Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Rekiny w Chorwacji - czy są powodem do obaw?

Czy w wodach Chorwacji mogą pływać rekiny? Krótka odpowiedź brzmi: tak, jednak nie ma czego się obawiać. W Adriatyku występuje do 47 różnych gatunków rekinów, w tym żarłacz błękitny, żarłacz byczy, żarłacz tygrysi, a nawet przerażający żarłacz biały! Jednak - mimo pojawiających się od czasu do czasu sensacyjnych historii - szanse na bliskie spotkanie z rekinami są niewielkie.

Rekiny w Chorwacji

Rekiny w Chorwacji

W Chorwacji występują różne gatunki rekinów, ale większość z nich to nieszkodliwe gatunki, osiągające niezwykle małe rozmiary – maksymalnie do 1,5 metra długości. Sprawdź, czy nurkowanie w Chorwacji jest bezpieczne i czy rekiny mogą być tu powodem do obaw!

Ryzyko ataku rekina w Chorwacji

Choć w Adriatyku rzeczywiście żyją rekiny, ryzyko spotkania z nimi jest bardzo małe. Od 1900 roku (czyli przez ponad 124 lata!) w chorwackich wodach doszło jedynie do 25 ataków rekinów, z których 14 było śmiertelnych. Ostatni taki incydent miał miejsce w 1974 roku. W porównaniu do USA czy Australii, gdzie liczba ataków rekinów sięgnęła odpowiednio 1 999 i 1 237 w tym samym okresie, Chorwacja jest wyjątkowo bezpieczna – więc można plażować bez obaw!

All Inclusive - Chorwacja

Beztroskie wakacje czekają

Sprawdzam

Lato 2024 - Chorwacja

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdzam

Last Minute - Chorwacja

Wylot nawet następnego dnia

Sprawdzam

Czy rekiny są zagrożone?

Populacja rekinów w Adriatyku, podobnie jak na całym świecie, gwałtownie spada. Głównym powodem jest przełowienie, które prowadzi do spadku populacji ryb, będących głównym źródłem pożywienia dla rekinów. Statystyki mówią o ponad 100 milionach rekinów zabijanych przez ludzi każdego roku… Jeśli nie podejmiemy działań na rzecz zrównoważonych połowów, wiele gatunków rekinów może stanąć w obliczu wyginięcia.

Bezpieczne wakacje w Chorwacji

Czy w Chorwacji są rekiny?

Czy w Chorwacji są rekiny?

Rekiny w Morzu Adriatyckim zazwyczaj trzymają się na uboczu i pozostają w głębszych wodach. Bardziej niebezpieczne gatunki, takie jak żarłacz długopłetwy, żarłacz atlantycki i żarłacz biały, mogą czasami wpływać do Morza Adriatyckiego w poszukiwaniu pożywienia (głównie tuńczyka), ale zazwyczaj nie zbliżają się do ludzi – nie stanowimy dla nich źródła pożywienia, więc zwierzęta te zwyczajnie nie są nami zainteresowane.

Odpoczywając na plaży, łowiąc ryby czy wybierając się na wycieczkę łodzią, najprawdopodobniej spotkamy inne zwierzęta morskie zamieszkujące Adriatyku, takie jak meduzy czy jeżowce.

Chociaż w Morzu Adriatyckim można spotkać rekiny, nie stanowią one realnego zagrożenia dla  mieszkańców Chorwacji i turystów odwiedzających to rajskie miejsce. Ryzyko spotkania z rekinem jest niezwykle małe, a większość gatunków jest nieszkodliwa. Bez względu na to, czy odpoczywasz na plaży, łowisz ryby, czy wybierasz się na wycieczkę łodzią, możesz cieszyć się bezpiecznym pobytem nad Adriatykiem - bez obaw o rekiny!

Podsumowanie

  • W wodach Chorwacji mogą pływać rekiny, ale nie ma się czego obawiać, ponieważ szanse na bliskie spotkanie są niewielkie.
  • W Adriatyku występuje do 47 różnych gatunków rekinów, w tym żarłacz biały, żarłacz błękitny i żarłacz tygrysi.
  • Większość rekinów w Chorwacji to nieszkodliwe gatunki, które osiągają maksymalnie 1,5 metra długości.
  • Od 1900 roku w chorwackich wodach odnotowano tylko 25 ataków rekinów, z których ostatni miał miejsce w 1974 roku.
  • Populacja rekinów w Adriatyku gwałtownie spada z powodu przełowienia, które prowadzi do spadku ich głównego źródła pożywienia.
  • Rekiny zazwyczaj trzymają się głębszych wód i rzadko zbliżają się do ludzi, ponieważ nie stanowimy dla nich źródła pożywienia.
  • Podczas odpoczynku na plaży, łowienia ryb czy wycieczek łodzią, bardziej prawdopodobne jest spotkanie meduz lub jeżowców.
  • Ryzyko spotkania z rekinem jest bardzo małe, a większość gatunków jest nieszkodliwa, więc można cieszyć się bezpiecznym pobytem nad Adriatykiem.

03.07.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.