Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Lista zakupowa pamiątek z Turcji - co warto kupić?

Jeśli chodzi o zakupy, targowanie się i pyszne jedzenie, niewiele krajów europejskich może równać się z Turcją. Zakupy w Turcji to doświadczenie samo w sobie - czasami nawet ciekawsze od samego interesującego nas przedmiotu! Co warto przywieźć z wakacji w Turcji? Zerknij na nasze zestawienie i przygotuj się na prawdziwe zakupowe szaleństwo!

Szukając najlepszych pamiątek w Turcji, warto przejść się po lokalnych sklepach. W tym celu polecamy wybrać się na turecki bazar i trochę się potargować. Kupowanie od miejscowych jest dobrym pomysłem z dwóch powodów: wspiera to lokalne firmy, rzemieślników i artystów, a my mamy przy tym gwarancję, że otrzymane produkty są autentyczne – często nawet wykonywane ręcznie. Turcja to idealny kraj na zakupy. Pamiętaj jednak, że ceny poszczególnych produktów na targu mogą się znacznie różnić!

Dywany i wykładziny

Turcy wywodzą się z ludów koczowniczych, dla których dywany były bardzo cenną własnością. Co ciekawe, sama historia stojąca za ich barwnymi wzorami i kolorami jest iście fascynująca. Przepiękne, ręcznie robione dywany znajdziemy w wielu miejscach w całym kraju. Jest to także jedna z bardziej charakterystycznych pamiątek, które warto przywieźć z wakacji w Turcji.

Niezależnie od tego, czy jest to ręcznie tkany dywan, czy wykonany maszynowo, wełniany kelim, będzie on cieszyć oczy przez wiele lat… i - oczywiście - wyglądać niesamowicie na podłodze w Twoim salonie!

Co więcej, ponieważ pełnowymiarowe dywany tureckie są zbyt duże, aby można je było przewieźć w walizce, wiele firm oferuje również wysyłkę towarów prosto do miejsca zamieszkania.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Turcji


Sprawdź oferty

Ceramika

Historia tureckiej ceramiki jest bardzo długa, a jej pokłosie możemy oglądać niemal na każdym kroku – od meczetów po domy mieszkalne. Najsłynniejsze są ręcznie malowane płytki Iznik, których produkcja nabrała tempa w ostatnich dziesięcioleciach.

Gwarantujemy, że piękna ceramika to jedna z najlepszych pamiątek z Turcji. Turkus lub "błękit Isnika", który dał nazwę Błękitnemu Meczetowi, to najbardziej popularne kolory.

Jeśli marzy nam się ozdobienie turecką ceramiką całej łazienki i planujemy zakup wielu płytek lub mis, warto zorganizować profesjonalną wysyłkę. Na szczęście nie będzie to problemem, bowiem wszystkie większe sklepy powinny być w tym zakresie naprawdę dobrze zorientowane – podobnie jak w przypadku wspomnianych wcześniej dywanów.

Nazar boncugu

Czyli słynne Złe Oko, znane również jako oko proroka czy oko Fatimy. W Turcji możemy się na nie natknąć niemal na każdym kroku. Zobaczymy je wiszące w oknie taksówki, zdobiące ściany sklepów, kawiarni czy restauracji, a także jako element biżuterii. Wiele osób wierzy, że symbol ten przeciwdziała nieszczerym intencjom i skierowanej do nas złej energii. Symbolizuje zawistne spojrzenia innych, które miałyby moc wyrządzania szkód i nieszczęścia.

Nazar boncugu (Nazar boncuk) w wolnym tłumaczeniu oznacza "koralik z diabelskim okiem", a jego historia liczy sobie tysiące lat. Najczęściej wykonywany jest on ręcznie, ze szkła, przybierając kształt uroczych wisiorków, breloczków czy ozdób.

Nawet, jeśli nie jesteśmy przesądni – symbol ten jest wyjątkowo ładny, a do tego stanowi jedną z bardziej charakterystycznych tureckich pamiątek.

Biżuteria

Poruszając temat biżuterii, nie możemy zapomnieć o głównych gwiazdach programu, czyli złocie i srebrze. Nie od parady poświęcone im są całe długie aleje tureckich bazarów. Co ciekawe, na samym Grand Bazaar znajdziemy aż 50 sklepów z biżuterią!

