TOP 10 najpiękniejszych miast w Czechach
Wakacje w Pradze to zdecydowanie opcja godna polecenia. W Czechach znajdziemy wiele miast, które zasługują na uwagę. Zebraliśmy więc naszych dziesięciu faworytów, czyli najpiękniejsze miasta rozproszone po całym kraju, umożliwiające wycieczkę po całych Czechach.
Jeśli byłeś już w Pradze, być może tak Ci się spodobała, że chciałbyś odwiedzić inne czeskie miasta. Doskonale to rozumiemy, dlatego chcielibyśmy przedstawić Ci dziesięć najpiękniejszych. Siedem z nich znajduje się w historycznym regionie Czech na zachodzie Republiki Czeskiej, trzy na wschodzie kraju na Morawach, które również nie są już jednostką administracyjną. W przypadku jednego lub dwóch miast dobrym pomysłem jest również objazd okolicznych terenów wiejskich, wśród niezwykle urokliwej, lokalnej przyrody.
Praga
Stolica Czech jest najbardziej znana z Mostu Karola i imponującego Zamku Praskiego. Przechodząc przez Wełtawę, aby dostać się ze Starego Miasta (Małej Strany) miniesz 30 posągów, kilku ulicznych artystów i trzy wieże na końcach mostu. Zawsze będziesz mieć w zasięgu wzroku potężne tereny zamkowe, gdzie - oprócz Pałacu Królewskiego i katedry św. Wita - znajdują się również inne budynki, które również warto zobaczyć. Ze wzgórza zamkowego roztacza się piękny widok na Pragę. Zanim przeprawisz się z powrotem na drugi brzeg Wełtawy, warto wybrać się także na objazd do Laurenziberg, który służy jako lokalny teren rekreacyjny dla mieszkańców stolicy.
W historycznym centrum warto odwiedzić Rynek Starego Miasta, czyli rynek z przylegającym do niego ratuszem. W centrum placu znajduje się pomnik Jana Husa. Tuż obok głównego dworca kolejowego zwiedzimy Plac Wacława, czyli piękny bulwar z pasem zieleni. Obok stoi Muzeum Narodowe, interesujące dla każdego, kto chce poznać historię kultury i przyrody. Futurystycznie wyglądający Tańczący Dom dodaje nowoczesności staremu centrum miasta.
Brno
Piękne Brno w pobliżu trójkąta granicznego Czech, Austrii i Węgier zachwyca mieszanką budynków z czasów monarchii Habsburgów i nowoczesnych zabudowań. Nie można też pominąć słynnej katedry św. Piotra i Pawła, której historia sięga XII wieku. Tuż obok kościoła św. Jakuba, drugiego budynku sakralnego, znajduje się ossuarium. Jeśli lubisz dreszczyk emocji, możesz zobaczyć tam ludzkie czaszki i kości ułożone w sklepieniu piwnicy. XIII-wieczna twierdza Spielberg znajduje się tuż obok starego centrum miasta i przez całą swoją historię służyła nie tylko celom obronnym, ale była również wykorzystywana jako więzienie i koszary.
Zapewne każdy, kto kojarzy osobę Gregora Johanna Mendla, chciałby dowiedzieć się, gdzie twórca teorii dziedziczności spędził większość swojego czasu. W tym celu polecamy odwiedzić klasztor augustianów. Pełnił on tam funkcję opata. Dalsze doświadczenia kulturalne czekają w Muzeum Techniki i centrum nauki VIDA!, z których oba - zwłaszcza to drugie - można również odwiedzić z dziećmi. Najmłodsi podróżnicy również zadowoleni z wizyty w zoo w południowomorawskim mieście.
Karlowe Wary
Jeśli chodzi o wakacje uzdrowiskowe w Czechach, większość podróżnych w tym kraju myśli o Karlowych Warach. Osoby cierpiące na podagrę, cukrzycę lub zaburzenia metaboliczne mogą skorzystać z leczniczej wody z dwunastu źródeł. Jednak zdrowi ludzie również korzystają z kąpieli o temperaturze wody około 30 °C. Niezależnie od stanu zdrowia, Karlowe Wary zachwycą Cię również w inny sposób, na przykład podczas spaceru wzdłuż rzeki Eger, która jest otoczona po obu stronach promenadą z pięknymi domami. Przespaceruj się Kolumnadą Młyńską, zbudowaną w latach 1871-1881, i spójrz na drewnianą kolumnadę targową.
Kaiserbad z 1895 r., teatr miejski ukończony w 1886 r. i Villa Lützow (ukończona w 1854 r.) tuż poza centrum miasta są również piękne. Znajdują się tu piękne miejsca kultu w postaci kościoła św. Marii Magdaleny i rosyjskiego kościoła prawosławnego św. Piotra i Pawła z XVIII i XIX wieku. Miłośnicy przyrody mogą odwiedzić motylarnię, pełną gatunków motyli z całego świata. Powinna to być również świetna zabawa dla dzieci.
