Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Największe atrakcje Peloponezu – co warto zobaczyć?

Peloponez to rozległy półwysep położony na południu Grecji, od reszty kraju oddzielony Kanałem Korynckim. To miejsce o niezwykłej różnorodności krajobrazowej i bogatej historii sięgającej starożytności.

Atrakcje Peloponezu

Atrakcje Peloponezu

Czego nie można przegapić podczas pobytu na Peloponezie? Poznaj najciekawsze atrakcje Półwyspu i razem z nami odkrywaj jego uroki! Zapraszamy na niezapomniane wakacje.

Mała Pętla Argolidzka — Mykeny, Epidauros i Korynt

Atrakcje Peloponezu

Atrakcje Peloponezu

Mała Pętla Argolidzka to malownicza trasa turystyczna w regionie Argolidy, prowadząca przez trzy najważniejsze miejsca w historii Grecji — Mykeny, Epidauros i Korynt. To obowiązkowy punkt programu nie tylko dla miłośników historii, ale i turystów, którzy chcą odkryć piękno i bogactwo kulturowe Peloponezu.

Mykeny

Atrakcje Peloponezu

Atrakcje Peloponezu

Położone na północno-wschodnim Peloponezie Mykeny, to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych starożytnej Grecji, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i kluczowy ośrodek cywilizacji mykeńskiej, która dominowała tu w epoce brązu. Według mitologii to właśnie tutaj rządził legendarny król Agamemnon — przywódca wojsk greckich podczas wojny trojańskiej. Dziś ruiny Myken są świadectwem tej potężnej cywilizacji i celem podróży wszystkich miłośników historii i sztuki starożytnej.

Charakterystycznym symbolem Myken jest Lwia Brama, czyli monumentalne wejście do miasta, wzniesione około 1250 r. p.n.e., z ogromnych wapiennych bloków. To nie tylko inżynieryjny cud swoich czasów, ale również jedno z najstarszych dzieł rzeźbiarskich w Europie. Płaskorzeźba na bramie przedstawia dwa lwy wspierające się na kolumnie, symbolizujące władzę królewską.

Innym ważnym zabytkiem w Mykenach jest Skarbiec Atreusza, do XIX wieku uznawany za Grób Agamemnona. Ten monumentalny grobowiec kopułowy zbudowany został z kamieni na planie koła i składa się z czterech części. Choć sama komora grobowa jest pusta – złupiono ją już w starożytności, miejsce to przyciąga uwagę swoim rozmiarem i precyzją wykonania.

Podczas wycieczki do Myken warto również zwiedzić ruiny pałacu, który według tradycji należał do Agamemnona, Akropol z XIII w. p.n.e., okrąg grobowy będący miejscem pochówku władców czy też podziemną cysternę, która jest jedną z największych i najlepiej zachowanych podziemnych cystern z epoki brązu w Grecji.

Epidauros

Atrakcje Peloponezu

Atrakcje Peloponezu

Około 50 km od Myken znajduje się Epidauros — jedno z najważniejszych miejsc w starożytnej Grecji. Archeolodzy przypuszczają, że około VI w. p.n.e. rozpoczął się tu kult Asklepiosa — boga sztuki lekarskiej, który przyciągał do tutejszej świątyni tłumy chorych pragnących uzdrowienia. Różnorodne odkrycia i wykopaliska sugerują, że leczenie mogło mieć w sobie elementy współczesnej sztuki chirurgicznej i procedur medycznych.

Epidauros słynie przede wszystkim z doskonale zachowanego starożytnego teatru, uznawanego za arcydzieło architektury. Został zbudowany w III wieku p.n.e. przez architekta Polykleita Młodszego, a po rozbudowie mógł pomieścić około 12 tysięcy widzów. Jego ponadczasowa doskonała akustyka, pozwalała słyszeć dźwięki z każdego miejsca na widowni i do dziś jest miejscem odbywania się występów teatralnych i festiwali.

Korynt

Atrakcje Peloponezu

Atrakcje Peloponezu

Korynt był niegdyś trzecim najważniejszym greckim polis. Podróżników i kupców z całego świata przyciągał tutaj kwitnący handel i rozwijające się rzemiosło. Miasto było również cenione za bogate życie kulturalne, liczne festiwale i igrzyska.

