Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Nurkowanie z rurką: 15 najlepszych miejsc na świecie!

Po prostu zanurz się w wodzie i całkowicie zapomnij o otaczającym Cię świecie – na tym głównie polega snorkeling – czyli pływanie z rurką, które zapewnia ekscytujące przygody i niezapomniane wrażenia podczas odkrywania podwodnego świata. Na całym świecie jest wiele wspaniałych miejsc do nurkowania – a wiele z nich znajduje się w Europie.

Jeśli planujesz wakacje, podczas których chcesz nie tylko odkrywać lokalną kulturę i ludzi, ale także zanurzyć się w fascynującym, podwodnym świecie, pewnie w pierwszej chwili pomyślisz o odległych destynacjach z białymi piaszczystymi plażami, krystalicznie czystą wodą i pełnych słońca.

Podwodne widoki zachwycają

Podwodne widoki zachwycają

Jednak to, co brzmi egzotycznie, niekoniecznie musi oznaczać podróż przez pół świata, bo wspaniałe miejsca do snorkelingu są także w Europie. Czy wiesz, że z odpowiednim sprzętem możesz nawet nurkować w zimnych wodach Islandii? Jeśli nie, to z poniższego artykułu dowiesz się jakie inne ekscytujące miejsca czekają na Ciebie zarówno w Europie, jak i na całym świecie.

Nurkowanie z rurką w Europie

Morskie stworzenia zachwycają

Morskie stworzenia zachwycają

Poniższe kierunki mają jedną wspólną cechę: wszystkie są bardzo łatwo dostępne. Czy to bezpośrednim lotem, samochodem, pociągiem czy promem - podróż do tych miejsc w Europie z pewnością nie zajmie dużo czasu.

Chalkidiki w Grecji

Snorkeling to relaks i zabawa

Snorkeling to relaks i zabawa

Grecki półwysep Chalkidiki z bajecznymi, białymi plażami i turkusową wodą przyciąga wielu miłośników snorkelingu i nurkowania z całego świata. Trzy przylądki: Kassandra, Sithonia i Athos dają możliwość odkrywania podwodnego świata w osłoniętych od wiatru zatokach. Morze Śródziemne u wybrzeży Chalkidiki jest zwykle spokojne, a ponieważ kolorowe rafy znajdują się tuż przy piaszczystej plaży, są one łatwo dostępne i nie trzeba nawet daleko wypływać, by móc je podziwiać. Wyspa jest otoczona skalistymi górami, a nurkując pod wodą, także możemy podziwiać skaliste formacje, tworzące tu niesamowite, podwodę krajobrazy. Jeśli nurkujesz po raz pierwszy, możesz skorzystać  pomocy doświadczonego przewodnika, którego znajdziesz w jednej z wielu lokalnych szkółek sportowych.

Azory w Portugalii

Snorkeling na świecie

Snorkeling na świecie

Portugalskie wyspy na północnym Atlantyku to prawdziwy raj dla miłośników morskiego życia. W tutejszych wodach można spotkać wieloryby, delfiny, żółwie morskie i manty. W szczególności na wyspie São Miguel występują liczne stworzenia morskie, które możemy obserwować w ich naturalnym środowisku. Poza ośmiornicami, murenami i rozgwiazdami, przy odrobinie szczęścia i cierpliwości u wybrzeży Azorów można zobaczyć także rzadkie skrzydlice i skorpeny. Krystalicznie czysta woda zapewnia wspaniały widok na kolorowe rafy koralowe, bogate w wiele gatunków stworzeń morskich.

Ze względu na swoje położenie na środku Atlantyku, ta skalista wyspa jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania z rurką. Wulkaniczne Wyspy Azorskie mają jedne z najbardziej zróżnicowanych biologicznie wód na świecie, dzięki czemu występuje tu bogate życie morskie, szczególnie przy wybrzeżach, dzięki czemu Azory świetnie nadają się do nurkowania, nawet w płytkiej wodzie, tuż przy plaży.

Korsyka we Francji

Snorkeling na płytkiej wodzie

Snorkeling na płytkiej wodzie

Wokół tej francuskiej wyspy, znajduje się wiele miejsc, w których można nurkować z rurką. Dzięki doskonałej widoczności – nawet do 30 metrów przy słonecznej pogodzie i przejrzystej wodzie, z pewnością będziesz cieszyć się wieloma ekscytującymi, podwodnymi odkryciami.

Zwłaszcza wschodnie wybrzeże Korsyki, z długimi, piaszczystymi plażami i płytkim wybrzeżem wokół nich jest idealnym miejscem dla początkujących nurków. Czy to Rondinara, Santa Giulia, Pinarello czy Calvi – okolice tych plaż będą idealne dla początkujących. Na uwagę zasługuje także ukryta zatoka Canella, które jest bardzo popularna amatorów snorkelingu. Doświadczeni nurkowie częściej wybierają bardziej skaliste wybrzeża w północnej, zachodniej i południowej Korsyce, takie jak Zatoka Porto, Wyspy Lavezzi lub okolice plaży w Roccapina.

