Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Sardynia i jej atrakcje – sprawdź, co warto zobaczyć

Sardynia to druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Każdego roku przyciąga turystów malowniczymi plażami, krystalicznie czystą wodą, niezwykłą przyrodą, ale także bogatym zapleczem historycznym, kulturowym i pyszną kuchnią. Co jeszcze warto zrobić podczas pobytu w Sardynii?

Atrakcje Sardynii - Oliena

Atrakcje Sardynii - Oliena

Kulturowe i historyczne atrakcje

Wybierzcie się na spacer klimatycznymi, brukowanymi uliczkami, odwiedźcie starożytne osady i średniowieczne kościoły i zasmakujcie tutejszej kultury podczas jednego z barwnych festiwali.

Oliena - górskie miasteczko i kolacja u sardyńskiego gospodarza

Oliena to urokliwe, gościnne miasto położone w regionie Nuoro, będące sercem rolniczej społeczności. Posiada rozbudowane zaplecze noclegowe, oferuje liczne atrakcje turystyczne, a dodatkowo jest doskonałą bazą wypadową – zarówno nad morze, jak i w góry. To idealne miejsce, do poznania autentycznej lokalnej kultury i zwyczajów, posmakowania tutejszej kuchni opartej na sezonowych zbiorach oraz zwiedzania malowniczych zakątków w okolicy.

Co warto zobaczyć będąc w Olienie? Poza urokliwą naturą, która sama w sobie stanowi niesamowitą atrakcję, polecamy zwiedzić okoliczne kościoły. Na uwagę zasługuje m.in. zabytkowy Kościół Parafialny pod wezwaniem Świętej Marii, będący doskonałym przykładem lokalnej architektury sakralnej czy kościół Św. Ignacego — Chiesa di S. Ignazio.

Będąc w miasteczku, polecamy wybrać się, nad utworzone z zapory w rzece Jezioro Cedrino i wziąć udział w spływie kajakowym lub zorganizować sobie piknik, podziwiając bogatą florę i faunę. Obowiązkowy punkt wycieczki to również wyprawa w góry — możecie wybrać się na któryś z okolicznych szczytów, np. najwyższy punkt Sardynii — La Marmora czy razem z przewodnikiem wjechać jeepem na górę Monte Maccione. W swoim planie uwzględnijcie również odwiedziny jednej z lokalnych winnic, słynących z produkcji wina Cannonau.

Swój pobyt warto uwieńczyć kolacją u miejscowego gospodarza, podczas której nie tylko poznacie smak wyjątkowych potraw, ale również doświadczycie sardyńskiej gościnności i dowiecie się więcej o tradycjach oraz historii regionu. Czego możecie się spodziewać podczas takiej uczty? Na stole na pewno nie zabraknie tradycyjnych przystawek, np. serów i wędlin, sardyńskich makaronów, takich jak culurgiones (pierogi nadziewane ziemniakami i miętą) lub malloreddus (gnocchi sardyńskie), pieczonych mięs, lokalnych słodkości, m.in. seadas (ciastka nadziewane serem i polane miodem). I oczywiście regionalnego wina Cannonau lub Vermentino.

Su Gologone - artystyczny hotel i nocleg

Kolejny obowiązkowy punkt wakacji w Sardynii to niepowtarzalny hotel Su Gologone. Zlokalizowany jest zaledwie 7 km od Olieny, w centrum Barbagii – najwyżej położonego regionu Sardynii. Hotel jest doskonałym miejscem do odpoczynku – schowany u podnóża wysokich gór, z daleka od zaludnionych plaż, pozwala zanurzyć się w otoczeniu natury i przenieść w czasie. To dużo więcej niż zwykłe miejsce noclegowe — to także miejsce, gdzie turyści mają okazję obcować ze sztuką sardyńską, dziewiczą przyrodą, spróbować życia zgodnie z biologicznym rytmem i wieloletnimi tradycjami lokalnymi.

