Szybenik i jego atrakcje — co warto zobaczyć w tym chorwackim mieście?
Położony nad Adriatykiem, pomiędzy Zadarem a Splitem, Šibenik to chorwackie miasto chętnie odwiedzane przez turystów. Pełna gotyckich katedr i ciekawych zabytków perła Dalmacji, oferuje mnóstwo urokliwych zakątków i atrakcji, dzięki którym nie będziecie się tu nudzić.
Będąc w Chorwacji, warto zarezerwować dwa dni na zwiedzanie tej malowniczej miejscowości i pobliskiego parku narodowego. Co interesującego skrywa Szybenik?
Twierdza św. Mikołaja
XVI-wieczna Tvrđava Sv. Nikole to jedna z najstarszych i najbardziej imponujących fortyfikacji w regionie. Usytuowana na wyspie, miała chronić miasto przed spodziewanym najazdem tureckim od strony morza. Niestety, usytuowanie na wzgórzu i wynikająca z tego prowizoryczna konstrukcja sprawiły, że według historyków, nie było możliwości prowadzenia stąd skutecznych ostrzeliwań.
Dziś Twierdza św. Mikołaja oferuje jeden z piękniejszych widoków na Szybenik oraz okoliczne wybrzeże. Wnętrze najlepiej zwiedzać podczas zorganizowanej wycieczki. Ze względu na jej położenie, jednym z najlepszych sposobów na dotarcie do twierdzy jest łódź. Regularne rejsy organizowane są z Szybenika.
W 2017 roku budowla znalazła się na liście UNESCO.
Katedra św. Jakuba
Katedrala sv. Jakova w Szybeniku to jeden z najważniejszych i unikalnych na skalę światową zabytków Chorwacji, który przyciąga miłośników architektury i historii z całego globu. To znakomity przykład budowli, łączącej ze sobą elementy renesansowe i gotyckie.
Budowa katedry rozpoczęła się w XV wieku, a trwała ponad sto lat. Projekt miał na celu stworzenie monumentalnej budowli, odzwierciedlającej związek miasta z włoską sztuką i kulturą oraz będącej wyrazem religijnego i społecznego statusu Szybenika, który w tym okresie był ważnym ośrodkiem w Dalmacji.
Katedra jest naprawdę wyjątkowa — w 2000 roku została wpisana na listę UNESCO, jako jeden z najważniejszych zabytków renesansowych w Chorwacji. Warto podkreślić, że to jedyna katedra na świecie w całości wykonana z kamienia i bez użycia zaprawy murarskiej. Elementy kamienne przylegają do siebie tak ściśle, że konstrukcja przetrwała nienaruszona już niejedno trzęsienie ziemi.
Fasada katedry jest jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych elementów. Znajdują się tam liczne rzeźby głów, które prawdopodobnie przedstawiają wpływowych mieszkańców Szybenika lub donatorów budowli. Kamienna kopuła katedry jest jedną z najstarszych tego typu konstrukcji w Chorwacji. Warto też zwrócić uwagę na Bramę Lwów z rzeźbami Adama i Ewy, która prawdopodobnie jest pozostałością starszego romańskiego kościoła, który stał w tym miejscu.
Wnętrze katedry zdobią piękne witraże i liczne dzieła sztuki, w tym imponujące rzeźby i freski, przedstawiające sceny biblijne i postacie świętych.
Wejście do katedry jest płatne.
Stare miasto
Starówka w Szybeniku to labirynt wąskich uliczek, które tworzą niepowtarzalną atmosferę średniowiecznego miasteczka. Spacer tymi zaułkami to prawdziwa podróż w czasie. Turyści mogą podziwiać tu nie tylko liczne budowle sakralne, ale też oryginalne, kamienne domy, pałace czy cenne zabytki.
Podczas zwiedzania warto wybrać się na Plac Republiki Chorwacji, który niegdyś był centrum życia miejscowej ludności. W pobliżu znajduje się na nim m.in. katedra św. Jakuba, Loggia Obywatelska i Loggia Straży Miejskiej. Zaraz obok głównego placu miejskiego można zwiedzić jeden z najważniejszych zabytków Szybenika — Pałac Książęcy. Zbudowany w XV wieku pełnił rolę siedziby lokalnych władz oraz rezydencji książęcej. Wyróżnia się elegancką renesansową fasadą i licznymi detalami architektonicznymi. Obecnie mieści się w nim muzeum historii miasta oraz regionu.
<span">W centralnej części Starego Miasta zlokalizowany jest Ratusz, wzniesiony w XVI w. w stylu renesansowym. Polecamy też zatrzymać się w gotyckim Kościele św. Bartłomieja, który jest miejscem wielu lokalnych ceremonii i wydarzeń, a jego dzwonnica stanowi charakterystyczny punkt orientacyjny w mieście.
Na Starym Mieście znajdziecie również liczne restauracje, które oferują popisowe dania kuchni dalmatyńskiej, takie jak świeże owoce morza, lokalne szynki i sery oraz pyszne risotto. Na kawę lub lampkę wina polecamy zatrzymać się w jednej z urokliwych kawiarni – większość z nich nieustannie tętni życiem, będąc doskonałym miejscem do odpoczynku i obserwowania życia miejskiego.
Kościół św. Barbary
Gotycki Kościół św. Barbary został zbudowany w połowie XV wieku. Był miejscem modlitwy oraz ważnym centrum religijnym w tamtym okresie. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów budowli jest rzeźba św. Mikołaja umieszczona nad głównym wejściem oraz kamienny zegar z podwójnym insygnium liczbowym.
Obecnie mieści się tutaj Muzeum Sztuki Kościelnej.
Park Narodowy Krka
Zaledwie kilka kilometrów na północny wschód od Szybenika, znajduje się jeden z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących parków narodowych w Chorwacji — Park Narodowy Krka. Zajmuje powierzchnię około 109 km², a przyciąga turystów malowniczymi krajobrazami, bujną roślinnością oraz wyjątkowymi formacjami wodnymi. Wejście na teren jest biletowane, a dostać się tu można samochodem, autobusem lub w ramach zorganizowanej wycieczki.
Usytuowany na terenie górskiego regionu Dinara, obejmującego 72-kilometrową rzekę Krka, Park oferuje niepowtarzalne widoki. Jednym z najbardziej znanych i spektakularnych wodospadów jest Skradinski Buk, składający się z aż 17 kaskad wodnych o wysokości 45 metrów. Taki duży spadek potęguje i tak ogromne wrażenie, jakie robi na turystach to miejsce.
Inne fenomenalne wodospady, które możecie tutaj zobaczyć to m.in. Bilusića Buk, ciąg wodospadów Manojlovac o wysokości 59,6 m, Rosnjak, Miljacka oraz Roški Slap.
Park Narodowy Krka posiada też wiele szlaków i ścieżek spacerowych, prowadzących między strumieniami rzeki przez widokowe tereny. Będąc tutaj warto odwiedzić również franciszkański klasztor Visovac oraz prawosławny monaster św. Archanioła. Dostaniecie się do nich, korzystając z taksówki wodnej lub statku wycieczkowego.
W wielu częściach parku, szczególnie wokół Skradinski Buk, można skorzystać z kąpieli w krystalicznie czystej wodzie naturalnych basenów u podnóża wodospadów. To nie tylko niezapomniane przeżycie, ale także doskonały sposób na ochłodę.
Czy podobał Ci się ten artykuł?
Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.