Gdzie w góry w Polsce? Sprawdź nasze propozycje i zaplanuj urlop!
W Polsce znajdziesz wiele przepięknych miejsc, gdzie odpoczniesz blisko natury i zobaczysz majestatyczne, górskie krajobrazy. Wybór jest naprawdę spory i możesz pojechać zarówno do mniejszych, urokliwych miasteczek, lub do nieco większych, bardziej turystycznych miejscowości, które zapewnią szereg wymarzonych atrakcji. Dochodzą do tego zróżnicowane obszary górskie i wiele szlaków pieszych i rowerowych. Sprawdź, gdzie w góry w Polsce i zafunduj sobie aktywne wakacje!
Gdzie w góry? Poznaj piękno Sudetów
Sudety usytuowane w południowo-zachodniej Polsce i na północy Czech zachwycają krajobrazami. Poza wieloma punktami widokowymi i przyjemnymi szlakami, mają do zaoferowania również wiele atrakcji w ładnie położonych miasteczkach. Niektóre z nich od lat cieszą się popularnością, inne zachęcają zaciszną atmosferą. Najrozleglejszym pasmem górskim w Sudetach są Karkonosze, które zajmują przestrzeń ok. 40 km. Zobacz, gdzie w góry i wybierz najlepsze miejsce na wyjazd.
Śnieżka - najwyższy szczyt
Najwyższy szczyt Sudetów to słynna góra Śnieżka, najwyższa w Karkonoszach. Jest ona również najwyższym szczytem całej Republiki Czeskiej. Na Śnieżkę można wybrać się o każdej porze roku. Gwarantujemy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Droga na szczyt nie jest również wymagająca, dlatego idealnie sprawdzi się również jako rodziny wyjazd z dziećmi. Warto jednak mieć na uwadze, że nazwa szczytu zobowiązuje - śnieg zalega tu bowiem wyjątkowo długo, zazwyczaj od października aż do maja.
Na miejscu warto odwiedzić również Jaskinię Niedźwiedzią, czyli najdłuższą jaskinię w Sudetach. Ma ona aż trzy poziomy roztaczające się na 3 kilometrach. W środku znajdziemy również wiele sal i wijących się korytarzy pełnych fantazyjnych form skalnych, stalaktytów i stalagmitów. Najbardziej efektowna jest jednak Sala Pałacowa oraz Korytarz Stalaktytowy. Bilety do jaskini polecamy jednak zamówić z wyprzedzeniem, najlepiej on-line.
Błędne Skały - perełka Sudetów
Przepiękne Błędne Skały to malownicze formy skalne w Górach Stołowych. Ten zapierający dech w piersiach labirynt bloków skalnych (na wysokości 853 m n.p.m.) tworzy iście niezapomnianą trasę, na którą koniecznie warto zabrać aparat fotograficzny. Na miejsce dostaniemy się w niecałe 2 godziny, kierując się malowniczymi, jednak niewymagającycmi szlakami z Kudowy-Zdroju lub z Karłowa.
Piękno Błędnych Skał uwieczniono również na filmach, takich jak „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian” oraz „Dwa światy”.
Karpacz – wyjątkowy wypoczynek w górach
To częsty cel wycieczek zarówno latem jak i zimą – Karpacz jest świetnym miejscem startowym do pieszych wędrówek po górach. Leżący u podnóża Śnieżki zachęca nie tylko wspaniałymi walorami widokowymi, ale również wieloma atrakcjami. W kilku punktach rozpoczynają się różne szlaki, w tym te proste i krótkie, jak i bardziej wymagające. Z Karpacza można przejść z dolnej stacji wyciągu na Kopę do schroniska "Nad Łomniczką", wejść na Śnieżkę, a także wybrać wiele innych szlaków spacerowych w Karkonoskim Parku Narodowym. Niedaleko Śnieżki znajduje się atrakcyjny widokowo Kocioł Małego Stawu.
Świątynia Wang - słynny zabytek w Karpaczu[/caption] Miasto oferuje bogatą bazę noclegową, wiele restauracji, sklepików, aquaparki, a także muzea, które mogą zainteresować nawet najmłodszych. Jeśli wybierasz rodzinne wczasy w górach, Karpacz może być dobrym pomysłem. Na miejscu znajduje się słynne Muzeum Zabawek, a także coś dla poszukiwaczy ciekawych historii i tajemnic – interaktywne muzeum Karkonoskie Tajemnice. Spośród zabytków warto wyróżnić wyjątkową ewangelicką świątynię Wang, która powstała w całości bez użycia gwoździ.
Gdzie w góry? Wybierz wczasy w Szklarskiej Porębie
Usytuowana pod Szrenicą od lat kusi turystów wyjątkowymi krajobrazami. To tutaj spotykają się dwa pasma górskie – Góry Izerskie i Karkonosze. W okolicy znajdują się również dwa słynne wodospady Kamieńczyka (największy w polskich Sudetach) i Szlarki. Trasa do Wodospadu Szlarki jest łatwa i przyjazna dla rodzin z dziećmi. Z kolei na Szrenicę można też dostać się dzięki kolejce linowej.
