Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Wenecja - ciekawostki z "miasta na wodzie"

Wenecja to z całą pewnością jedno z najbardziej niezwykłych miast na świecie. Położone na wysepkach dawnej laguny, niegdyś było kupiecką potęgą. Dziś może poszczycić się unikalną architekturą oraz siecią kanałów wodnych, po których pływają charakterystyczne gondole.

Karnawał w Wenecji

Karnawał w Wenecji

Wenecja jest drugim po Rzymie, najczęściej odwiedzanym miastem we Włoszech. Co roku odwiedza ją blisko 20 milionów turystów! To tak, jakby połowa populacji Polski pojechała tam na wycieczkę! W tym artykule poznasz 10 ciekawostek na temat tego niezwykłego “miasta na wodzie”.

Wenecję zbudowano na drewnianych palach

Miasto na wodzie

Miasto na wodzie

Aby wznieść dzisiejsze miasto na podmokłej lagunie, wykorzystano setki tysięcy drewnianych pali, które wbito w dno Morza Adriatyckiego. Do tego spektakularnego przedsięwzięcia, wykorzystano drzewa pochodzące z lasów dzisiejszej Chorwacji i Słowenii. Ta stara technika tworzenia fundamentów była możliwa m.in. dzięki soli morskiej, która działa konserwująco i zapobiega gniciu konstrukcji aż po dziś dzień.

Lato 2024 - Wenecja

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdzam

Last Minute - Wenecja

Wylot nawet następnego dnia

Sprawdzam

Wenecja ma ponad 400 mostów

Most Rialto

Most Rialto

Wenecja jest nazywana “miastem mostów” – jest ich tu ponad 400. Każdy z nich ma swoją unikalną historię i klimat. Do najbardziej znanych należą Most Westchnień (Ponte dei Sospiri). Łączy on Pałac Dożów z więzieniem. Legenda głosi, że skazańcy mieli stąd po raz ostatni spoglądać na miasto (i wzdychać), zanim trafiali do więziennych lochów. Innym popularnym miejscem jest most Ponte dell’Accademia, z którego roztacza się piękny widok na miasto. Co roku przechodzi nim blisko 8 milionów turystów!

Najstarszy karnawał na świecie odbywa się w Wenecji

Maski weneckie

Maski weneckie

Karnawał w Wenecji to jedno z najpopularniejszych wydarzeń artystycznych na świecie. Jego historia sięga czasów średniowiecza, choć pierwsze zapiski o miejskiej zabawie w przebraniach, urządzanej przed Wielkim Postem, datuje się na 1094 rok. Znakiem rozpoznawczym weneckiego karnawału są charakterystyczne maski, które zapewniały anonimowość i pozwalały na udział w zabawie każdemu, bez względu na status społeczny.  Dziś maski są jednym z symboli Wenecji.

Pałac Dożów i ucieczka Casanovy

Zabytki Wenecji

Zabytki Wenecji

Pałac Dożów (Palazzo Ducale) to jedno z najsłynniejszych miejsc na mapie miasta. Na przestrzeni wieków zmieniał on swoje funkcje, będąc m.in. siedzibą władców, administracji oraz… więzieniem. Mało kto wie, ale to właśnie w Wenecji został osadzony słynny włoski bawidamek i kochanek wszechczasów - Giacomo Casanova. Zasłynął on z brawurowej ucieczki z weneckiego więzienia w 1756 roku. Dziś Pałac Dożów zachwyca turystów gotycką architekturą i bogactwem wnętrz, które są otwarte dla zwiedzających.

Najstarsza czynna kawiarnia w Europie

Kanały w Wenecji

Kanały w Wenecji

Włochy to raj dla miłośników kawy, a Wenecja może pochwalić się najstarszą działającą kawiarnią w Europie – Caffè Florian. Została ona uruchomiona w 1720 roku przy Placu św. Marka i znajduje się tam do dziś, kusząc nie tylko wyborną kawą, ale też wyjątkowym wnętrzem i atmosferą dawnej świetności. Na kawę przychodziło tu bowiem wielu znakomitych gości, w tym Giacomo Casanova, Wolfgang Goethe czy Byron. Będąc w Wenecji z pewnością warto zajrzeć tu na małą czarną lub frappe.