Wystrój Su Gologone oddaje artystyczną duszę tego miejsca. Każdy z 70 pokoi to osobne dzieło sztuki, które łączy tradycyjne sardyńskie elementy architektoniczne z nowoczesnym designem i elegancją. Ręcznie robione przedmioty, różnorodne tkaniny, fantazyjne meble, oryginalne dzieła projektantów i niecodzienne rozwiązania, takie jak łóżko ustawione na zewnątrz, sprawiają, że nawet jedna noc w hotelu to niepowtarzalne i inspirujące doświadczenie. 

Nie można nie wspomnieć o tutejszej restauracji, oferującej autentyczną sardyńską kuchnię, opartej na oszczędnej filozofii smaku, przełamanej mocnymi akcentami. Goście hotelowi mogą wyruszyć w kulinarną podróż pełną wyśmienitych dań, takich jak jagnięcina, wędliny, sery i świeże ryby.

Hotel nie zapomina także o strefach relaksu – na turystów czekają masaże, baseny, jacuzzi, zabiegi na twarz i ciało, siłownia, zajęcia jogi i SPA.

Bosa - Rybackie miasteczko na drodze z Alghero

Atrakcje Sardynii - Bosa

Atrakcje Sardynii - Bosa

Czas na przystanek w najbardziej kolorowym miasteczku Sardynii, którego historia sięga IX wieku p.n.e. Bosa, położone nad rzeką Temo, na wzgórzu w kształcie ściętego stożka, to niepowtarzalna i wyjątkowo urokliwa atrakcja architektoniczna, doskonała na jednodniową wycieczkę.

Już sama droga SP49 z Alghero do Bosa zasługuje na miano jednej z najpiękniejszych tras Sardynii, gwarantującej spektakularne widoki na wybrzeże. Z uwagi na swoje położenie z daleka miasteczko Bosa przypomina wyglądem koronę lub mozaikę, składającą się z rzędów wielobarwnych domków szeregowych. W samym centrum zabudowań znajduje się, pochodzący z XII wieku zamek Malaspina, a w zasadzie jego mury, tworzące piękną trasę widokową. Warto także zwiedzić przy zamkowy Kościół Matki Boskiej z Sos Regnos Altos, gdzie znajdują się jedne z najcenniejszych średniowiecznych fresków na Sardynii.

Będąc w Bosa koniecznie wybierzcie się na plażę Bosa Marina. Miękki piasek i najczystsze morze w całych Włoszech sprawiają, że jest to wymarzone miejsce do kąpieli, odpoczynku i podziwiania pięknego krajobrazu. Obowiązkowy punkt programu to także spacer po kolorowej, klimatycznej rybackiej starówce i zjedzenie posiłku w jednej z lokalnych trattorii.  Lokalnym przysmakiem jest tonno alla bosana, czyli tuńczyk po bozańsku oraz bottarga, czyli suszona ikra rybna. Warto odwiedzić lokalne winiarnie, gdzie można spróbować różnych odmian tego trunku i dowiedzieć się więcej o procesie produkcji.

Podczas spaceru zwróćcie uwagę na malownicze widoki – rybackie łodzie, opuszczone garbarnie w dzielnicy Sas Conzas, wysokie klify i dzika przyroda – to wszystko składa się na niespotykany nigdzie indziej klimat tego włoskiego miasteczka.

Grota Neptuna - Turystyczna atrakcja w okolicach Bosa

Atrakcje Sardynii - Grota Neptuna

Atrakcje Sardynii - Grota Neptuna

Czas na najpiękniejszą jaskinię na terenie Sardynii – położonej w okolicy Alghero, na zachodnim wybrzeżu wyspy, około 50 km na północ od Bosa. Można się tu dostać zarówno drogą lądową, jak i morską. Decydując się na pieszą wycieczkę, należy podjechać do Capo Caccia i stamtąd zejść w dół do jaskini, pokonując blisko 700 schodów wykutych w skale. Może wydawać się sporo, zwłaszcza gdy idziemy w górę, ale gwarantujemy, że widoki wynagradzają cały wysiłek.

