Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Największe atrakcje turystyczne Dominikany – sprawdź co warto zobaczyć!

Dominikana, położona na wyspie Haiti, to jedna z najpiękniejszych wakacyjnych destynacji, położonych na Wyspach Karaibskich. Długie, piaszczyste plaże, szum palm kokosowych i gościnni mieszkańcy, których życie toczy się w rytmie bachaty i merengue, to prawdziwy raj na ziemi!

Dominikana

Dominikana

Jeśli planujesz wakacje w tym niesamowitym, hiszpańskojęzycznym kraju, koniecznie sprawdź listę polecanych miejsc, które warto uwzględnić w planie zwiedzania.

Punta Cana – kurort wśród palm

Rajskie plaże Dominikany

Rajskie plaże Dominikany

Jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych Dominikany, położona na wschodnim krańcu wyspy. Słynie z białych, piaszczystych plaż, soczyście zielonych palm, a także z doskonałej infrastruktury hotelowej.

Co ciekawe, Punta Cana zyskała popularność dopiero w latach 70. XX wieku, kiedy to przybywający tu w interesach przedsiębiorcy, dostrzegli niezwykły potencjał tego dziewiczego regionu. W ciągu kilku dekad mała, nadmorska miejscowość, niemal pozbawiona bazy noclegowej, przekształciła się w znany kurort z licznymi hotelami, polami golfowymi i parkami rozrywki – takimi jak Nicelodeon Place czy Aqua Games. Warto zobaczyć tu  Indigenous Eyes Ecological Park, który oferuje niezwykłych 12 lagun, w których można zażywać kąpieli w otoczeniu zachwycającej, dzikiej przyrody.

  • Co ciekawe – Punta Cana, mimo iż leży na Karaibach, jest oblewana przez ciepłe wody Oceanu Atlantyckiego.

Do Punta Cany dotrzemy samolotem, znajduje się tu bowiem jedno z największych lotnisk międzynarodowych w regionie – Punta Cana International Airport. Co ciekawe – jest to lotnisko całkowicie prywatne, należące do jednej z majętnych, dominikańskich rodzin. Na miejscu dostępne są także regularne połączenia autobusowe, popularny wśród mieszkańców transport minibusami (tzw. gua-gua) oraz taksówki czy też charakterystyczne dla Karaibów – moto-taxi (bardzo tanie przejazdy na motorach/skuterach z lokalnym kierowcą).

  • Wsiadając na moto-taxi powinniśmy pamiętać, że Dominikana ma wysoki odsetek kolizji drogowych, kierowcy jeżdżą najczęściej bez kasków, dlatego najczęściej pasażerowie również nie mają co liczyć na dodatkową ochronę. Mimo, iż jest to bardzo popularny środek transportu wśród miejscowych, zalecana jest ostrożność przy korzystaniu z tego rodzaju usług.

Punta Cana to także miejsce, gdzie możemy zasmakować lokalnej kultury, uczestnicząc w festiwalach i imprezach muzycznych, takich jak Merengue Festival, odbywający się zwykle w listopadzie. Niemal przez cały rok trwa tutaj sezon, dlatego o każdej porze bary, dyskoteki i plaże rozbrzmiewają charakterystycznymi dźwiękami bachaty i merengue.

Dominikańczycy kochają muzykę i taniec, dlatego nikogo nie zdziwi tu spontaniczny taniec lokalsów w zwykłym sklepie spożywczym (tzw. colmado), gdzie często wstawiane są pokaźne głośniki, z których muzyka rozbrzmiewa już od wczesnych godzin popołudniowych. W okolicznych restauracjach często odbywają się także wieczory z muzyką na żywo, podobnie w barach na plaży. Tworzy to niepowtarzalną atmosferę Karaibów, gdzie na każdym kroku czuć wszechobecny luz i radość z prostego, niespiesznego życia.

Lokalna kuchnia to przede wszystkim znakomitej jakości drób i wieprzowina (tych mięs Dominikańczycy spożywają najwięcej, a wszystkie hodowle na Dominikanie odbywają się na zielonych trawach i pastwiskach, nie ma tu bowiem produkcji przemysłowej), popularny jest ryż, rzadziej świeże owoce morza czy wołowina, codziennie za to spożywane są tutaj tropikalne owoce (ich słodycz przyprawia o zawrót głowy! Warto spróbować mango, papai czy soku ze świeżego kokosa). Warto też skosztować tradycyjnych dań jak mangu (puree z zielonych bananów) czy sancocho (gulasz mięsny).