Elba we Włoszech

Snorkeling to świetna zabawa

Snorkeling to świetna zabawa

Ta niesamowita wyspa na Morzu Śródziemnym, przyciąga turystów zapierającą dech w piersiach różnorodnością ryb, meduz, koralowców i innych kolorowych stworzeń morskich. Jest szczególnie popularna wśród początkujących oraz dzieci, które chcą nurkować i obserwować podwodny świat po raz pierwszy. Na plażach Lacona lub Marina di Campo na Elbie nie potrzebujesz żadnego specjalnego wcześniejszego doświadczenia i możesz po prostu zanurzyć się w przybrzeżnej wodzie, by odkryć bogactwo morskiego świata. Bardzo polecany jest również spot Punta di Fetovaia. Z pewnością od razu zauważysz tu zachwycające, ognistoczerwone korale wachlarzowe. Jeśli masz już doświadczenie w nurkowaniu z rurką, możesz odkryć wrak statku Elviscott w pobliżu Pomonte. Leży on na dnie morskim na głębokości około 15 metrów od 1972 roku i czeka na odkrycie przez ciekawskich nurków.

Makarska w Chorwacji

Zachwycające rafy koralowe

Zachwycające rafy koralowe

Na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, w centrum Dalmacji, leży Riwiera Makarska ze białymi, żwirowymi plażami, gdzie w licznych zatokach można nurkować z rurką w krystalicznie czystej i ciepłej wodzie.

Podwodny krajobraz Adriatyku jest zróżnicowany, a oprócz wielu małych ryb można zobaczyć także pływające krewetki, jasne ukwiały morskie, duże ośmiornice i ciekawskie kraby. Przy odrobinie szczęścia na Riwierze Makarskiej można nawet spotkać konika morskiego. Na chorwackim wybrzeżu Adriatyku można również odkryć wraki statków lub samolotów oraz tajemnicze, podwodne jaskinie.

Ustica we Włoszech

Podwodny świat

Podwodny świat

Ustica to wulkaniczna wyspa na północ od Sycylii, która została ogłoszona pierwszym podwodnym rezerwatem przyrody we Włoszech, ze względu na bogate życie morskie. Miejscowi nazywają Usticę „płucami Morza Śródziemnego”, ponieważ dno morskie jest porośnięte bujną, zieloną „trawą Neptuna”. Zapewnia ona wysoką zawartość tlenu w wodzie i sprawia, że podwodny krajobraz jest w tym miejscu niezwykle różnorodny, dzięki obecności wielu rozmaitych stworzeń.

Czy to barakudy czy dentexy, tutejsze wody otoczone stromymi wybrzeżami, ciemnymi skałami wulkanicznymi i skalistymi grotami, kryją wiele morskich stworzeń. Ogromne koralowce wachlarzowe tworzą magiczną atmosferę. Sama wyspa jest jednak mniej odpowiednia dla plażowiczów, ponieważ nie ma tu żadnych piaszczystych plaż.

Wyspy Medas w Hiszpanii

Pływanie z instruktorem

Pływanie z instruktorem

Wyspy Medas są prawdziwym hitem wśród entuzjastów sportów podwodnych. Ten mały i niezamieszkany archipelag znajduje się na hiszpańskim wybrzeżu Costa Brava w Katalonii i przyciąga turystów dziewiczymi rafami, pełnymi koralowców i malowniczymi podwodnymi jaskiniami. Niezależnie od tego, czy są to mureny, skorupiaki, trawy morskie czy rozgwiazdy - masz gwarancję, że w tych wodach zobaczysz ciekawe stworzenia morskie, zwłaszcza, że teren wokół wysp jest terenem chronionym, także ze względu na rzadkie gatunki, które tu występują.

Jeśli masz uprawnienia do nurkowania, zdecydowanie nie powinieneś przegapić jaskini delfinów, gdzie możesz zejść na głębokość około 20 metrów. Nazwa miejsca pochodzi od podwodnej skały, która przypomina kształtem tego morskiego ssaka.

Ghar Lapsi na Malcie

Ghar Lapsi to naturalny basen, który kryje niezwykłe rafy, rozciągające się na powierzchni, liczącej ponad 200 metrów w niebiesko-zielonej wodzie tej małej zatoki. Można podziwiać tu węgorze, płaszczki, a nawet koniki morskie, które tworzą tu kolorowy, podwodny świat. Skaliste wybrzeże chroni Ghar Lapsi przed wiatrem i sprawia, że morze jest tu wyjątkowo spokojne i łagodne, dzięki czemu nawet początkujący mogą tu bezpiecznie nurkować.