Wejście do groty jest płatne, a z uwagi na ogromną jej popularność (w sezonie do środka wchodzi nawet 200 osób co godzinę), warto wcześniej zarezerwować bilety na stronie internetowej. Jaskinia ma około 4 km, ale tylko mała część tego dystansu jest dostępna dla zwiedzających. Datę utworzenia Groty Neptuna szacuje się na 130 miliony lat wstecz. Została wyżłobiona przez wodę w czerwonym wapieniu, co tłumaczy jej złoto – czerwony kolor.

Trasa turystyczna prowadzi przez kilka imponujących komnat i korytarzy pełnych formacji ze stalaktytów i stalagmitów, liczących miliony lat. Znajduje się tu także słone, podziemne jezioro o długości około 120 metrów, które jest jednym z największych tego typu zbiorników wodnych w Europie. Jest to niewątpliwie najbardziej fotogeniczne miejsce w jaskini.

Zwiedzanie Alghero - miasta o katalońskich korzeniach

Atrakcje Sardynii - Alghero

Atrakcje Sardynii - Alghero

Podróż po zachodnim wybrzeżu Sardynii w swoim planie musi uwzględnić tutejszą małą Barcelonę, czyli miasteczko Alghero. Zostało założone w XII wieku przez Genueńczyków, a w 1353 roku podbite przez Aragończyków. Pod ich panowaniem miasto zostało zasiedlone przez Katalończyków, co wpłynęło na jego obecną architekturę, kulturę i język. Do dziś można tu dostrzec katalońskie wpływy i usłyszeć język kataloński, którego miejscowa odmiana nosi nazwę alguerès.

Warto przejść się tutaj po centrum i labiryncie wąskich, brukowanych uliczek, podziwiając średniowieczne kościoły i zabudowania, pełne śródziemnomorskiej roślinności. Miasto otoczone jest murami obronnymi, które robią niesamowite wrażenie na odwiedzających. W samym sercu starego miasta znajdziemy m.in. potężny kościół Chiesa di San Francesco, a przy wejściu do miasta Parrocchia Cattedrale dell’Immacolata Concezione. Kościołów jest tutaj naprawdę sporo, a co ciekawe, na pierwszy rzut oka kompletnie nie przypominają budynków sakralnych.

Na terenie Alghero znajduje się 7 zabytkowych, charakterystycznych dla Sardynii wież w kształcie walca m.in. Torre di Sulis o de l'Esperò Reial i Torre San Giacomo. Warto zatrzymać się w jednej z okolicznych restauracji, serwujących dania kuchni sardyńskiej i katalońskiej. Paella, czyli danie z ryżem, owocami morza, kurczakiem i warzywami, homar po katalońsku czy sardyńskie ciastka nadziewane serem i polane miodem to tylko część smakołyków, których warto skosztować.

Będąc w Alghero nie możecie pominąć spaceru, ciągnącą się kilometrami promenadą. Biegnie od starego miasta przez port, plaże i kończy daleko za miastem. Alghero słynie również z pięknych, pokrytych miękkim piaskiem plaż, które przyciągają turystów z całego świata. Najpopularniejsze to Spiaggia del Lido di Alghero, Bombarde Beach i Spiaggia del Lazzaretto.

All Inclusive - Sardynia

Beztroskie wakacje czekają

Sprawdzam

Lato 2024 - Sardynia

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdzam

Last Minute - Sardynia

Wylot nawet następnego dnia

Sprawdzam

Urokliwe plaże Sardynii

Atrakcje Sardynii - plaże

Atrakcje Sardynii - plaże

Sardynia słynie nie tylko z urokliwych miasteczek, ciekawych zabytków i niezapomnianych górskich krajobrazów, ale także czystych, malowniczych plaż, które doskonale nadają się do relaksu i sportów wodnych.