All Inclusive - Dominikana

Beztroskie wakacje czekają

Sprawdzam

Lato 2024 - Dominikana

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdzam

Last Minute - Dominikana

Wylot nawet następnego dnia

Sprawdzam

Santo Domingo – miasto Nowego Świata

Santo Domingo

Santo Domingo

Santo Domingo, będące dziś stolicą Dominikany, to najstarsze zamieszkane miasto w obu Amerykach, założone w 1496 roku przez Bartolomeo Kolumba, mniej znanego brata Krzysztofa Kolumba. Jest ono pełne historycznych perełek, z których najwięcej znajduje się w Zona Colonial, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Znajdują się tu pierwsza katedra, szpital kolonialny i uniwersytet w Nowym Świecie oraz słynna ulica Las Damas (Ulica Dam). Warto odwiedzić Zamek Alcázar de Colón, niegdyś dom syna Krzysztofa Kolumba, Diego. Przez cały rok odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, wernisaże a także cykliczne eventy jak choćby Feria del Libro (Targi Książki) w kwietniu oraz Carnaval Dominicano w lutym. Czynne są także galerie sztuki i kina. Santo Domingo jest z pewnością największym centrum dominikańskiej kultury.

  • Lokalna kuchnia to mieszanka wpływów europejskich, afrykańskich i rdzennych Indian Taino. Warto skosztować tu słynnej potrawy la bandera (dosł. "flaga"), będącej symbolem dominikańskich barw narodowych, składającej się z ryżu, fasoli i mięsa.

Santo Domingo jest dobrze skomunikowane ze światem, dzięki międzynarodowemu lotnisku Las Américas. Zona Colonial jest łatwo dostępna pieszo, a wiele głównych atrakcji znajduje się w odległości krótkiego spaceru, a zatem 1 dzień w zupełności wystarczy na jego zwiedzanie.

Bayahibe – rajskie wybrzeże

Bayahibe i latarnia morska

Bayahibe i latarnia morska

Bayahibe to malownicza wioska rybacka, zlokalizowana na południowym wybrzeżu Dominikany. Miejsce słynie z pięknych plaż i niezwykle turkusowej wody Morza Karaibskiego. Pierwsza osada została tu założona w 1874 roku przez imigrantów z Puerto Rico. To właśnie stąd wyruszają wycieczki na słynną wyspę Saona, słynącą z bajecznych plaż i bogatej fauny morskiej. Bayahibe nadal posiada urok rybackiej wioski, mimo rozwoju turystyki, niewielkie kolorowe domki, rybackie sieci i łodzie oraz dominikańskie dzieci, biegające między turystami tworzą tu atmosferę wakacyjnego wypoczynku.

Co roku we wrześniu, na wybrzeżu odbywa się festiwal rybny, który przyciąga smakoszy, gustujących w darach morza. Tradycyjna kuchnia Bayahibe jest bardzo prosta, jak i na całej Dominikanie. Serwowane są smażone lub gotowane dania z mięsa, ryb i owoców morza, podawane z kokosowym ryżem i świeżym awokado. Warto spróbować lokalnych przysmaków w małych, rodzinnych barach, a nawet popularnych w Dominikanie kuchniach polowych - często serwują one znakomite domowe dania, przygotowywane według dawnych receptur.

Park Narodowy Los Haitises i Piraci z Karaibów

Urlop na Karaibach

Urlop na Karaibach

Park Narodowy Los Haitises, leżący na północnym wybrzeżu Dominikany, to unikalny ekosystem z dziką bujną roślinnością, jaskiniami, podziemnymi jeziorkami i mangrowcami. Los Haitises oznacza "góry" w języku rdzennych Indian Taino, zamieszkujących Dominikanę jeszcze przed kolonizacją wyspy. Obszar ten znajduje się pod ścisłą ochroną i jest dziś schronieniem dla wielu rzadkich gatunków ptaków, jak pelikan brunatny czy czapla śnieżna oraz innych zwierząt.

  • Warto wykupić rejs lokalną łodzią po tutejszych rzekach, przebiegających przez niesamowite lasy namorzynowe oraz wejść do jaskiń. Kręcono tu sceny wielu amerykańskich filmów jak choćby Piratów z Karaibów czy Jurassic Park. We wnętrzach jaskiń można podziwiać prekolumbijskie petroglify Indian Taino, niemal czuć tu ich obecność, a miejscowi traktują to miejsce jak świątynię. Park Narodowy Los Haitises został ustanowiony w 1976 roku i od tego czasu stał się jednym z najważniejszych obszarów chronionych w Dominikanie, zachowując swój pierwotny, dziewiczy charakter.

Los Haitises jest chętnie odwiedzany przez ekoturystów, poszukujących miejsc z dziewiczą przyrodą, gdzie można obcować z dziką fauną i florą. Lokalni przewodnicy często opowiadają tu o legendach i historii Indian Taino, co dodaje zwiedzaniu atmosfery magii, a jednocześnie skłania do zadumy nad okrucieństwem kolonizatorów, którzy podbijając Nowy Świat dopuścili się niezwykłego okrucieństwa względem rdzennych plemion.