Liberec
Niedaleko miejsca, w którym spotykają się granice Niemiec, Polski i Czech, znajduje się Liberec, którego najbardziej uderzającym budynkiem jest niewątpliwie ratusz z 1893 roku. Plac przed nim zdobi fontanna Neptuna. Domy Wallensteina z lat 1678-1681, z muru pruskiego z brązowym drewnem i białym tynkiem, przenoszą w czasy średniowiecza. Dawny Kaiser-Franz-Joseph-Bad, w którym obecnie mieści się galeria regionalna, jest prawdziwą ucztą dla oczu. Na co dzień prezentowana jest tam nowoczesna sztuka europejska.
W przypadku złej pogody można też odwiedzić Centrum Babylon, w którym znajduje się park wodny i iQPARK. Ten ostatni przyjął motto „nauka poprzez zabawę” i… nie jest przeznaczony wyłącznie dla młodych wczasowiczów. Na zachód od miasta można spojrzeć na północne Czechy z góry Jeschken i wieży telewizyjnej na jej szczycie. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie wspinaczki, skorzystaj z kolejki linowej. Wizyta w zoo to frajda zarówno dla młodszych, jak i starszych, gdzie obok białych tygrysów czeka największa liczba ptaków drapieżnych w europejskich ogrodach zoologicznych.
Ołomuniec
Położony w centrum Moraw Ołomuniec zachwyca ratuszem, którego historia sięga jeszcze XIV wieku. Biały budynek z 78-metrową wieżą i zegarem astronomicznym znajduje się na Górnym Rynku, a Kolumna Zarazy z posągiem Matki Boskiej stoi na Dolnym Rynku. Wacława, której początki sięgają XII wieku naszej ery. Przylega do niej Pałac Biskupi. Kolejnym ważnym miejscem kultu jest kościół św. Maurycego z dwiema asymetrycznymi wieżami i największymi organami w kraju.
Nie można również zapomnieć o dwóch słynnych fontannach. Jest to Fontanna Neptuna z czterema konikami morskimi na Dolnym Rynku z 1683 roku oraz wybudowana cztery lata później Fontanna Herkulesa z półbogiem dzierżącym maczugę i Hydrą u jego stóp. Znajduje się ona na Górnym Rynku. Willa Primavesi, która niegdyś należała do rodziny bankierskiej i służyła jako sanatorium w czasach czechosłowackich, jest jednym z najciekawszych budynków Ołomuńca. Pełniąc funkcję dawnej stolicy Moraw, Ołomuniec posiadał fortyfikacje, których pozostałości wciąż można zobaczyć, w tym Bramę Terezińską.
Ostrawa
Jeśli Twoje wakacje w Czechach zaprowadzą Cię na daleki północny wschód przy granicy z Polską, znajdziesz się w Ostrawie. Dobry widok na miasto i Beskid Morawsko-Śląski roztacza się z wieży Nowego Ratusza, który został zbudowany w latach 1925-1931 i posiada platformę widokową na wysokości 73 metrów. Podobnie wysokie są dwie wieże neorenesansowej katedry Boskiego Zbawiciela. Druga najwyższa katedra na Morawach stała się konieczna po tym, jak XIII-wieczny kościół św. Wacława nie mógł już pomieścić wszystkich wiernych. Od XIX wieku katedra ma neogotycki wygląd.
Przechodząc przez Plac Masaryka z kolumną maryjną, miniesz kolorowe fasady domów. Miłośnicy historii powinni udać się do Muzeum Górnictwa Landek Park, gdzie można nie tylko zdobyć wiedzę teoretyczną, ale także przejechać się klatką szybową do kopalni Anselm. Po wschodniej stronie miasta znajduje się Zamek Śląsko-Ostrawski z XIII wieku, który z biegiem czasu zapadł się o 16 metrów z powodu późniejszego wydobycia węgla. Imprezy i przedstawienia odbywają się przez cały rok na placu dziedzińca i w amfiteatrze, który również znajduje się na jego terenie. Obrazy i rzeźby są wystawiane w Domu Sztuki, który został otwarty w 1926 roku.
Czeskie Budziejowice
Czy Czeskie Budziejowice kojarzą Ci się z piwem? Nam też! Czeskie miasto u zbiegu Wełtawy i Malše to nie tylko hit eksportowy, ale także miejsce pełne pięknych zabytków. Zwiedzanie warto rozpocząć od centrum, gdzie na placu Przemysła Otakara II znajduje się fontanna Samsona. Po obróceniu się w kółko, w ciągu zaledwie kilku sekund zobaczysz 48 barokowych i renesansowych domów z arkadami. XVI-wieczny ratusz z trzema wieżami i czterema przyciągającymi wzrok posągami na dachu graniczy z placem o wymiarach 133 na 137 metrów.
