TOP5 atrakcji - Antalya
Antalya nazywana jest perłą Riwiery Tureckiej, ale ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko malownicze plaże. Te faktycznie zasługują na wyróżnienie - są długie, piaszczyste i ciągną się kilometrami - ale miasto ma do zaoferowania znacznie więcej. Poznaj TOP 5 atrakcji, które kryje Antalya.
Popularny kurort na tureckim wybrzeżu
Położona w południowo-zachodniej Turcji Antalya to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na wybrzeżu tureckim Morza Śródziemnego. W pełni zasługuje określenia typu „perła riwiery” czy „mekka turystów”. Kurort kryje wiele atrakcji i jest świetnym punktem wypadowym do odkrywania okolicy. Zanurzona wśród górskich pasm Antalya kusi białymi plażami oraz luksusowymi hotelami. Można tu zaznać błogiego relaksu, ale i zobaczyć ważne zabytki.
Antalya to miasto o długiej i burzliwej historii. Jej początki sięgają około 150 roku p.n.e. Wtedy król Pergamonu, Attalos II, zdecydował, że będzie to najważniejszy port jego królestwa i zarządził rozbudowę miasta. Później Antalya należała m.in. do Cesarstwa Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego, Imperium Osmańskiego czy Włochów, co nadało jej charakteru wielokulturowego.
Jeśli zastanawiasz się, czy to dobry wybór na urlop, poznaj 5 najważniejszych atrakcji tego miasta.
Plaże - kąpiele słoneczne i morskie
Antalya słynie przede wszystkim jako idealnym wakacyjny kurort z powodu idealnych warunków do relaksu nad morzem i typowego śródziemnomorskiego klimatu. Długie plaże o białym piasku ciągną się kilometrami i zachęcają zarówno do odpoczynku na leżaku, jak i kąpieli morskich w Morzu Śródziemnym, uprawiania sportów wodnych oraz spacerów. To najcieplejszy region turystyczny w kraju. Sezon turystyczny pod słonecznym niebem Turcji trwa bardzo długo - można tu złapać promienie słońca nawet w listopadzie czy grudniu.
Szerokie i piaszczyste plaże tego portowego miasta są otoczone przez wysokie góry Taurus oraz tereny zieleni – okolice Antalyi są wyjątkowo malownicze i mają wspaniałe walory estetyczne. Antalya słusznie jest nazywana perłą Riwiery Tureckiej, gdyż jest tu niemal niezliczona liczba piaszczystych plaż oraz kurortów. Wiele z nich zostało wyróżnionych Błękitną Flagą.
Trzeba wspomnieć m.in. o plaży Kleopatry, gdzie - według legendy - kąpała się królowa. Innym polecanym miejscem jest Konyaalti. Plaża ta znajduje się w zachodniej części miasta i jest najpopularniejszą plażą miejską w Antalyi. Nie brakuje tu leżaków, barów i wypożyczalni sprzętu wodnego, a w sezonie imprez muzycznych. Z centrum można do niej dojechać wygodnie zabytkowym tramwajem. Uwaga – jest to plaża żwirowo-kamienista.
Powiązane artykuły:
Lara - spełnienie marzeń o udanych wakacjach
Dzielnica ta jest oddalona od centrum ponad 10 km, ale warto pokonać tę odległość lub zdecydować się na pobyt w jednym z położonych tu hoteli. Długie, szerokie i piaszczyste plaże są gratką dla spragnionych relaksu turystów i miłośników sportów. W pierwszej linii znajdują się tu komfortowe hotele oraz nowoczesne i luksusowe kompleksy z prywatnymi kąpieliskami.
Nie brakuje tu restauracji, parków wodnych, wypożyczalni sprzętu plażowego i sportowego. Wysokie temperatury, czysta woda, rozgrzany piasek, szum fal i bezchmurne niebo - oto idealna sceneria, by wypoczywać na leżaku, ponurkować lub pospacerować wzdłuż morza. Kurort może pochwalić się rekordową liczbą 300 słonecznych dni w roku.
Stare miasto - Kaleiçi
Historia miasta sięga kilku tysięcy lat wstecz, dlatego nie brakuje tu zabytków. Na turystach wrażenie robią przede wszystkim najstarsza część miasta oraz port. Na zwiedzenie Starego Miasta trzeba poświęcić chociaż połowę dnia, a najlepiej cały, by na spokojnie obejrzeć zabytki, a także poznać jego charakter. W okolicy kurortu można też odkryć różne ruiny z czasów starożytnych.
