Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

La Palma – kanaryjska Isla Bonita

To jedna z najmniejszych Wysp Kanaryjskich – mierzy raptem 42 km na 24 km. La Palma jest uważana za najbardziej stromą wyspę świata, bo najwyższy szczyt, Roque de los Muchachos, mierzy 2426 m.npm – to niewiele mniej niż najwyższe w Polsce Rysy.



Wyspa nie jest, tak jak sąsiadujące z nią, rozdeptana przez turystów. La Palma to największe skupisko aktywnych wulkanów ze na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich, ale większość aktywności sejsmicznej na La Palma odbywa się pod powierzchnią oceanu.Odwiedzający nią nastawiają się raczej na górskie wędrówki, choć plaż o czarnym wulkanicznym piasku jest tu całkiem sporo. A kąpiele możliwe są nawet w styczniu, bo wyspa leży bardzo blisko afrykańskiego wybrzeża, w pobliżu Maroko.



Z lotu ptaka La Palma wygląda jak zbiorowisko wulkanów, pomiędzy którymi rozciągnięto zielony dywan z tropikalnej roślinności. Najbardziej dominująca to bananowce. Z tego powodu zresztą wyspa jest wyjątkowo sławna. Najwięcej farm bananowców znajduje się po zachodniej stronie wyspy i w dolinie Los Llanos de Aridane. Na wyspie uprawia się także pomarańcze, awokado i winorośl, która świetnie rośnie na podłożu wulkanicznym.

Las Los Tilos


W istocie to spokojna dżungla, w której obficie występują mchy, cisza i zapach świeżych liści. Los Tilos jest jednym z nielicznych światowych ostoi lasu wawrzynowego, pierwotnego i gęstego lasu o szerokich liściach, jaki tysiące lat temu gęsto występowały na naszej planecie. To dlatego Los Tilos został ogłoszony Rezerwatem Biosfery przez UNESCO w 2002r., aby być chroniony, a ta ochrona obecnie rozciąga się na całą wyspę La Palma.

Trasa po lesie Los Tilos kończy się w centrum dla odwiedzających Los Tiles, które oferuje sale tematyczne, projekcje filmów wideo i kawiarnię. W celu zanurzenia się w ten rezerwat polecane są dwa wspaniałe szlaki bez przewodnika, pierwszy to 2,5 kilometrowe przejście przez serce lasu i drugi, który wspina się w górę jakieś tysiąc metrów aż do orzeźwiających źródeł Marcos i Cordero.

Astronomia pod gołym niebem


Niezapomniane widoki roztaczają się z punktu widokowego Mirador de los Llanos del Jable. Uprzedzamy: będziesz zaskoczeni liczbą spadających gwiazd. Takie właśnie są noce na La Palma. Dzięki jej czystemu niebu i wyjątkowych warunków do obserwowania ciał niebieskich, ta wyspa posiada wyróżnienie Starlight, które honoruje nieba o najlepszej jakości astronomicznej.

Obserwatorium Astrofizyczne Roque de los Muchachos to zespół ponad 10 ogromnych instrumentów do obserwacji słońca i nocnej. Położony blisko na 2400 metrach wysokości w pobliżu północnej granicy Parku Narodowego Kaldery Taburiente, ten kompleks wpisany na Listę światowego dziedzictwa przez UNESCO. Jego obiekty, które obejmują największy teleskop optyczny na świecie, Grantecan, można zwiedzać w godzinach dziennych. Na wyspie funkcjonują prywatne przedsiębiorstwa organizujące astronomiczne safari do tego i innych punktów obserwacji astronomicznej na La Palma, wyspy, która posiada wyróżnienie Starlight z uwagi na wyjątkową jakość jej sklepień niebieskich.

Szlak Wulkanów i morze… chmur

Położona pomiędzy środkowym a południowym regionem wyspy La Palma droga Ruta de los Volcanes (o długości 17,5 kilometra i przewyższeniu 1207 metrów) to niesamowity krajoznawczy trekking wzdłuż ważnego szlaku komunikacyjnego, łączącego niegdyś różne rejony wyspy La Palma. Ta przystosowana i oznakowana trasa wędrowna biegnie m.in. przez Rezerwat Przyrody Cumbre Vieja. Warto się odpowiednio ubrać i zadbać o wodę oraz prowiant, gdyż przejście tego szlaku ze skromną roślinnością na wymagających dobrej kondycji stokach zajmuje około pięciu godzin. Trasa często prowadzi… ponad chmurami, to częste zjawisko na La Palma, pozwalające na zrobienie widowiskowych zdjęć.