Ciekawa jest również trasa po Magicznym Szlaku Ducha Gór. Legenda głosi, że Duch Gór (inaczej Liczyrzepa) opiekuje się leśnymi istotami i chroni skarby. Zwiedzanie szlaku można zamienić w rodzinną grę terenową (w tym celu należy udać się do punktu Informacji Turystycznej po niezbędne materiały).
Szklarska Poręba to nie tylko ośrodek turystyki rowerowej i górskiej, ale również znany ośrodek narciarstwa. Miasto ma również dużo do zaoferowania jeśli chodzi o bazę gastronomiczną i noclegową. Niezliczone kawiarnie, restauracje i sklepy na pewno umilą pobyt.
Odwiedź Świeradów Zdrój
Wśród ciekawych miejsc w Sudetach warto również wymienić Świeradów Zdrój, czyli dość spokojną miejscowość o charakterze uzdrowiskowym położoną nieopodal granicy z Czechami i Niemcami. Okolica obfituje też w ciekawe szlaki turystyczne, w tym ścieżki edukacyjne, jak chociażby ta na Zajęcznik. Można też wyruszyć na Stóg Izerski, czy Sępią Górę. Przyjemny klimat gwarantują wczasy w Kudowie Zdrój, Polanicy, czy Stroniu Śląskim.
Gdzie w góry w Polsce? Malownicze Tatry
Tatry to wyjątkowe miejsce w Polsce. Ten rejon od lat stale zachwyca prezentując wspaniałe zakątki dla miłośników ciszy i spokoju, a także idealne rejony dla spragnionych rozrywek. Góry te dostarczą wspaniałych wrażeń w postaci niezapomnianych widoków i wyjątkowych szlaków krajobrazowych.
Zakopane – wypoczynek w górach na całego
Zakopane to nie tylko górskie wędrówki, ale również szereg atrakcji na miarę popularnego kurortu wypoczynkowego. Restauracje, kawiarnie, wiele ciekawych muzeów, różne wycieczki i wydarzenia umilą pobyt całej rodzinie. Gdy już jednak przyjdzie do wyjścia w góry, z Zakopanego można odkryć wiele przepięknych miejsc. Wcale nie trzeba od razu wybierać wymagających tras – w okolicy znajduje się wiele łatwych szlaków, w raz sam dla rodzin z młodszymi dziećmi.
W okolicy jedne z bardziej popularnych szlaków prowadzą do Morskiego Oka, Doliny Pięciu Stawów, czy na Halę Gąsienicową. Można wybrać szlak na Gubałówkę, który zaczyna się przy dolnej stacji kolejki. Z Gubałówki rozciąga się świetny widok na Tatry i Zakopane. Ciekawą trasą jest również trasa na Nosal, która jest łatwo dostępna i bardzo widokowa. Oczywiście w tym rejonie znajduje się też wiele innych szlaków o różnym stopniu trudności.
Szlak Orla Perć - gratka dla górołazów
Poszarpane szczyty, przepaście, , a nawet pionowa ściana o wysokości 4 pięter (!), na którą można się dostać tylko wąską drabinką. Brzmi jak z filmu, prawda? Nic bardziej mylnego, to najsłynniejszy i najbardziej niebezpieczny tatrzański szlak - Orla Perć. Nie jest to jednak miejsce na spacer z rodziną. Szlak ten polecamy jedynie bardzo doświadczonym i przygotowanym wspinaczom.
Dolina Kościeliska - świat tajemniczych jaskiń
Dolina Kościeliska to jedno z najbardziej popularnych miejsc w okolicy Zakopanego, dlatego w sezonie warto przygotować się na tłok. Nie ma jednak czemu się dziwić - znajdziemy tam piękne widoki i sporo atrakcji, które z pewnością zajmą nam cały dzień! Szczególnie polecamy tzw. skalne bramy (Kantaka, Kraszewskiego i Raptawicka), przepiękne polany, a także Lodowe Śródło czy słynny Smreczyński Staw.
Bukowina Tatrzańska – tradycja na wyciągnięcie reki
Nieco spokojniejsza miejscowość, która cały czas przyciąga swoim klimatem. Położenie na grzbietach kilku wzgórz bez wątpienia dodaje jej uroku – można tu podziwiać niezapomniane górskie krajobrazy, a także dowiedzieć się więcej o lokalnych tradycjach. Miejsce cieszy się popularnością zarówno zimą jak i latem, gdzie na turystów czekają różnorodne atrakcje.
Dostępna jest też rozbudowana baza noclegowa – dzięki temu spokojnie można znaleźć miejsce odpowiadające potrzebom. Atrakcją Bukowiny Tatrzańskiej są słynne termy. W tutejszym Domu Ludowym odbywają się tradycyjne festiwale i różne wydarzenia. Wśród wycieczek w góry popularny jest szlak do schroniska na Polanie Głodówka ze świetnym widokiem na Tatry Wysokie.