Cala Goloritzé - bajeczna plaża wśród gór

Królowa sardyńskich plaż, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, jest trudna do zdobycia – dotrzeć do niej można jedynie przez góry lub łodzią (ale tylko na 200 m od brzegu). Czy warto? Zdecydowanie. Czeka tu na Was krystalicznie czysta woda, złoty piasek, niezapomniane widoki i doskonałe warunki do nurkowania i wspinaczki.

Cala Mariolu - ukryte piękno Sardynii

To kolejna plaża zaliczana do listy najpiękniejszych na świecie. Krystalicznie czysta woda w szmaragdowo-błękitnych odcieniach, biało-różowy piasek z drobnymi kamyczkami, nazywanymi śnieżnymi pchłami i 500-metrowy klif górujący nad plażą składają się na iście bajkowy krajobraz. Wylegując się w słońcu, można podziwiać różnorodną sardyńską florę i faunę, a szczęśliwcy spotkają nawet delfiny. Panują tu idealne warunki do nurkowania, kajakarstwa, żeglarstwa i stand-up paddleboardingu.

La Pelosa - cudowna plaża na półwyspie Stintino

La Pelosa położona na północno-zachodnim krańcu wyspy w zatoce Asinara, choć równie urzekająca, jest już plażą z bogatszą infrastrukturą i łatwiejszym dojazdem, a co za tym idzie, popularną wśród turystów. Jeśli nie boicie się tłumów, śmiało wybierzcie się tutaj na nurkowanie, snorkeling lub pływanie w niesamowicie czystej, turkusowej wodzie. Spędzicie tu bezpiecznie czas całą rodziną – morze przez długi czas sięga zaledwie do kolan.

Najpiękniejsze plaże w Chia - Cala Cipolla i Su Giudeu

Atrakcje Sardynii - plaże

Atrakcje Sardynii - plaże

Formacje skalne i otoczenie śródziemnomorskiej zieleni to niewątpliwe atuty plaży Cala Cipolla. Usytuowana w zacisznej zatoce Chia cieszy się popularnością wśród turystów z uwagi na doskonałe warunki do uprawiania sportów i relaksu we włoskim słońcu. Podobnie, jak zlokalizowana również na południowym wybrzeżu Sardynii Su Giudeu, oferuje oszałamiające widoki, bogactwo przyrody, przejrzystą wodę i drobniutki piasek, z którego korzystają odwiedzający w każdym wieku.

Rejsy i morskie przygody

Doskonałym sposobem na podziwianie, uznawanych za najpiękniejsze na świecie, sardyńskich plaż, jest wybranie się w rejs statkiem. Ta niesamowita całodniowa przygoda to wyśmienita forma rozrywki, która na długo pozostanie w waszej pamięci.

Zatoka Orosei

Chcesz przeżyć niepowtarzalną przygodę i odkryć jedno z najpiękniejszych miejsc na wschodnim wybrzeżu Sardynii? Wybierz się na rejs łodzią żaglową po Zatoce Orsei, który umożliwi Ci nie tylko podziwianie malowniczych krajobrazów z perspektywy morza, ale także zwiedzić grotę Bue Marino, dostępną jedynie drogą wodną.

Najczęściej punktem startowym jest port Cala Gonone. Wyrusza się z samego rana, aby zahaczyć o wszystkie okoliczne atrakcje – plan rejsu ustala Kaptan, na podstawie aktualnych warunków pogodowych i morskich.

Płynąc wzdłuż wapiennych klifów, będziecie mogli podziwiać malownicze sardyńskie zatoki, m.in. Cala Luna, Cala Sisine, Cala Mariolu i Cala Goloritze. Pierwszym przystankiem na trasie jest zazwyczaj Piscine di Venere, czyli naturalnie utworzone baseny morskie, gdzie można się wykąpać w szmaragdowej wodzie. Kolejny, najdłuższy postój najczęściej organizowany jest na plaży Cala dei Gabbiani, uznawanej za prawdziwą perłę spośród sardyńskich zatok.