Kolonialna Santa Cruz

Założona 3 maja 1493 r. przez kapitana Alonso Fernández de Lugo, była ważnym portem na trasie między Europą i koloniami w Ameryce. Jej lata świetności przypadły na XVI wiek, gdy miasto stało się trzecim co do wielkości portem w Europie po Antwerpii i Sewilli. Będące historyczno-artystycznym kompleksem, miasto to może pochwalić się świątyniami z bogatą flamandzką sztuką religijną i unikatowymi balkonami rzeźbionymi z drewna z widokiem na morze.

Do stołu


Na początek skwarki i pieczony ser z sosem mojo. Następnie sopa de picadillo (zupa z szynką, jajkiem i drobnym makaronem), a na drugie danie papas arrugadas (ziemniaki w mundurkach gotowane w dużej ilości morskiej soli) z mojo oraz wieprzowina z rusztu. Na deser typowe Bienmesabe, Príncipe Alberto albo ser. A następnie… kawa: cortado natural (z małą ilością mleka), leche y leche (z mlekiem i mlekiem skondensowanym), condensada (z mlekiem skondensowanym), barraquito (z mlekiem, mlekiem skondensowanym oraz likierem lub cynamonem) albo café solo (mała czarna). By wznieść toast, zamówimy wino z La Palma.

Niech żyją święta!


10.00 rano, karnawałowy poniedziałek. Ubierz się na biało, załóż kapelusz i przyjedź do Santa Cruz de La Palma. Nie zapomnij zabrać opakowania sypkiego talku. Tak, tak, sypkiego talku. Do czego? To esencja fiesty Los Indianos. W każdy poniedziałek karnawału Santa Cruz de La Palma zewsząd sypie się biały talk. Obsypują się wszyscy – dzieci, dorośli, starsi. Nie brakuje też specjalnych armatek, które wyrzucają tony białego proszku na uczestników zabawy. Los Indianos to XIX wieczni emigranci, którzy wzbogaciwszy się za oceanem powrócili na wyspę podczas trwającego karnawału. Gdy z jednego z ich statków zaczęła się wysypywać mąka, miejscowi uznali obsypywanie się nią za świetny pretekst, by uznać to za dodatkowy element zabawy. Z czasem zastąpiono ją łatwo zmywalnym talkiem. Święto Los Indianos odnosi się przede wszystkim do kanaryjczyków, którzy emigrowali na Kubę, kultura tej ostatniej dominuje podczas całego wydarzenia. Kubańska muzyka i potrawy rozpieszczają podniebienia uczestników. Nie brakuje też typowo kubańskich trunków (np. rum, mojito) oraz tamtejszego tytoniu.

Kolorowa Kaskada w wąwozie Angustias

Około pół miliona lat temu, wulkan Taburiente zapadł się i utworzył jedną z największych atrakcji Parku Narodowego Kaldery Taburiente, cudowną Kolorową Kaskadę – półnaturalny wodospad trochę ukryty na jednym z odchyleń szlaku wąwozu Angustias. Na zakręcie wąwozu Rivanceras pojawia się ta ściana o jakiś sześciu metrach wysokości, pomalowana w naturalny sposób licznymi tonacjami zieleni, żółci i pomarańczy, z której woda sączy się przez cały rok.

Jej żółte i pomarańczowe tony pochodzą z żelaza rozpuszczonego w wodach wąwozu, jednych o największej zawartości żelaza na wyspie La Palma. Natomiast zieleni dostarczają algi i mchy. Wynikiem jest paleta barw która zmienia się wraz z porą roku i natężeniem przepływu wody w wąwozie.

Na każdym kroku przygoda

708 kilometrów, które zapewniają ci przygody: na morzu, na lądzie lub w powietrzu. Od obserwowania waleni po nurkowanie w poszukiwaniu niezwykłych ryb. Pokonywanie tras za kierownicą buggy lub na rowerze. Latanie w przestworzach na paralotni. Wszędzie czekają przygody.

Niewiele jest miejsc, gdzie przechodzi się z majestatycznych szczytów wyspy nad samo wybrzeże. Od wschodu słońca z przewagą czerwieni i sylwetką najwyższego szczytu La Palmy, do zachodu słońca z przewagą błękitu.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.