Wczasy w górach – inne propozycje
W Tatrach znajdziesz wiele wyjątkowych miejscowości skąd rozpościerają się niezapomniane trasy widokowe. Turyści od lat lubią Murzasichle, Kościelisko z pięknym widokiem na Tatry, czy spokojniejsze miejsca - Małe Ciche, czy Białkę Tatrzańską.
Gdzie w góry w Polsce - Beskidy
Beskidy są pasmem górskim w Karpatach Zachodnich. To kolejny rejon, który zachwyca krajobrazami i to właśnie tutaj swoje źródło ma rzeka Wisła. Na tym jednak nie kończą się jego atrakcje – znajdziesz tam ciekawe miejsca historyczne, kulturowe i przyrodnicze. Do najpopularniejszych pasm Beskidów zalicza się Beskid Śląski, Beskid Żywiecki oraz Gorce. Marzy Ci się niezapomniany wypoczynek w górach? Poznaj najciekawsze miejsca na wycieczkę.
Wisła – nie tylko Adam Małysz
Wczasy w Wiśle kojarzą się z relaksem blisko natury – miasto od lat stanowi idealną bazę wypoczynkową. W okolicy znajdują się też inne miejsca warte uwagi, w tym Brenna, Istebna, czy Ustroń. Warto przejść się słynnym deptakiem w Wiśle i przy okazji zobaczyć Pomnik Źródeł Wisły, Aleje Gwiazd Sportu, kościół im. ap. Piotra i Pawła.
Koniecznym punktem wycieczki jest Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle-Malince, na którą warto wjechać, aby podziwiać okoliczne widoki i choć przez chwilę zobaczyć jak to wygląda z perspektywy skoczka. Fani Adama Małysza mogą też zobaczyć jego figurę z białej czekolady, którą stworzyło Stowarzyszenie Cukierników RP, aby uczcić sukcesy sportowca. Figura znajduje się w Domu Zdrojowym w Wiśle.
Polecamy zobaczyć też zapory w Wiśle, muzea, a także wybrać się na wycieczkę górską – w okolicy dostępnych jest wiele szlaków, w tym Główny Szlak Beskidzki, czy wypad przykładowo na trzy Kopce Wiślańskie.
Malowniczo położony Szczyrk
Szczyrk leży w Beskidzie Śląskim w dolinie potoku Żylica i jego dopływów. Jest idealnym miejscem dla aktywnych, którzy znajdują tu niezliczone trasy do uprawiania turystyki górskiej pieszej i rowerowej. To także bardzo popularny ośrodek sportów zimowych, gdzie dostępnych jest wiele wyciągów i różnorodne trasy narciarskie. Z kolei na wycieczki piesze polecają się grzbiety górskie takie jak: Skrzyczne, Klimczok, czy Skalite.
W samym Szczyrku warto wybrać się spacer deptakiem nad Żylicą i skorzystać ze ścieżki pieszo-rowerowej. Głowna ulica obfituje tez w restauracje, kawiarnie i sklepiki. W okolicy położonych jest wiele punktów noclegowych, który zapewnią udany wypoczynek w górach.
Gdzie w góry? Inne miejsca w Beskidach
Bez wątpienia warto wspomnieć też o Krynicy Zdrój z ciekawą ofertą uzdrowiskową. Inne miejscowości uzdrowiskowe to przede wszystkim Muszyna, czy Rabka Zdrój obfitujące w wody lecznicze. Często odwiedzany jest również Żywiec – jego wizytówką jest muzeum Browaru, a także Nowy Sącz.
Obowiązkowym punktem wycieczki w Beskidach jest Babia Góra. Przed wejściem warto jednak zaopatrzyć się w odpowiednie ciuchy i wygodne obuwie, gdyż trasa jest dość wymagająca i słynie ze zmiennej pogody. Ciekawy szlak prowadzi także na górę Pilsko - przy dobrej widoczności, podobnie jak z Babiej Góry, można dostrzec piękną panoramę Tatr.
Bieszczady i Pieniny – kolejne dobre propozycje
Należy pamiętać, że w Polsce znajdziemy wiele różnych propozycji wypoczynku w górach. Przepięknymi krajobrazami ze słynnymi połoninami zachęcają Bieszczady, gdzie naprawdę można odpocząć od zgiełku i poobcować z naturą. Choć stają się one coraz bardziej popularne, wciąż można znaleźć wiele cichych i spokojnych miejsc.
Kolejną propozycją są Pieniny, czyli również bardzo interesujący region turystyczny w kraju. O ich popularności przeważają walory przyrodnicze i rozbudowana baza rekreacyjno-noclegowa. W tamtych rejonach odbywają się też słynne spływy kajakowe Przełomem Dunajca. Jak widać w Polsce znajduje się wiele ciekawych miejsc - wystarczy tylko wybrać, które z nich będzie dla Ciebie najlepsze i udać się na wczasy.
Marzą Ci się wakacje w górach w Polsce? Sprawdź najlepsze okazje na wakacje w Polsce na Travelplanet.pl
Zapisz się na nasz newsletter - najciekawsze okazje na wyjazdy zagraniczne i krajowe czekają!
Czy podobał Ci się ten artykuł?
Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.