Kolejno, rejs obiera kierunek na wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, spektakularną plażę Cala Goloritze — wizytówkę wyspy. Ujrzane tu widoki na długo pozostaną w Waszej pamięci. Po krótkim postoju na sesje fotograficzne żegluga zmierza ku ukrytemu wejściu do jaskini – w środku można podziwiać niespotykany festiwal światła, ufundowany przez wpadające do wody promienie słońca.

Wracając, Kapitan zrobi ostatni przystanek na kąpiel przy plaży w Cala Sisine lub Cala Luna, a jeśli będziecie mieć szczęście, być może w drodze powrotnej będą Wam towarzyszyć delfiny. Cały rejs trwa około 8 godzin.

Rejs po archipelagu wysp La Maddalena

Najpiękniejsze plaże? Tylko na rajskim archipelagu La Maddalena. Wybierając się w całodzienny rejs po tym bajkowym miejscu, będziecie mogli podziwiać turkusową, mieniącą się, nieprawdopodobnie przejrzystą wodę, spektakularne plaże i nieskalaną ręką ludzką, dziką przyrodę, tworzące niezapomniane widoki. Łódź wycieczkowa wypływa każdego dnia z portów w Palau i Cannigione, ceny wahają się między 55 a 70 euro za osobę – w cenie macie już wielojęzycznego przewodnika.

Pierwszym punktem rejsu jest najczęściej Spiaggia Rosa na wyspie Budelli, czyli niedostępna plaża będąca częścią Parku Narodowego Archipelagu La Maddalena. Podziwiać ją można tylko z wody – jest chroniona z uwagi na charakterystyczny różowy piasek, pochodzący od wapiennych mikroorganizmów i muszli mięczaków wyrzucanych przez morze. Dawniej turyści zabierali go ze sobą na pamiątkę, przez co plaża dopiero zaczyna odzyskiwać swój dawny kolor. Popływać w turkusowym morzu będzie natomiast można podczas postoju przy naturalnych basenach w okolicy Budelli.

Sardynia - wyspa Spargi

Sardynia - wyspa Spargi

Kolejny etap żeglugi to piękna wyspa Santa Maria, mająca aż 10 km linii brzegowej z plażami i kameralnymi zatoczkami. Sama wyspa jest niesamowicie malownicza, a podczas półtorej godzinnej przerwy można korzystać z tutejszych plaż i kąpieli w morzu. Warto również zjeść lunch w lokalnej restauracji. Następnym przystankiem jest Wyspa Spargi. Poza pięknymi plażami i ciekawymi formacjami skalnymi, z pewnością przywitają Was tutaj dziki, czekające na małe co nieco.

Pięknych plaż ciąg dalszy – cumując przy Cala Granara zachwycą Was tutejsze widoki. Aż trudno uwierzyć, że plaże mogą robić takie wrażenie. Drobny biały piasek, krystalicznie czysta woda i otoczenie bujną, śródziemnomorską roślinnością, sprawiają, że panują tu doskonałe warunki do pływania, sportów wodnych i odpoczynku. Postój trwa zazwyczaj 1,5 h.

Ostatnim punktem rejsu jest wyspa La Maddalena, licząca ponad 10 tys. mieszkańców. Korzystając z postoju, warto wypożyczyć rower i zwiedzić miasteczko, zatrzymać się na lokalne jedzenie lub zrobić zakupy w okolicznych sklepikach.

Powrót do portu jest w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Na rejs warto zabrać ze sobą strój kąpielowy, ręcznik, nakrycie głowy i wygodne buty do chodzenia po skałach i plażach.

Rejs na wyspę Asinara

Wyspa Asinara, położona w pobliżu północno-zachodniego wybrzeża Sardynii, to rezerwat przyrody i park narodowy, oferujący turystom wspaniałe widoki oraz możliwość obcowania z dziką śródziemnomorską przyrodą. Jest domem m.in. dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, w tym osłów albinosów, od których wyspa wzięła swoją nazwę.

