Portugalia w ciekawostkach - co warto wiedzieć?
Portugalia to kraj pełen słońca, wina i pięknych plaż. Słynie z muzyki, piłki nożnej i pysznych oliwek. To państwo położona na Półwyspie Iberyjskim i najdalej wysunięte na zachód, jeśli chodzi o Europę kontynentalną. Do Portugalii należą także wyspy Azory oraz Madera, czyli kraina wiecznej wiosny.
Spis treści:
- Malowane kafelki Azulejos
- Flaga Portugalii - symbolika
- Ciekawostki o języku portugalskim
- Skąd pochodzi korek..?
- Wspaniała architektura manuelińska
- Portugalia krajem poetów i prozaików
- Melancholijne portugalskie fado
- Portugalia krajem niezliczonych festiwali
- Dziedzictwo światowe na każdym kroku
- Portugalska sjesta
- Kraj katedr i miejsc sakralnych
Kraj ten nie jest duży, jednakże atrakcji jest tutaj naprawdę sporo. Wybierając się na wakacje w tę część świata warto dowiedzieć się więcej o samej Portugalii, jak i o zwyczajach, tradycjach oraz innych ciekawostkach dotyczących tego państwa. Co może nas tu zaskoczyć, a co zainspirować? Wszystko zależy od tego jaki region wybierzemy na kierunek swojej wyprawy. A oto co warto wiedzieć o pięknej Portugalii:
Malowane kafelki Azulejos
W Portugalii niezwykle popularne są malowane kafelki zwane azulejos. Można je dostrzec naprawdę w wielu miejscach, zwłaszcza zaś na tradycyjnych domach, czy budynkach sakralnych. Ich początek sięga XV wieku i - co ciekawe - to muzułmańscy mieszkańcy Portugalii rozpoczęli ich produkcję.
Azulejos są niebiesko-białe, a ich historię można poznać w Museu Nacional do Azulejo. To nie tylko część historii Portugalii, ale także jej charakterystyczny element. Warto zakupić dla siebie azulejos jako pamiątkę z wakacji, która jednocześnie stanowi wspaniałą ozdobę.
Flaga Portugalii - symbolika
Ciekawa jest również symbolika flagi Portugalii. Zaprojektowano ją w 1910 roku po obaleniu monarchii. Można na niej dostrzec głównie kolor czerwony i zielony, z czego ten drugi zajmuje mniejszą powierzchnię. Na samym środku zaś ulokowana jest czerwona tarcza oraz kula armilarna w barwie żółtej.
Zieleń symbolizuje nadzieję na lepszą, świetlaną przyszłość, a czerwień ma przypominać o krwi, jaką wylali walczący o to, by Portugalia mogła stać się republiką. Oczywiście to, że na samej fladze więcej jest barwy czerwonej także ma znaczenie. Mieszkańcy Portugalii bowiem słyną z melancholii oraz sentymentu do tego, co było.
Ciekawostki o języku portugalskim
Większość osób posługujących się biegle portugalskim, który jest ich rodzimym językiem mieszka w Brazylii. To jedyny język urzędowy w tym kraju. Co ciekawe wybierając się do mnie turystycznych miejsc w Portugalii można z przykrością stwierdzić, że język angielski nie pomoże nam w porozumieniu się z miejscowymi.
Portugalski to język należący do najczęściej używanych na całym świecie. Należy on do grupy języków romańskich, a pochodzi z tak zwanej “łaciny ludowej”.
Skąd pochodzi korek..?
Największym eksporterem korka na świecie jest właśnie Portugalia, a uprawa drzew korkowych należy do tutejszej tradycji. Tak naprawdę można je spotkać w większości miejsc w kraju. Drzewa te to dęby korkowe, które mają czerwone pnie, bowiem korek jest z nich zdejmowany, co sprawia, że tracą one właściwości zatrzymywania pożaru, gdyby takowy się pojawił (co w Portugalii ma miejsce dość często latem).
Jednakże produkcja wielu dodatków korkowych jest tutaj tak słynna, że wręcz kojarzy się z tym krajem. Dlatego tego typu przedmioty często stanowią pamiątki, które chętnie się kupuje i przywozi z wakacji.
Wspaniała architektura manuelińska
Kolejnym aspektem, z którego słynie Portugalia to wyjątkowa gotycka architektura w stylu manuelińskim. Wiele wiekowych budynków w kraju zostało zbudowanych właśnie w tej estetyce. Jest ona inspirowana morzem, a także sygnaturą przywództwa króla, a jej nazwa pochodzi od Manuela I.