Jarabacoa

Góry Jarabacoa

Góry Jarabacoa

To zwane "Miastem Wiecznej Wiosny" górskie miasteczko, położone niemal w samym sercu Dominikany, znane z chłodniejszego klimatu i pięknych, górzystych krajobrazów. W niektóre miesiące temperatura potrafi spaść tu na wyższych obszarach nawet do kilkunastu stopni Celsjusza!

Miasto zostało założone w 1805 roku i szybko stało się popularnym miejscem dla miłośników górskich atrakcji, takich jak wędrówki, spływy kajakowe czy wycieczki konno. W pobliżu warto odwiedzić wodospad Salto de Jimenoa, jeden z najpiękniejszych na Dominikanie. Co roku w lipcu odbywa się tu widowiskowy Festival de las Flores, który przyciąga wielu turystów i prezentuje piękno lokalnej natury. Droga do Jarabacoa prowadzi przez malownicze górskie tereny, dlatego warto wybrać się tu samochodem.

Odwiedzając to górskie miasto, warto spróbować miejscowej kuchni, która jest bogata w świeże produkty rolnicze jak sery, mięsa i wędliny. Ciekawostką jest jedno z tradycyjnych dań, czyli krowie serce w sosie z czerwonego wina oraz duszone kurczaki z typowymi, lokalnymi ziołami.

Wyspa Saona – rajska oaza

Rajska wyspa Saona

Rajska wyspa Saona

Isla Saona, położona w Parku Narodowym Del Este to miejsce, o którym marzy chyba każdy turysta. Jedna z najbardziej zachwycających i chyba najbardziej reklamowanych przez lokalnych przewodników wysp Dominikany, słynie z białych plaż, palm chylących swe długie, zielone liście do wody i turkusowego morza. Nie bez powodu najwięcej sesji zdjęciowych – w tym ślubnych, obywa się właśnie tutaj. I słusznie – na całych Karaibach nie ma chyba bardziej romantycznego miejsca dla zakochanych!

Wyspa Saona była niegdyś zamieszkana przez rdzennych Indian Taino, na długo przed przybyciem Europejczyków. Dziś odwiedza ją ponad 500 tysięcy turystów rocznie. Wyspa to miejsce bytowania wielu gatunków ptaków i żółwi morskich. Nadal zachowana jest tu bujna, dziewicza roślinność, a mieszkańcy bardzo dbają o to, by turyści gościli na niej z poszanowaniem tutejszego ekosystemu. Isla Saona była wielokrotnie scenografią dla wielu filmów i programów telewizyjnych, ze względu na bajeczny klimat i niesamowite krajobrazy.

Wycieczki na Isla Saona wyruszają głównie z miejscowości Bayahibe i La Romana. Można tam skorzystać z katamaranów lub szybkich łodzi, a koszt wycieczki wynosi około 50-100 EUR, w zależności od wybranej opcji – warto się targować, szczególnie gdy jesteśmy większą grupą. Rejsy te często w cenie mają dodatkowo posiłek na plaży Isla Saona oraz snorkeling.

Półwysep Samaná i zatoka wielorybów

Półwysep Samana

Półwysep Samana

Półwysep Samaná to jedno z najbardziej zachwycających miejsc w Dominikanie, znane z plaż, lasów deszczowych i spektakularnych widoków na tzw. Zatokę Wielorybów. Miejsce to jest bowiem znane z corocznych migracji wielorybów, które przypływają tu by powić młode. Ten cud natury można obserwować podczas specjalnych rejsów, które odbywają się od stycznia do marca. Na półwyspie odbywa się też Fiesta de la Ballena (Festiwal Wielorybów) w lutym, który celebruje obecność tych majestatycznych morskich stworzeń.

Półwysep był pierwotnie miejscem gdzie osiedlili się rdzenni Taino, a w czasach podbojów kolonialnych był schronieniem dla piratów, łupiących statki.

  • Będąc na Półwyspie, koniecznie zajrzyjmy do miasta Santa Bárbara de Samaná, które zostało założone w 1756 roku i do dziś zachowało swój unikalny, kolonialny charakter.

Samaná to także niezwykłe wycieczki po okolicy, jak wizyty na lokalnych farmach kokosowych i plantacjach kawy. Warto szukać miejscowych przewodników, wielu z nich doskonale mówi po hiszpańsku i angielsku oraz ma konkurencyjne ceny.