Rejs rozpoczyna się w porcie turystycznym w Stintino. Po 40 minutach dopłyniecie do pierwszego przystanku — Parco Nazionale dell’Asinara — Parku Narodowego Asinary. Będziecie tu mogli zobaczyć np. szpital dla żółwi, białe osły, poznać historię wyspy i podziwiać tutejszą przyrodę.

Podczas postoju na Cala Reale będziecie mieli możliwość kąpieli w morzu oraz skosztowania tutejszych przysmaków: ryb i owoców morza, lokalnych serów i wędlin czy sardyńskiej nalewki. Po posiłku czas na dalszą żeglugę, tym razem do Cala d’Olivia, malowniczej zatoczki otoczonej bujną roślinnością. To idealne miejsce do nurkowania – tutejsze wody są domem dla różnorodnych gatunków morskich. Znajdują się tu również dwie plaże, mały port i osada oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Czwarty, ostatni postój, odbywa się na plaży Cala del Bianco. Można tu nurkować, pływać, skakać z pokładu do morza lub opalać się w otoczeniu pięknych krajobrazów. Rejs kończy się około 17.

Górskie wędrówki i przyroda

Sardynia to także prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek wśród dzikiej przyrody. Podczas przemierzania szlaków o różnym poziomie trudności, będziecie mogli podziwiać niesamowite krajobrazy — surowe szczyty gór, zielone doliny i głębokie wąwozy, pełne rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Kanion Su Gorropu - jeden z najgłębszych w Europie

To jeden z najgłębszych kanionów w Europie, zlokalizowany na chronionym terenie Parku Narodowego Gennargentu. Jego ściany sięgają nawet 500 metrów w pionie. Cała trasa turystyczna wiodąca przez kanion wynosi 1,5 km w jedną stronę i jest podzielona na trzy części, o różnym poziomie trudności. Ostatnią i najtrudniejszą z nich, czerwoną, zaleca się odkrywać z przewodnikiem. Choć może się wydawać, że tak krótki odcinek nie jest wart zachodu, jednak widoki, już od pierwszych metrów zapierają dech w piersiach. Unikalne formacje skalne przeplatają się tutaj ze śródziemnomorską roślinnością. Największe wrażenie na zwiedzających robi miejsce zejścia się szlaku żółtego z zielonym – mamy przed sobą najwyższy punkt skalnej ściany, a dodatkowo stoimy w najwęższym punkcie wąwozu, co razem daje niezapomniane uczucie przytłoczenia.

Monte Tiscali - góra z prehistoryczną osadą Villagio Tiscali

Jeśli znudzą Was już plaże i odpoczynek, polecamy wybrać się na trekking do Monte Tiscali, o wysokości 515 m.n.p.m. Czeka Was nie tylko wędrówka po malowniczych, górskich ścieżkach i niepowtarzalnych krajobrazach, ale również podróż w czasie — nuragijska wioska znajdująca się na szczycie góry sięga swoją historią epoki brązu i żelaza!

Wędrówkę najlepiej rozpocząć w Dolinie Lanaittu, skąd zaczynają się szlaki o różnym stopniu trudności. Sama trasa nie jest bardzo długa, ale wymaga dobrej kondycji fizycznej i wygodnych butów, ponieważ prowadzi przez strome, kamieniste ścieżki.

Wędrówka po dolinie Valle di Lanaitho i masywie Supramonte

Dolina Valle di Lanaitho w Barbagii to miejsce, gdzie znajdziecie naprawdę dużo wspaniałych górskich tras widokowych, idealnych na spokojny trekking. Znajdujący się tu masyw Supramonte zapewnia wyjątkowe doświadczenia, zarówno dla fanów historii, jak i miłośników przyrody. Podczas zwiedzania Doliny będziecie mogli wejść do licznych jaskiń, takich jak Grotta di Sa Oche czy Su Bentu — fascynujące miejscówki dla pasjonatów speleologii. W Valle di Lanaitho znajdują się też liczne stanowiska archeologiczne, m.in. starożytne grobowce i osady, które są dowodem na bogatą historię tego regionu. Nie brakuje tu też bujnej roślinności i malowniczych krajobrazów, które docenią zapaleni fotografowie.