Dzielnica Kaleiçi (z tur. „Wewnętrzna Twierdza”) to jedna z głównych atrakcji miasta, mimo że teren ten został odgrodzony murami obronnymi. W dzielnicy organizowane są koncerty, imprezy i inne atrakcje dla turystów. Ruch samochodowy jest zakazany i można tu swobodnie spacerować.
Brama Hadriana. Jednym z ważnych zabytków Antalyi jest monumentalna Brama Hadriana – przechodząc przez nią, wchodzi się do dzielnicy Kaleiçi. Ten rzymski łuk triumfalny z trzech łukowatych bram w białej marmurowej ramie przetrwał aż około 2000 lat. Łuk jest pamiątką po wizycie rzymskiego cesarza. Propyleje wykonane z cennego białego marmuru uznawane są za jeden z najstarszych zabytków w całym mieście. Bramę wyróżniają płaskorzeźby oraz kwieciste ozdoby na szczycie antycznych kolumn. Nieopodal znajdują się stragany ze świeżo wyciskanymi sokami – warto skusić się i kupić jeden na drogę.
Osmańskie domy. Najważniejszymi zabytkami tej części miasta są osmańskie domy z XVIII oraz XIX wieku. Obecnie wiele z nich zmodernizowano i pełnią rolę luksusowych hoteli i butikowych pensjonatów. Ich fasady są wykonane z białego kamienia oraz udekorowane drewnem.
Złamany minaret. Jednym z symboli Antalyi jest też tzw. „Złamany Minaret”, który dawniej pełnił rolę świątyni, następnie kościoła, a w końcu meczetu. W 1800 roku uległ on częściowo zniszczeniu w wyniku pożaru. Zachował się jedynie minaret.
W Antalyi jest też wiele innych zabytków i atrakcji – jak m.in. Minaret Yivli z początku XIII w., wieża zegarowa, antyczne ruiny, klasztor wirujących derwiszy - Mevlevi Tekle, grobowce Zincirkîrana i Mehmeda Paszy, Muzeum Zabawek, Dom Atatürka i nowoczesne Muzeum Archeologiczne w dzielnicy Konyaaltı oraz słynny stary port.
Stary port
Po dniu plażowania wieczorem wybierz się na romantyczny spacer, by podziwiać zabytkową architekturę i skosztować lokalnych specjałów. Stary i niewielki port rzymski jest otoczony przez imponujące mury obronne i robi wrażenie już z zewnątrz. W środku zobacz Meczet przy Przystani, wieżę Hidirlik Kulesi, która dawniej pełniła rolę latarni morskiej, a później funkcje obronne. Wybierz się też na wycieczkę łodzią – rejs jest świetną okazją, aby podziwiać miasto z innej perspektywy oraz podziwiać malownicze zatoki. Romantycy na pewno wybiorą się tu wieczorem, by zobaczyć zachód słońca.
Kuchnia turecka
Kuchnia turecka to różnorodność – styk wielu kultur sprawił, że w lokalnych potrawach można odkryć różne smaki. Skosztuj lokalnych potraw w restauracjach w obrębie Kaleiçi. Wieczorem można zjeść kolację przy muzyce na żywo i w otoczeniu bujnej roślinności zadbanych ogrodów w wewnętrznych dziedzińcach. Trzeba też spróbować tureckiej kawy w jednej z kawiarni.
W okolicy rybnego bazaru są też restauracje specjalizujące się w daniach z ryb, a uliczni sprzedawcy proponują różne wersje kebabów lub pide – to cienkie i chrupiące ciasto z nadzieniem mięsnym lub serowym. Z dań warzywnych najpopularniejszą potrawą jest jedna z odmian „sulu yemek”, czyli np. fasolka albo ciecierzyca w sosie pomidorowym. Na szybko polecana jest też poğça, czyli wytrawna bułeczka, albo borek, czyli warstwy ciasta filo przekładane wybranym nadzieniem.
Odkryj też okolice Antalyi
Warte odkrycia są też okolice Antalyi – m.in. wodospady Duden oraz Kursunlu, jaskinie krasowe Karain i Öküzini, Park Narodowy Koprulu (wrażenie robi malowniczy kanion, są idealne warunki do raftingu, możliwość wyprawy jeep safari), też Park Narodowy Güllük Daği oraz miasto Perge czy amfiteatr w Aspendos. Wielbiciele historii powinni udać się także do Side - jego historia sięga VII W. p.n.e. - czy Kapadocji.
Czy podobał Ci się ten artykuł?
Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.