Pływające weneckie ogrody

Klimat Wenecji

Klimat Wenecji

Wbrew pozorom, Wenecja to nie tylko znakomita architektura miejska i kanały, ale także tereny zielone. Jednym z niezwykłych miejsc są Giardini della Biennale - tzw. “pływające ogrody”. Powstały one w XIX wieku jako teren służący do relaksu i wypoczynku ówczesnych mieszkańców. Obecnie odbywają się tam wystawy sztuki współczesnej, m.in. podczas słynnego Weneckiego Biennale. Można tam odpocząć wśród zieleni oraz podziwiać instalacje artystów z całego świata.

Weneckie gondole i gondolierzy

Weneckie gondole

Weneckie gondole

Gondole to symbol Wenecji. Aby zostać gondolierem, trzeba być rodowitym Wenecjaninem! Zawód ten jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, a gondole są używane jako środek transportu już od XI wieku. Każda gondola jest zbudowana z około 280 elementów i składana ręcznie przez mistrzów w tym fachu. W Wenecji jest około 400 gondolierów, ubranych w charakterystyczne koszule w biało-czarne pasy i słomkowe kapelusze. Co ciekawe, jedynym obcokrajowcem, pływającym zawodowo na gondoli jest… Polak, Jakub Rekwirowicz.

Wieża na Placu Świętego Marka

Plac św. Marka

Plac św. Marka

Spacerując po Placu Świętego Marka (Campanile di San Marco) z pewnością zauważymy wznoszącą się na wysokość ponad 98 metrów wieżę dzwonniczą. Stanowi ona jeden z symboli miasta. Mało kto wie, że jest ona dostępna dla zwiedzających, a z jej szczytu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Wenecji i okolicznych wysp. Kto nie ma lęku wysokości, koniecznie powinien się na nią wybrać!

Intrygująca historia Bazyliki Świętego Marka

Bazylika Świętego Marka (Basilica di San Marco) stała się jednym z najsłynniejszych obiektów sakralnych we Włoszech, kiedy to w IX wieku zostały tu sprowadzone relikwie świętego Marka Ewangelisty. Legenda głosi, że zostały one wykradzione z Aleksandrii przez kupców weneckich. Mieli oni przemycić je na swoich statkach, ukryte w beczkach z solonymi rybami. Budynek Bazyliki można łatwo rozpoznać, bowiem na jej frontalnej fasadzie znajdują się cztery charakterystyczne brązowe posągi, ukazujące biegnące konie. Figury te zostały przywiezione z Konstantynopola w 1204 roku i stanowiły łupy wojenne Wenecjan.

Murano – kolebka weneckiego szkła

Szkło Murano

Szkło Murano

Murano to jedna z weneckich wysp, położonych w Weneckiej Lagunie. Zasłynęła ona na całym świecie z produkcji unikalnego, artystycznego szkła. Tradycja tych wyrobów sięga XIII wieku, kiedy to przeniesiono huty szkła na wyspę Murano, by chronić je przed pożarami, nękającymi w tamtych czasach pozostałe weneckie wyspy. Obecnie szkło z Murano jest cenione na całym świecie za jakość i finezję wykonania. Na wyspie znajduje się też mnóstwo galerii i warsztatów, gdzie można kupić piękne szklane wyroby.

Podsumowanie

  • Wenecja posiada ponad 400 mostów, z których najbardziej znany to Most Westchnień, łączący Pałac Dożów z więzieniem.
  • Karnawał w Wenecji jest najstarszym tego typu wydarzeniem na świecie, a jego historia sięga prawdopodobnie 1094 roku.
  • Pałac Dożów pełnił różne funkcje, w tym siedziby władców i więzienia, gdzie osadzony był Giacomo Casanova.
  • Caffè Florian to najstarsza czynna kawiarnia w Europie, otwarta w 1720 roku przy Placu św. Marka.
  • Giardini della Biennale to weneckie „pływające ogrody”, czyli tereny zielone, gdzie odbywają się wystawy sztuki współczesnej.
  • Gondole są symbolem Wenecji, a zawód gondoliera jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jedynym obcokrajowcem w tym zawodzie jest Polak.
  • Wieża na Placu Świętego Marka ma ponad 98 metrów i można z niej obejrzeć panoramę Wenecji i pobliskich wysp.
  • Bazylika Świętego Marka kryje w sobie relikwie świętego Marka, przemycone przez kupców weneckich z Aleksandrii w IX wieku.
  • Wyspa Murano jest znana z produkcji artystycznego szkła, którego tradycja sięga XIII wieku.

27.06.2024 Ula Sawicka

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.