Szczelina Silfra na Islandii

Lodowate wody jeziora Thingvellir w islandzkim Parku Narodowym Thingvellir zapewniają niewiarygodnie dobrą widoczność do 100 metrów w słoneczne dni. Będziesz go potrzebować, ponieważ czeka na Ciebie wyjątkowa przygoda. Szczelina Silfra to kilometrowy uskok, otoczony imponującymi skałami lawowymi.

Ale to nie wszystko: Silfra Fissure na Islandii to także jedyne miejsce na świecie, w którym można nurkować między dwiema płytami kontynentalnymi, a mianowicie północnoamerykańską i euroazjatycką. To, co wydaje się niebezpieczne i pełne akcji, jest jednak możliwe także dla początkujących. Nie potrzebujesz nawet licencji nurkowej ani wieloletniego doświadczenia w snorkelingu, aby nurkować w Silfra Fissure. Pamiętaj tylko, aby zabrać ze sobą piankę, ponieważ woda osiąga tu temperaturę do 4 stopni Celsjusza.

Jezioro Schmaler Luzin w Niemczech

Możesz także nurkować w Niemczech i odkrywać kolorowy podwodny świat. Jezioro to znajduje się w Maklemburgii i liczy około sześciu kilometrów długości. Zostało uformowane jeszcze w epoce lodowcowej, a obecnie można tu obserwować węgorze, szczupaki, sandacze i liny, przy widoczności sięgającej nawet do 15 metrów w pogodne dni.

Nurkowanie z rurką na świecie

Snorkeling w tropikalnych akwenach

Snorkeling w tropikalnych akwenach

Jeśli jednak chcesz nurkować w bardziej egzotycznych miejscach, istnieje wiele wspaniałych miejsc na całym świecie, które oferują wyjątkowe spotkania z kolorowymi rybami, koralowcami i innymi stworzeniami morskimi.

Wyspy Similan w Tajlandii

Bogactwo mórz i oceanów

Bogactwo mórz i oceanów

Dziewięć wysp Parku Narodowego Ko Similian w Tajlandii przyciąga coraz więcej entuzjastów nurkowania i snorkelingu. Nic dziwnego, bowiem można się tu spodziewać krystalicznie czystej wody, piaszczystych plaż z drobnym piaskiem i gęstych lasów deszczowych - typowych dla Tajlandii. Podwodny świat daje fascynujący wgląd w życie egzotycznych stworzeń morskich. Na Wyspy Similan najlepiej dostać się minibusem z regionu Khao Lak.

Malediwy na Oceanie Indyjskim

Kolorowe ławice ryb

Kolorowe ławice ryb

Malediwy są mekką dla nurków i snorkelerów. Prąd zimnych i ciepłych wód zapewnia niezwykłą różnorodność gatunków, żyjących na Oceanie Indyjskim wokół 1200 wysp. Oprócz kolorowych koralowców i roi się tu od ryb, można tu także zaobserwować ośmiornice, żółwie morskie, rozdymki, mureny i błazenki. W płytszych wodach Malediwów występują nawet rekiny wielorybie, rekiny rafowe i manty. Możesz poznać wiele nowych miejsc do snorkelingu podczas safari nurkowego z przewodnikiem.

Sharm el Sheikh w Egipcie

Morskie stworzenia w oceanie

Morskie stworzenia w oceanie

Nurkowanie z rurką jest możliwe prawie wszędzie w Egipcie, ale Sharm el Sheikh jest uważany za wyjątkowy spot dla entuzjastów sportów wodnych. Przy dobrej pogodzie można podziwiać imponujące krajobrazy koralowe i kolorowe ławice ryb w magicznym podwodnym świecie. Spotkania z żółwiami, płaszczkami i tuńczykami również nie należą tu do rzadkości. Przy odrobinie szczęścia, obok może nawet przepłynąć ciekawski delfin.

Bora-Bora w Polinezji Francuskiej

Snorkeling w oceanie

Snorkeling w oceanie

Bora-Bora to luksusowa wyspa, która słynie z nurkowania, ponieważ wiele hoteli i bungalowów jest przeszklonych niczym ogromne akwaria i zapewnia widok na kolorowe stworzenia morskie. Jeśli jednak zawsze chciałeś nurkować z płaszczkami i rekinami, zdecydowanie powinieneś odwiedzić tę wyspę w Polinezji Francuskiej i wybrać się na wycieczkę po podwodnym świecie z profesjonalnymi ekspertami od snorkelingu. Bora-Bora jest szczególnie odpowiednia dla zaawansowanych snorkelerów, ponieważ oprócz rekinów, w morzu znajdują się również trujące ryby i meduzy.