By zobaczyć budynki w tym stylu warto wybrać się do takich miejsc jak Klasztor Chrystusowy, Klasztor Batalha, Klasztor Hieronimitów czy Wieża Belém. Oczywiście elementy architektury manuelińskiej są obecne w wielu budynkach w całej Portugalii.
Portugalia krajem poetów i prozaików
Co niezwykle interesujące Portugalia to nie tylko ciekawa architektura, czy wspaniałe plaże. To także kraj, w którym poezja jest istotną częścią kultury. Podobnie jest jeśli chodzi o prozę. W XX wieku to właśnie poeta Fernando Pessoa stał się najczęściej tłumaczonym poetą w Portugalii.
Początek tej historii zaś sięga do trubadurów, którzy rozpowszechnili miłość do poezji. Kontynuacją zaś są dzieła renesansowego twórcy Luzjady Luísa de Camõesa. Jednakże wielkich nazwisk - zarówno poetów, jak i prozaików jest w Portugalii znacznie więcej.
Melancholijne portugalskie fado
Portugalia to także kraj muzyki, która została uznana w tym państwie za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. To słynne fado, czyli melancholijna pieśń, którą wykonuje wokalista, a akompaniują mu dwie gitary.
Co ciekawe ten gatunek muzyczny nazywany bywa czasem portugalskim bluesem. Doświadcza się go całym ciałem. Jego powstanie datuje się na XIX wieku, kiedy to muzyka ta zaczęła wybrzmiewać w biednych dzielnicach miast portowych. Fado najlepiej słuchać, gdy jest wykonywane na portugalskiej, prawdziwej gitarze, a wokół palą się świece.
Portugalia krajem niezliczonych festiwali
Portugalia słynie z licznych festiwali i świąt, które najczęściej opierają się na obchodach religijnych. Często można spotkać tutaj tak zwane romarie, czyli nieduże festyny ludowe łączące obrządki religijne ze świecką celebracją. Rozpoczynają się one zazwyczaj nabożeństwem, a kończą barwną paradą, jarmarkami i muzyką.
Warto choć raz wziąć udział w takim wydarzeniu, zarówno w mniejszej miejscowości, jak i w dużym mieście. W Lizbonie chociażby na odwiedzających czekają takie atrakcje jak festiwale teatralne, czy filmowe, a także rockowe oraz jazzowe. Zwłaszcza w czerwcu niemal wszędzie można doświadczyć festiwali miejskich.
Dziedzictwo światowe na każdym kroku
Tym co wyróżnia Portugalię jest niewątpliwie fakt, że w kraju tym można odnaleźć aż 25 miejsc zaliczanych do światowego dziedzictwa kulturowego. Wśród nich znajdują się zarówno ciekawe zabytki, jak i wspaniała krajobrazy, czy centra miast.
Ważnym faktem jest to, że miasto Sintra jako pierwszy region na świecie zostało uznane za krajobraz kulturowy. Co interesujące stolica kraju Lizbona, a także malownicze Porto to kolejne perełki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Portugalska sjesta
Ważną informacją o Portugalii jest także to, że w porach od 12:00 do 15:00 trwa tutaj sjesta. To dotyczy mniejszych miejscowości, kiedy to w tym czasie zamykane są wszystkie sklepy. To czas odpoczynku i relaksu, który powinno spędzić się z rodziną lub na spotkaniach towarzyskich. Jest to zwyczaj, który niewątpliwie wzmacnia więzi między bliskimi, jak również pozwala na odpoczynek i miłą drzemkę.
Warto tutaj dodać, że Portugalczycy słyną z towarzyskości i gościnności. Często jest tak, że po przyjemnej pogawędce zapraszają do swojego domu na przykład na obiad.
Kraj katedr i miejsc sakralnych
Portugalia zachwyca także ilością starych, unikalnych budynków sakralnych, takich jak katedry, czy starożytne synagogi. Słynna jest chociażby Katedra Se w Lizbonie, czy katedry czekające w Evorze. Kraj ten słynie ze świętych miejsc, a Portugalczycy są bardzo religijni. Aż 80 procent mieszkańców kraju to katolicy, co mocno widać w tradycjach i kulturze tego zakątka świata.
Czy podobał Ci się ten artykuł?
Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.