W historycznym centrum znajduje się również Czarna Wieża (zbudowana w latach 1550-1577), która na wysokości 72 m służyła jako dzwonnica kościoła św. Mikołaja, a także do wczesnego wykrywania pożarów. Z kolei Żelazna Dziewica miała przeznaczenie militarne i była wieżą dawnych fortyfikacji miejskich. Dziś mieści się w niej muzeum poświęcone założycielowi miasta, Przemysłowi Otakarowi II. Podczas zwiedzania starówki warto również zobaczyć klasztor dominikanów, którego istnienie datuje się na XIII wiek.
Cheb
Jeśli Twoja wycieczka po Czechach zabierze Cię do Chebu, znajdziesz się blisko Bawarii i Saksonii, ponieważ miasti to znajduje się na samym zachodzie kraju. Miłośnicy średniowiecza powinni udać się do zamku Cheb, który był niegdyś pałacem cesarskim, pochodzącym z XII wieku. Czarna Wieża, która zawdzięcza swój kolor użytej skale bazaltowej, powinna zdecydowanie znaleźć się na liście najlepszych lokalnych atrakcji. Jeśli zdecydujesz się na nią wspiąć, zostaniesz nagrodzony widokiem na miasto z wysokości 18,5 metra. Imponujący jest również żółty kościół św. Mikołaja i św. Elżbiety. Zbudowany w XIII wieku jest najstarszym kościołem w Egerze.
Cheb Stöckl, kompleks jedenastu budynków z aleją biegnącą przez środek, znajduje się na samym rynku. Od XV wieku kupcy mieszkali w tych charakterystycznych domkach. Każdy, kto chce dowiedzieć się więcej o historii miasta, może to zrobić w Muzeum Egeru. Bardzo atrakcyjne jest również Retromuseum, które specjalizuje się w czeskim designie od lat 60. do 80. i jest odpowiednie również dla dzieci. Teren sportowy i rekreacyjny nad brzegiem Egeru pod zamkiem zapewnia relaks po wielu wrażeniach kulturalnych.
Pilzno
Witamy w mieście, które swoją nazwę zawdzięcza rodzajowi browaru! Ale nawet ci, którzy nie wiedzą zbyt wiele o piwie, poczują się w Pilznie jak w domu. Europejska Stolica Kultury 2015 szczyci się na przykład imponującym historycznym centrum. Obok renesansowego ratusza na Placu Republiki znajduje się gotycka katedra św. Bartłomieja, która została ukończona na początku XVI wieku. Pilzno jest również miastem z najwyższą wieżą kościelną w Republice Czeskiej. Jeśli chcesz podziwiać piękny widok, wejdź na 102-metrowy budynek! Nie przegap wizyty w synagodze, która jest największą w kraju.
Dalsze wrażenia kulturalne można uzyskać, odwiedzając Muzeum Zachodnioczeskie, w którym można dowiedzieć się więcej o historii Pilzna. Miłośnicy chmielowego cold brew z pewnością będą zadowoleni w Muzeum Browaru. Nie każde miasto ma muzeum lalek, ale Pilzno ma! Jeśli chcesz się wyłączyć, Mühlgraben (znany również jako pilzneńska Wenecja) jest idealnym miejscem do tego. Na północy miasta znajduje się Wielki Staw Bolevec, gdzie można spacerować wzdłuż brzegów i kąpać się.
Nové Město nad Metují
Naszą ostatnią propozycją najpiękniejszych miast w Czechach jest Nové Město nad Metují w północno-wschodnich Czechach. Punktem kulminacyjnym jest zdecydowanie zamek, który pochodzi z 1501 roku i jest otoczony z trzech stron przez rzekę Mettau. Z północnej wieży głównej można podziwiać pobliskie Góry Orlickie i nieco bardziej odległe Karkonosze z wysokości 25 metrów. Zadaszony drewniany most prowadzi z górnego do dolnego ogrodu na terenie zamku. Tuż obok pięknego budynku znajduje się plac Hus, który jest otoczony innymi imponującymi budynkami.
Podobnie jak zamek, pochodzą one z XVI wieku i posiadają arkady. Podczas gdy fasady od strony północnej są lśniąco białe, fronty zwrócone w innych kierunkach zostały pomalowane na jaskrawe kolory. Nawiasem mówiąc, z oddalonych o niecałe dwa kilometry ruin zamku Výrov można zrobić dobre zdjęcia Neustadt an der Mettau. Jeśli chcesz wzbogacić swoją wycieczkę po mieście o wrażenia przyrodnicze, warto rozważyć piesze wycieczki do wspomnianych wcześniej Gór Orlickich.
Czy podobał Ci się ten artykuł?
Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.