Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Czy na Wyspach Kanaryjskich są rekiny? Bezpieczeństwo w wodzie

Hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie to archipelag położony malowniczo na Oceanie Atlantyckim. Niesamowite, wulkaniczne krajobrazy, rozległe plaże i ciepły, subtropikalny klimat, przyciągają tu co roku rzesze turystów.

Urok Wysp Kanaryjskich

Urok Wysp Kanaryjskich

Otaczający wyspy Ocean, to nie tylko miejsce relaksu, ale także środowisko życia wielu morskich stworzeń. Czy można spotkać w nim rekiny? Sprawdziliśmy, jakie gatunki tych drapieżników żyją w pobliżu Teneryfy, Gran Canarii, Lanzarote czy Furtaventury.

Jakie rekiny żyją w Oceanie Atlantyckim?

Malownicze klify

Malownicze klify

W rejonie Wysp Kanaryjskich można spotkać kilka odmian tych ryb, jednak warto pamiętać, że większość z nich nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Rekiny w większości są zwierzętami płochliwymi, które zwykle unikają kontaktu z ludźmi, traktując ich jako zagrożenie.

Rekiny żarłacze (Carcharhinus)

Relaks na Kanarach

Relaks na Kanarach

Ten gatunek rekinów najczęściej żyje na otwartych wodach. W Oceanie Atlantyckim występuje kilka rodzajów żarłaczy – m.in. żarłacz brunatny atlantycki czy żarłacz Milberta. Osiągają one znaczne rozmiary, a dorosłe osobniki mierzą ok. 2 - 3 metry. Rekiny te mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, jednak zdecydowanie wolą głębokie wody i rzadko zbliżają się do plaż.

Rekiny młoty (Sphyrna)

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich

Ten gatunek rekinów charakteryzuje się szeroką głową w kształcie przypominającą młot. Dorosłe osobniki mogą osiągać długość od 3-, nawet do 6 metrów. Chociaż ich gabaryty mogą wzbudzać uzasadniony lęk, ich ataki na ludzi są bardzo rzadkie i zazwyczaj wynikają z nieostrożności oraz niewłaściwego zachowania się w wodzie.

Rekiny błękitne (Prionace glauca)

To jedne z najczęściej występujących gatunków rekinów na świecie. W dorosłym życiu osiągają nawet do 3 metrów długości. Ten gatunek zalicza się raczej do spokojnych. Rekiny błękitne żyją i żerują na głębinach, a zatem rzadko można je spotkać w rejonie wybrzeży.

Rekiny anioły (Squatina)

Inaczej znane jako rekiny piaskowe. Charakteryzują się szerokim, płaskim tułowiem, które umożliwia im kamuflowanie się na piaszczystym, morskim dnie. Dorosłe osobniki mogą osiągać długość do 2 metrów. Są one jednak zupełnie niegroźne dla ludzi i boją się kontaktu z nimi.

Rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier)

Inaczej żarłacz tygrysi, to jeden z największych i najgroźniejszych rekinów. Ich długość dochodzi aż do 5 metrów, a zatem to prawdziwe morskie kolosy! Rekiny tygrysie swą nazwę zawdzięczają charakterystycznemu umaszczeniu tułowia, które pokryte jest w ciemne pasy. To jedne z najniebezpieczniejszych morskich drapieżników i to one odpowiadają za najwięcej agresywnych zachowań względem ludzi.  Na szczęście ich obecność w wodach Wysp Kanaryjskich jest rzadka. Rekiny tygrysie najczęściej spotykane są w ciepłych wodach Pacyfiku.

Żarłacz biały (Carcharodon carcharias)

Nazywany też rekinem ludojadem, może dorastać nawet do 6 metrów długości, a zatem już same jego gabaryty mogą budzić grozę. To gatunek powszechnie uznawany za niebezpieczny, zdarza się, że atakuje ludzi, jednak w wodach Kanaryjskich spotykany jest niezwykle rzadko.

Jak bezpiecznie odpocząć nad wodą?