Masyw Supramonte oferuje wiele przyjemnych szlaków górskich o różnym stopniu trudności, prowadzących przez zróżnicowane tereny, od leśnych ścieżek po kamieniste płaskowyże.

Gennargentu - najwyższe góry Sardynii

Dla poszukiwaczy nieco bardziej wymagających tras idealnym miejscem będzie Gennargentu, czyli najwyższe pasmo górskie w Sardynii. Jego najwyższy szczyt, Punta La Marmora, wznosi się na wysokość 1834 m. n.p.m. W górach nie brakuje unikalnej fauny i flory, w tym rzadkich gatunków roślin i zwierząt, takich jak muflony czy orły królewskie.

Gennargentu jest rajem dla miłośników pieszych wędrówek, ale również entuzjastów kolarstwa górskiego – znajdziecie tu widokowe trasy o różnym poziomie trudności i zróżnicowanym terenie. W zimie najwyższe partie gór zamieniają się miejsce do uprawiania narciarstwa i snowboardingu.

Atrakcje w regionie Barbagia

Atrakcje Sardynii - Barbagia

Atrakcje Sardynii - Barbagia

Zwiedzanie Barbagia - region w sercu Sardynii

Leżąca w samym sercu Sardynii Barbagia, to dziki region kultywujący wieloletnie tradycje i miejscową kulturę. Można tu poczuć autentyczny sardyński klimat. W malowniczych wsiach ludzie, w otoczeniu dzikiej przyrody, żyją zgodnie z porami roku, z daleka od cyfrowego świata. Przeżyjecie tu prawdziwą podróż w czasie i naprawdę wypoczniecie.

Nocleg warto zarezerwować w jednym z lokalnych gospodarstw agroturystycznych lub skrytym pośród gór i dziewiczej roślinności hotelu z basenem, gdzie poczujecie niepowtarzalny klimat tego niesamowitego miejsca i skosztujecie oryginalnej, tradycyjnej kuchni sardyńskiej. Prawdopodobnie tylko tutaj uda Wam się spróbować chleba z żołędzi lub miodu z eukaliptusa.

Aktywności w Barbagia - jazda na rowerze, konno, spływy kajakowe, wspinaczka

Nie samym odpoczynkiem człowiek żyje, co zatem można robić w Barbagii? Na zwiedzających czekają tu trasy rowerowe o różnej trudności, biegnące przez malownicze wioski i górskie szlaki. Odkrywać okoliczne miasteczka i wioski można również w siodle, biorąc udział w wycieczce, organizowanej przez lokalne stajnie. Warto wybrać się np. do Lollove, nazywanego sardyńskim „Ghost Town”. W mieścinie osiedliło się zaledwie 20 osób, a od dziesięcioleci nic nie uległo tam zmianie.

Przepływająca przez Barbagię rzeka Cedrino to popularne miejsce do spływów kajakowych. Udział w takim wydarzeniu to doskonała okazja do relaksu, dobrej zabawy, a przy okazji podziwiania tutejszej przyrody.

Barbagia to również raj dla miłośników wspinaczki. Skaliste tereny i klify są pełne tras, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych wspinaczy.

Rzeka Cedrino - spływy kajakowe i naturalne piękno

Spływy kajakowe po rzece Cedrino to popularna atrakcja turystyczna, wśród osób, które chcą poczuć bliski kontakt z naturą i obserwować toczące się tu dzikie życie. Woda w rzece jest niezwykle spokojna, dzięki czemu spływy są odpowiednie dla osób w każdym wieku i poziomie zaawansowania. Ponadto, w okolicy rzeki nie brakuje szlaków, które są doskonałe do wędrówek i odkrywania piękna tego regionu.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.