parku snowboardowego będzie można skorzystać w ośrodku narciarskim Roháče – Spálená w Tatrach Zachodnich. Kurort Jasná to również rewelacyjne warunki dla miłośników snowobardu.
Do dyspozycji turystów jest snowpark, kilka terenów freeride i jak w większości kurortów, liczne szkółki narciarskie i miejsca, w których można spędzić miło popołudnia, po całym dniu na stoku - knajpki, bary i restauracje, wszystkie w niskich cenach, tak samo jak noclegi. Nie brakuje tutaj również wypożyczalni sprzętu narciarskiego, atrakcji takich jak jazda na sankach, łyżwy, snowtubing czy kitewing. Dobre dojazdy zapewniają autobusy, które dowożą turystów do najbliższych stoków.