W Turcji kupimy wszystko, od niedrogich pierścionków po ekskluzywne przedmioty designerskie. Turecka biżuteria to prawdziwy rarytas. Niezależnie od tego, jaki rodzaj biżuterii najczęściej nosimy, z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie!

Herbata i zestawy do herbaty

Czy wiedzieliście, że w Turcji może poszczycić się najwyższym na świecie spożyciem herbaty na głowę? Wyprzedza nawet Wielką Brytanię! Samo picie herbaty to przede wszystkim również bardzo ważny turecki rytuał. Pijemy ją nawet kilka razy dziennie – w domu, pracy, restauracji czy u znajomych. W wielu sklepach, na rynkach i bazarach znajdziemy niemalże wszystkie rodzaje herbaty, od czarnych i zielonych po ziołowe i owocowe. Mówi się, że ulubioną herbatą Turków jest herbata jabłkowa.

Napój podaje się w małych szklankach w kształcie tulipana, które – dzięki swoim niezwykle pięknym wzorom – stanowić będą wspaniałe pamiątki z wyjazdu do Turcji. Nie zapomnijmy również o uzupełniającym zestaw charakterystycznym o dwuczęściowym tureckim dzbanku do herbaty (çaydanlık), którego dolna część przeznaczona jest na gorącą wodę, a górna na herbatę.

Kawa po turecku

Kawa po turecku tak naprawdę odnosi się do procesu parzenia palonych, drobno zmielonych ziaren w cezve, czyli małym, otwartym naczyniu z długą rączką. By przywołać wspomnienia z wakacji w domowym zaciszu, warto przywieźć ze sobą tygielek do kawy po turecku, czyli naczynie, które tradycyjnie używane jest właśnie do parzenia tego napoju.

Raki

Wiele krajów na świecie ma swój narodowy napój alkoholowy - w Turcji jest to Raki. Jest to klarowna brandy produkowana z winogron i rodzynek, aromatyzowana ostrym anyżem. Warto wiedzieć, że jest ona dość mocna (40% do 50%) i dlatego zwykle rozcieńcza się ją wodą i pije do przekąsek lub posiłków.

Często porównywana jest do greckiego Ouzo czy francuskiego Pastis. Alkohol ten dostępny jest w prawie wszystkich sklepach monopolowych i większości sklepów spożywczych, jednak w tym wypadku radzimy zaoszczędzić trochę pieniędzy i kupić butelkę w strefie wolnocłowej na lotnisku.

Jest to świetny pomysł na turecki prezent dla bliskich, zwłaszcza, że trunek ten może nie być tak łatwy do znalezienia w innych krajach. Nie zapomnij jednak kupić butelki również dla siebie!

Oliwa z oliwek

Turecka oliwa z oliwek ma znacznie łagodniejszy smak od tych przywiezionych z Włoch czy Grecji. Jest również bardzo gęsta, idealna do sosów sałatkowych czy marynat. Może być także używana do smażenia lub sauté. Co ciekawe, oliwa ta ma wiele korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszenie stanu zapalnego i poziomu cholesterolu.

Turecka oliwa z oliwek produkowana jest z różnych gatunków oliwek, w tym z rodzimej czarnej oliwki Izmir.

Przyprawy

W kuchni tureckiej przyprawy są prawdziwie niezbędne. Dobre doprawienie jest najważniejsze, niezależnie od tego, czy gotujemy mięso, kurczaka, jagnięcinę czy ryby. Prawdopodobnie to właśnie z tego powodu na tureckich targach znajdziemy niemalże każdą przyprawę pod słońcem. Tym samym można pokusić się o stwierdzenie, że nie ma lepszego miejsca na świecie, by kupić aromatyczne, świeże przyprawy.

Warto rozważyć również zakup ładnego miedzianego zestawu do przechowywania przypraw – oraz młynka.

Zestaw do szachów i backgammona

Będąc w Turcji, koniecznie warto rozejrzeć się za… szachownicą! Szachy to popularna gra w Turcji, więc bez problemu znajdziemy całe zestawy do gry w różnych stylach – od tradycyjnego wykonanego z drewna po nowoczesne wzory.

Podobnie sprawa wygląda również w przypadku gry backgammon, której tradycja wywodzi się z Bliskiego Wschodu i praktykowana jest od prawie 5 tysięcy lat! Podczas pobytu w Stambule z pewnością zobaczymy miejscowych grających w backgammon w kawiarniach czy parkach.