Zwiedzając Korynt, warto wybrać się na wysokie na 575 metrów n.p.m. wzgórze Akrokorynt. Swego czasu stała tam świątynia Afrodyty, słynna z sakralnej prostytucji, a w X wieku wzniesiono na wzgórzu wielokrotnie rozbudowywaną fortecę, której ruiny stoją do dziś.

W samym centrum Koryntu czeka na turystów Świątynia Apollina, będąca jednym z ważniejszych miejsc kultu oraz agora z mównicą, czyli główne miejsce spotkań mieszkańców, targów i ceremonii.

Niezwykłą atrakcją tej okolicy jest także Kanał Koryncki, który łączy Morze Jońskie z Morzem Egejskim. Jego długość wynosi około 6,3 km, a głębokość dochodzi do 8 metrów. Miał on ogromne znaczenie dla żeglugi i handlu morskiego, a dziś stanowi także atrakcję — turyści mogą wypłynąć w niesamowity, dwugodzinny rejs statkiem wzdłuż Kanału podziwiając jego architekturę i widoki.

All Inclusive - Peloponez

Beztroskie wakacje czekają

Sprawdzam

First Minute - Peloponez

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdzam

Super Last Minute - Peloponez

Wylot nawet następnego dnia

Sprawdzam

Olimpia – miejsce narodzin starożytnych Igrzysk Olimpijskich

Atrakcje Peloponezu

Atrakcje Peloponezu

Peloponez, a dokładnie położona w jego zachodniej części Olimpia to także ważne miejsce dla historii sportu i kultury. To właśnie tu, w 776 roku p.n.e., zorganizowano pierwsze igrzyska olimpijskie, będące symbolem sportowej rywalizacji, pokoju i jedności między greckimi miastami-państwami. Odbywające się co cztery lata zawody sportowe na cześć Zeusa obejmowały różne dyscypliny, takie jak biegi, zapasy, rzut oszczepem, skok w dal czy wyścigi rydwanów. Igrzyska miały również znaczenie religijne i kulturalne — promowały m.in. uczciwość, honor i szacunek.

Drugim z ważniejszych zabytków w Olimpii jest Świątynia Zeusa, zbudowana w IV wieku p.n.e. przez architekta Libona. Była jednym z największych osiągnięć architektury greckiej – miała 34 metry długości oraz 15 metrów szerokości. Jako przedstawicielka stylu doryckiego charakteryzowała się imponującymi kolumnami oraz rzeźbami, w tym monumentalnym posągiem Zeusa. Wykonany przez rzeźbiarza Fidiasza posąg przedstawiał boga siedzącego na tronie, udekorowanego złotem i kością słoniową – uznano go za jeden z siedmiu cudów świata.

Jaskinie Diros

Atrakcje Peloponezu

Atrakcje Peloponezu

Jedna z największych atrakcji Peloponezu jest zespół jaskiń położonych po zachodniej stronie półwyspu Mani. To naturalne cuda, powstałe przez trwającą tysiąclecia erozję wapiennych skał, które zachwycają bogactwem stalaktytów, stalagmitów i podziemnych jezior. Ich wyjątkowość potęguje fakt, że są położone pod wodą.

Jaskinie składają się z kilku kompleksów. Najważniejsze z nich to Jaskinia Vlychada oraz Jaskinia Alepotrypa, która w czasach mykeńskich była prawdopodobnie uznawana za wejście do Hadesu.

Jaskinia Vlychada jest otwarta dla zwiedzających i oferuje niezapomnianą podróż łodzią po podziemnych korytarzach. Trasa ma około 1,5 kilometra, a łodzie przewożą turystów przez wąskie przejścia i ogromne, podziemne sale. Podczas tej podróży można podziwiać wspaniałe formacje skalne i wypełnione po brzegi wodą korytarze.

Po zakończeniu rejsu łodzią zwiedzanie kontynuuje się pieszo. Ta część trasy to około 300 metrów. W tym czasie można z bliska przyjrzeć się formacjom i zobaczyć jeszcze więcej niezwykłych stalaktytów i stalagmitów.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.