Bocas del Toro w Panamie

Snorkeling na świecie

Snorkeling na świecie

Na wyspie Bocas del Toro w pięknej Panamie panuje typowo karaibski klimat: dzikie plaże, gęste lasy namorzynowe i jasne błękitne niebo. Obszar ten jest jednak przede wszystkim rajem do nurkowania i snorkelingu, ponieważ można tu znaleźć prawie wszystkie gatunki koralowców, które występują na Karaibach.

W licznych, osłoniętych zatokach wystarczy założyć jedynie okulary do nurkowania by z bliska doświadczyć morskiej różnorodności. W Zatoce Delfinów, jak sama nazwa wskazuje, można nawet spotkać zwinne i figlarne delfiny.

Nurkowanie z rurką - najczęściej zadawane pytania

Nurkowanie z rurką

Nurkowanie z rurką

Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w snorkelingu, chcielibyśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego ekscytującego sportu wodnego.

Co jest potrzebne do snorkelingu?

Rezerwując wycieczkę snorkelingową, najpierw dowiedz się, czy w miejscu docelowym otrzymasz wypożyczony sprzęt, czy też musisz przywieźć własny. Sprzęt do snorkelingu jest bardzo tani i składa się tylko z okularów do nurkowania i fajki lub maski do snorkelingu i płetw. Niezależnie od tego, czy jest to sklep nurkowy, sklep sportowy czy sklep internetowy - lepiej sięgnąć nieco głębiej do kieszeni po sprzęt, ponieważ tanie przedmioty do snorkelingu, które można kupić w każdym sklepie z pamiątkami przy plaży, zwykle nie są zbyt dobre.

Kombinezon chroni nie tylko przed zimnem i promieniowaniem UV w zimnych wodach, ale także przed oparzeniami trujących meduz. Jeśli nie lubisz płetw, możesz również zaopatrzyć się w buty do wody, które również ochronią Cię przed ostrymi kamieniami i ukłuciami jeżowców. Możesz też uwiecznić swoje wspomnienia za pomocą wodoodpornego aparatu.

Czy muszę mieć wcześniejsze doświadczenie w wodzie?

Nauka snorkelingu jest bardzo szybka, dlatego nie potrzebujesz żadnej wiedzy ani doświadczenia, pływając w spokojnych i płytkich wodach. Możesz  tam pływać samodzielne lub poprosić instruktora ze szkoły nurkowania, aby nauczył Cię snorkelingu na głębszej wodzie. Może on również nauczyć Cię techniki oddychania, która jest niezwykle ważna podczas snorkelingu.

Jako początkujący, nigdy nie powinieneś samodzielnie eksplorować wód z silnymi falami lub prądami, skalistymi klifami lub tam, gdzie występują niebezpieczne stworzenia morskie. Zawsze powinieneś też nurkować w towarzystwie co najmniej dwóch osób.

Jak uniknąć strachu i paniki pod wodą?

Zaakceptuj własne ograniczenia i zwracaj uwagę na fizyczne sygnały ostrzegawcze - jeśli masz problem z oddychaniem lub orientacją, powinieneś opuścić wodę. Aby uniknąć hipotermii, należy nosić odpowiedni kombinezon, ponieważ ciało ochładza się znacznie szybciej w wodzie niż na lądzie. Jako początkujący zdecydowanie powinieneś unikać pasów balastowych.

Aby zachować bezpieczeństwo podczas nurkowania z rurką, zalecamy zabranie ze sobą pomocy wypornościowej. Przyda się także boja sygnalizacyjna, która jest widoczna z daleka, dzięki czemu można uniknąć kolizji z łodziami.

Niemniej jednak wypadki mogą się zdarzyć, możesz mieć atak paniki, ponieważ morskie stworzenia, zmiana oddechu lub nieumiejętność obsługi sprzętu, mogą wywołać u ciebie lęk. W takim przypadku należy zawsze zachować spokój i oddychać równomiernie. Im bardziej będziesz pewny siebie podczas snorkelingu i nabierzesz wprawy, tym szybciej stanie się to zabawną rutyną.

Odpowiedzialność podczas snorkelingu

Podczas nurkowania z rurką i akwalungiem bierzesz odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za oceany i ich mieszkańców. Piękne środowisko, które otwiera się przed Tobą, musi być traktowane z ostrożnością i szacunkiem, dlatego nigdy nie powinieneś dotykać ryb, zwierząt morskich ani koralowców.

Nie zabieraj ze sobą żadnych muszli ani roślin jako pamiątek i uważaj, aby nie zniszczyć raf koralowych podczas wycieczek - na przykład poprzez nieostrożne obchodzenie się z płetwami. Powinieneś także zawsze zabierać i wyrzucać wszelkie śmieci, które wygenerujesz, spędzając czas na plaży. W ten sposób nic nie stanie na przeszkodzie kolejnej wyprawie snorkelingowej - ponieważ na świecie jest wiele fantastycznych miejsc, które czekają na odkrycie.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.