Idealne miejsce na rejsy

Idealne miejsce na rejsy

Wyspy Kanaryjskie są jednymi z najchętniej wybieranych destynacji wakacyjnych w Hiszpanii. Aby nasz pobyt przebiegał beztrosko i bez zakłóceń, podczas morskich kąpieli, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • Unikajmy pływania o zmierzchu i o świcie - rekiny są wówczas najbardziej aktywne i wypływają na żer.
  • Staraj się nie pływać samotnie, najlepiej wchodź do wody w grupie - rekiny rzadko atakują kilka osób, wybierając zwykle pojedyncze ofiary.
  • Unikaj błyszczących przedmiotów – biżuteria, zegarki i inne błyszczące elementy ubioru (także strojów kąpielowych) mogą przypominać ryby, które stanowią pokarm rekinów.
  • Pod żadnym pozorem nie pływaj z otwartymi ranami - krew może zwabić rekiny.
  • Przestrzegaj lokalnych zasad i ostrzeżeń - flagi oraz tablice informacyjne na plażach i w hotelach informują o aktualnej sytuacji w wodach przybrzeżnych.
  • Zachowaj spokój i unikaj paniki - jeśli zobaczysz w wodzie coś podejrzanego, staraj się zachowywać spokojnie i oddalić się na bezpieczną odległość.

Co zrobić gdy zaatakuje rekin?

Bezpieczeństwo podczas wakacji

Bezpieczeństwo podczas wakacji

Warto pamiętać, że ryzyko ataku rekina na Wyspach Kanaryjskich jest znikome, jednak aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas morskich kąpieli, warto znać podstawowe zasady zachowania się w wodzie:

  • Nie wykonuj nerwowych i gwałtownych ruchów – stracisz kontrolę nad tym, co dzieje się wokół ciebie i dodatkowo sprowokujesz rekina.
  • Obserwuj otoczenie - jeśli pływasz w grupie, wezwij pomoc i ostrzeż przed atakiem innych pływających.
  • Jeśli masz możliwość, użyj przedmiotów do obrony – gdy masz przy sobie np. deskę surfingową, umieść ją między sobą a rekinem i powoli staraj się odpływać w bezpieczne miejsce.
  • Jeśli rekin będzie próbował zaatakować – pamiętaj, że jego wrażliwe miejsca, to oczy, skrzela i nos. Czasem jedno mocne uderzenie wystarczy, aby rekin spłoszył się i odpłynął.

Wyspy Kanaryjskie są uznawane za bezpieczną destynację, a ich naturalny urok i doskonałe warunki klimatyczne, jakie panują tu niemal przez cały rok, stanowią o ich niezwykłej popularności wśród urlopowiczów. Ryzyko ataku rekina jest tu minimalne, jednak warto pamiętać o tym, że te stworzenia morskie zamieszkują głębokie wody Oceanu Atlantyckiego. Korzystając z kąpieli pamiętajmy zatem o zachowaniu zdrowego rozsądku oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby nasze wakacje były niezapomniane i pełne beztroski.

Podsumowanie

Na Wyspach Kanaryjskich żyje kilka gatunków rekinów, które zamieszkują głębsze obszary tutejszych wód:

  • Rekiny żarłacze (Carcharhinus): żyją na otwartych wodach, osiągają 2-3 metry długości, rzadko zbliżają się do plaż.
  • Rekiny młoty (Sphyrna): mają szeroką głowę w kształcie płaskiego młota, dorosłe osobniki mogą osiągać 3-6 metrów długości, ataki na ludzi są rzadkie.
  • Rekiny błękitne (Prionace glauca): osiągają do 3 metrów długości, żyją na głębinach i są rzadko spotykane przy wybrzeżach.
  • Rekiny anioły (Squatina): mają płaski tułów, żyją głównie na dnie, gdzie żerują, dorastają do 2 metrów i są niegroźne dla ludzi.
  • Rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier): mogą osiągać nawet 5 metrów długości, są jednymi z najniebezpieczniejszych rekinów, jednak rzadko występują przy Wyspach Kanaryjskich.
  • Żarłacz biały (Carcharodon carcharias): dorasta do 6 metrów, znany jako rekin ludojad, bardzo rzadko spotykany w tym rejonie wód.

22.07.2024 Ula Sawicka

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.