Las Terrenas

Wakacje na Dominikanie

Wakacje na Dominikanie

Zlokalizowana na północnym wybrzeżu Dominikany, to tętniąca życiem miejscowość, znana z pięknych plaż i kosmopolitycznej atmosfery. Osiedla się tu wiele obcokrajowców, dlatego spotkamy tu dużo kulturowych wpływów z całego świata, głównie zaś z Francji. Las Terrenas było pierwotnie małą wioską rybacką, która w latach 70. XX wieku przekształciła się w popularne miejsce turystyczne, dziś pełne restauracji, barów i sklepów. Co roku w sierpniu odbywa się tu Festiwal Kultury i Sztuki, który prezentuje lokalne talenty i tradycje. W tym czasie miasto zamienia się w tętniący życiem i płynący karaibskim rumem artystyczny raj.

La Romana

To miasto, słynące z luksusowych kurortów i pięknych plaż. Założone w 1897 roku, szybko stało się ważnym centrum przemysłowym, dzięki fabrykom cukru zaopatrującym niemal całą Dominikanę. W latach 60. XX wieku powstał tu luksusowy kompleks mieszkalny Casa de Campo.

W okolicy znajduje się Altos de Chavón, niezwykła replika XVI-wiecznej wioski włoskiej, wzniesiona przez prywatnego inwestora, która jest popularnym miejscem na koncerty i imprezy. Swoją rezydencją miał tu Michael Jackson, a dziś okazałe posiadłości mają też Shakira czy Rihanna. La Romana posiada własną infrastrukturę, w tym hotele, restauracje, gabinety odnowy biologicznej, gabinety lekarskie, szpital, a nawet własne lotnisko – La Romana International Airport.

Punta Rucia

La Romana

La Romana

Punta Rucia to urokliwa wioska rybacka na północnym wybrzeżu Dominikany, znana ze spokojnej i niespiesznej atmosfery. Sławę zyskała dzięki Cayo Arena, czyli małej piaszczystej wyspie, otoczonej rafami koralowymi. Ta mikroskopijna wysepka – jej obszar to zaledwie 9 km kw., jest bezludna, stanowi natomiast popularne miejsce do nurkowania i snorkelingu. Jest to także mekka dla wszystkich tych, którzy szukają instagramowych plenerów do zdjęć. Jeśli zatem marzysz o sesji na rajskiej wyspie – Cayo Arena z pewnością spełni te oczekiwania!

Podsumowanie

  • Punta Cana: znana z białych, długich plaż. Oferuje doskonałą infrastrukturę hotelową i atrakcje takie jak Indigenous Eyes Ecological Park z 12 nadmorskimi lagunami.
  • Santo Domingo: najstarsze miasto w obu Amerykach, założone w 1496 roku przez Bartolomeo Kolumba, brata słynnego Krzysztofa. W Zona Colonial znajdują się historyczne zabytki, wpisane na listę Co roku odbywają się tu także słynne wydarzenia kulturalne jak Feria del Libro i Carnaval Dominicano.
  • Bayahibe: malownicza wioska rybacka z pięknymi plażami i lokalną, karaibską atmosferą. Miejsce skąd wyruszają wycieczki na wyspę Saona.
  • Park Narodowy Los Haitises: unikalny ekosystem z dziką roślinnością, jaskiniami i mangrowcami. Popularny są rejsy łodzią po lasach namorzynowych i prekolumbijskie petroglify w jaskiniach Indian Taino.
  • Jarabacoa: górskie miasteczko, znane jako "Miasto Wiecznej Wiosny". Popularne wśród miłośników wędrówek, spływów kajakowych i wycieczek konno. Odbywa się tu Festival de las Flores (Festiwal Kwiatów) w lipcu.
  • Wyspa Saona: znana z białych plaż, turkusowego morza i bujnej roślinności. Miejsce licznych sesji zdjęciowych i scen filmowych. Wycieczki na wyspę wyruszają z Bayahibe i La Romana.
  • Półwysep Samaná: słynie z plaż, lasów deszczowych i migracji wielorybów w tutejszej Zatoce. Warto odwiedzić miasto Santa Bárbara de Samaná, a w lutym wziąć udział w Festiwalu Wielorybów.
  • Las Terrenas: tętniąca życiem miejscowość na północnym wybrzeżu, znana z pięknych plaż i kosmopolitycznej atmosfery. Festiwal Kultury i Sztuki odbywa się tu w sierpniu.
  • La Romana: miasto z luksusowymi kurortami i Altos de Chavón - repliką XVI-wiecznej wioski włoskiej. Popularne miejsce na koncerty i imprezy. Znane jako miejsce, gdzie swoje posiadłości mają światowi celebryci.
  • Punta Rucia: urokliwa wioska rybacka na północnym wybrzeżu, znana z Cayo Arena - małej wyspy otoczonej rafami koralowymi. Popularne miejsce do nurkowania i snorkelingu oraz dla niezapomnianych sesji zdjęciowych.

16.08.2024 Ula Sawicka

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.