Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Kuchnia turecka - potrawy do spróbowania podczas wakacji

Przemierzając w czasie wakacji Turcję oraz spędzając w tym kraju urlop, warto spróbować tutejszej kuchni, w której królują potrawy mięsne, jak również te z warzyw czy ryżu. Odnajdziemy w niej wpływy pochodzące z kultury Imperium Osmańskiego i czasów świetności Pałacu Toktapi, znajdującego się na terenie obecnego Istambułu. To właśnie w owym pałacu można było odnaleźć najznamienitszych kucharzy, którzy łączyli ze sobą smaki z różnych stron świata. 

Turecki kebab

Turecki kebab

Jakich tureckich potraw warto spróbować podczas wakacji?

Kuchnia turecka to przede wszystkim przeróżne połączenia smaków, w skład których wchodzą świeże warzywa i owce oraz ryż i kasza. Jedną z bardziej rozpoznawalnych kasz jest tutaj bulgur. Do dań dodaje się również przypraw, jak cynamon, kmin rzymski, chilli, czarnuszka oraz ziół - kolendra, mięta czy pietruszka.

Döner kebab

Z potraw najbardziej znanych można oczywiście wymienić słynny kebab. Co ciekawe, w Turcji podaje się go najczęściej na talerzu, a nie tak, jak w Polsce - w dużej bułce. Döner kebab to grillowane jagnięce lub baranie mięso oraz warzywa. Mięso zazwyczaj przygotowuje się na pionowym grillu. Jest ono obracane i opiekane z każdej strony, a potem odcinane. Wyróżniamy również kebab Adana – pikantny w smaku, przyrządzany przy pomocy specjalnego szpikulca. Natomiast kebab podawany w chlebie pita, polany jogurtem połączonym z sosem pomidorowym, w Turcji nazywany jest IskenderKoszt kebaba zamyka się w przedziale od 50 do 90 TRL.

Meze

Meze

Meze

Bardzo dobrze znane w tym kraju są także Meze, czyli przystawki. Są dość małe, ale jednocześnie syte. Warto spróbować tych najsłynniejszych, czyli patlican salatasi - zimną sałatkę bakłażanową, cacik - sos z jogurty, czosnku i ogórka, który był uprzednio starty oraz acili ezme, czyli pastę chilli, dość pikantną. Jedną z ciekawszych przystawek jest niewątpliwie yaprak dolmasi - sałatka z liści winogron, które zostały nafaszerowane ryżem, mięsem mielonym, cebulą i rodzynkami. Dostępna jest również wersja bez mięsa. Wielu turystom zasmakują również pierożki Manti – faszerowane mięsem (jagnięcina lub wołowina) i podawane z sosem jogurtowym lub pomidorowym. Za porcję pierożków zapłacimy około 25 TRL.

Zupy

Jeśli zaś chodzi o zupy to będąc w Turcji na wakacjach koniecznie trzeba spróbować tradycyjnej zupy corba. W zależności od tego, w jakiej części kraju jest się na urlopie, można trafić na różnorakie jej wersje, bowiem w jej skład wchodzą warzywa charakterystyczne dla danego regionu. Może ona być kapuściana, pomidorowa, czy nawet z ozorka. Zamawiając, warto więc dopytać o skład. Za syty obiad dla dwóch osób zapłacimy od 200 do 400 TRL.

Najlepsze tureckie desery na każdą kieszeń

Po sytym obiedzie i przepysznych przystawkach, warto skusić się na deser. Słodkości w Turcji są dość charakterystyczne, a ich spożywanie jest czymś w rodzaju ceremonii, w której można się dzielić pysznościami z innymi. Warto dodać, że tureckie desery wyróżniają się tym, że są naprawdę słodkie, co warto uwzględnić zamawiając sobie któryś z nich. Najlepiej bowiem rozważyć porcję, którą podzieli się przynajmniej na dwie osoby. Turcja to prawdziwa mekka deserów.

Tavuk göğsü

Baklava

Baklava

Z deserów warto spróbować chociażby takich rarytasów, jak Tavuk göğsü. Jest to jeden z najsłynniejszych łakoci, choć jego skład zadziwia. Składa się on bowiem z piersi kurczaka z ryżem, mlekiem, cynamonem i cukrem. Dzięki długiemu gotowaniu powstaje coś w rodzaju niebanalnego, smacznego puddingu.

Baklava

Bardzo sławne w Turcji jest również ciasto Baklava. Powstaje ono z połączenia wielu warstw ciasta (turecka yufka lub greckie filo), pomiędzy którymi rozsmarowany jest miód z orzechami włoskimi, migdałami lub pistacjami. Standardowa baklava powinna składać się z minimum (!) 40 warstw ciasta!

Sütlaç

Przepyszny jest także ryżowy pudding sütlaç oraz suszone morele gotowane do zmiękczenia w syropie cukrowym i faszerowane mlekiem bawolim z posypką pistacjową.

Lokma

Zachęcamy również do spróbowania pączków Lokma, smażonych na głębokimi tłuszczu, a następnie nasączonych miodem, syropem lub czekoladą. Danie to często dostać można na ulicznych targach. Słodki deser będzie kosztował nas w Turcji od 35 do 90 TRL.

Co warto wiedzieć o kuchni tureckiej?

Na kuchnię turecką niewątpliwy wpływ ma kultura islamu, dlatego też spotkamy się tam z zakazem spożywania zwierzęcej krwi i wieprzowiny, a także zabijania zwierząt inaczej niż poprzez podcięcie gardła. Jednocześnie warto tutaj dodać, że według Islamu alkohol także jest zakazany, jednak nie jest to oczywiście przestrzegane przez każdego.

Podczas posiłków nie należy rozmawiać. Czas na celebracje, rozmowy i dyskusje przewidziany jest w trakcie picia herbaty. Turcy uwielbiają bowiem herbatę, którą podaje się w charakterystycznych szklankach w kształcie tulipanów. Jest ona bardzo słodka i mocna, rozcieńcza się ją wodą i popija przed posiłkiem (nie przed lub w trakcie!). Za pyszny, gorący napój zapłacimy jedynie 1-2 TLR, a wielu miejscach dostaniemy ją nawet za darmo!

Rozmawiając o herbacie, warto również wspomnieć o słynnej kawie po turecku (zobacz, jak pije się kawę na świecie)! Wyjątkowo aromatyczna i słynna na całym świecie. Za filiżankę tego pysznego trunku zapłacimy około 5 TLR.

W regionach nadmorskich w przeróżnych restauracjach można skosztować wielu odmian ryb i owoców morza (najczęściej dorada, okoń, sardynki czy łosoś), a w głębi kraju przeważają dania na bazie warzyw i mleka. Jeśli chodzi o przystawki, warto wiedzieć, że w Turcji panuje zwyczaj jedzenia ich palcami! Nie jest to w dobrym tonie, by pomagać sobie sztućcami.

W Turcji warto także spróbować oliwek oraz oliwy, bowiem kraj ten jest ich głównym eksporterem. Uprawia się tutaj aż 86 odmian oliwek, więc ich miłośnicy na pewno odnajdą te, które uznają za ulubione. Za 1 litr dobrej jakości oliwy z oliwek zapłacimy od 70 TLR.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.