Warto więc zakupić nasz własny zestaw do gry. Plansze są wyjątkowo misternie zaprojektowane i wykonane. Niektóre z nich to prawdziwe arcydzieła rzemiosła, co czyni je jednymi z najlepszych tradycyjnych tureckich pamiątek.

Bazary tureckie - w jakie dni tygodnia są otwarte?

Choć tureckie bazary to w większości przypadków najlepsze miejsce na zakup pamiątek z tego pięknego kraju, warto wiedzieć, że – wbrew pozorom - nie wszystkie są otwarte codziennie. W każdym mieście i niemal w każdej wiosce bazary odbywają się co najmniej raz w tygodniu. Poniżej przedstawiamy listę, dzięki której każde zakupy w Turcji przebiegną bezproblemowo! Pamiętaj żeby sprawdzić przed wybraniem się na bazar czy na pewno jest otwarty - dni i godziny podane poniżej mogą się różnić od aktualnych.

  • Wielki Bazar (Kapalıçarşı) w Stambule - Godziny otwarcia: Poniedziałek - sobota: 9:00 - 19:00, niedziela: zamknięty
  • Bazar Egipski (Misir Çarşısı) w Stambule - Godziny otwarcia: Poniedziałek - sobota: 8:00 - 19:30, niedziela: zamknięty
  • Bazar Kemeralti w IzmirzeGodziny otwarcia: Poniedziałek - sobota: 9:00 - 19:00, niedziela: zamknięty (niektóre sklepy mogą być otwarte)
  • Kozahan Bazar w BursieGodziny otwarcia: Poniedziałek - sobota: 9:00 - 19:00, niedziela: zamknięty
  • Bazar w Marmaris - Godziny otwarcia: Środa: 8:00 - 19:00
  • Bazar w Mahmutlar - Godziny otwarcia: Sobota: 8:00 - 19:00
  • Bazary w Alanya - Godziny otwarcia: Różne (bazar przenosi się w różne dzielnice w ciągu tygodnia)
  • Bazar w Manavgat - Godziny otwarcia: Poniedziałek oraz czwartek 8:00 - 17:00
  • Bazar w Oba - Godziny otwarcia: Poniedziałek 7:00 - 19:00
  • Bazar w Tosmur - Godziny otwarcia: Czwartek: 9:00 - 21:00
  • Bazar w Konakli - Godziny otwarcia: Środa: 7:00 - 18:00
  • Bazar w Avsallar - Godziny otwarcia: Środa: 7:00 - 20:00

Pamiątki to najlepszy sposób, by przywieźć trochę wakacji… do własnego domu. Mamy nadzieję, że nasza lista zakupowa pamiątek z Turcji choć trochę ułatwi zadanie i pomoże w wyborze najbardziej efektownych suwenirów. Podczas zakupów nie zapomnij również o podstawowych zasadach targowania się. Powodzenia!

Podsumowanie

  • Dywany i wykładziny - ręcznie robione dywany są charakterystycznymi pamiątkami, a wiele firm oferuje wysyłkę do miejsca zamieszkania.
  • Ceramika - ręcznie malowane płytki Iznik i inne wzory ceramiki są popularnymi pamiątkami.
  • Nazar boncugu - znane jako "Złe Oko", to symbol przeciwdziałający złej energii, wykonany ręcznie ze szkła.
  • Biżuteria - złoto i srebro są dostępne w wielu sklepach, od niedrogich pierścionków po ekskluzywne przedmioty designerskie.
  • Herbata i zestawy do herbaty - Turcja ma najwyższe spożycie herbaty na głowę, a charakterystyczne szklanki i dzbanek do herbaty stanowią świetne pamiątki.
  • Kawa po turecku - warto przywieźć tradycyjny tygielek do parzenia kawy po turecku.
  • Raki - turecki napój alkoholowy produkowany z winogron i anyżem, dostępny w sklepach, zwłaszcza na lotniskach.
  • Oliwa z oliwek - turecka oliwa ma łagodniejszy smak i wiele korzyści zdrowotnych.
  • Przyprawy - tureckie bazary oferują szeroki wybór aromatycznych, świeżych przypraw.
  • Zestaw do szachów i backgammona - szachy i backgammon to popularne gry w Turcji, warto zakupić własny zestaw.
  • Bazary tureckie - otwarte w różne dni tygodnia, warto sprawdzić godziny otwarcia, aby zaplanować zakupy.

09.05.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.