Czy na Malediwach są rekiny? Sprawdziliśmy!
Malediwy, to iście rajska destynacja i jedno z najbardziej ekskluzywnych wakacyjnych miejsc na mapie świata. Malownicze białe plaże, turkusowe morze i zachwycające rafy koralowe tworzą tu bajkowy klimat.
Jeśli zastanawiasz się czy twoje wakacje na Malediwach przebiegną bez zakłóceń, bo obawiasz się rekinów, z tego artykułu dowiesz się czy te morskie drapieżniki stanowią tam realne zagrożenie dla turystów.
Rekiny w Oceanie Indyjskim
Ciepłe wody Oceanu Indyjskiego, który otacza archipelag Malediwów, to środowisko życia wielu gatunków morskich, w tym rekinów. W jego głębinach można spotkać m.in.
- rekiny białopłetwe i czarnopłetwe, pływające po rafach,
- rekiny młoty oraz rekiny wielorybie, preferujące głębsze wody.
Rekiny rafowe
Rekiny białopłetwe i czarnopłetwe preferują płytkie wody przybrzeżne i rafy koralowe. Te gatunki są często spotykane na Malediwach i mogą pojawiać się w miejscach, które są także popularne do nurkowania czy snorkelingu. Nie wpadajmy jednak w panikę, bo mimo iż dorosłe osobniki mogą osiągać nawet do 2 metrów długości, zwykle są niegroźne dla ludzi. W razie bezpośredniego spotkania w wodzie, raczej odpłyną spłoszone niż wejdą z ludźmi w interakcję. Incydenty z ich udziałem są na Malediwach rzadkością.
Rekiny młoty
Te majestatyczne ryby z charakterystycznym pyskiem w kształcie dużego młota, rzadko pojawiają się blisko wybrzeża i raczej nie spotkamy ich w pobliżu plaż. Rekiny młoty żyją w głębszych wodach Oceanu, gdzie zwykle żerują. I choć ich gabaryty mogą budzić grozę, zwierzęta te zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla ludzi.
Rekiny wielorybie
To prawdziwe morskie kolosy, a zarazem największe ryby na świecie. Dorosłe rekiny wielorybie osiągają długość nawet do 12 metrów (czyli mniej więcej tyle, ile 3 samochody osobowe zaparkowane jeden za drugim!). Te łagodne z natury stworzenia, są często widywane w wodach okalających Malediwy, a szczególnie w okolicach Atolu Baa. Nie ma jednak powodów do obaw, bo te olbrzymie ryby żywią się planktonem i są niegroźne dla ludzi. Często też stanowią atrakcję podczas wypraw nurkowych.
Czy w wodzie na Malediwach jest bezpiecznie?
Władze Malediwów, dla których turystyka jest jedną z głównych gałęzi gospodarki i źródłem dochodów, już od lat dokładają wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo turystom. Z tego też względu wprowadzono tam szereg środków ostrożności. Obejmują one m.in. stały monitoring plaż i miejsc do nurkowania, zakaz dokarmiania ryb i ptactwa oraz kampanie edukacyjne dla turystów na temat bezpieczeństwa w wodzie.
- na wybrzeżach i w miejscach popularnych wśród nurków, regularnie przeprowadzane są patrole morskie, które monitorują wody Oceanu, także przy użyciu dronów.
- dokarmianie ryb i ptaków na wybrzeżach Malediwów jest zakazane, podobne obostrzenia dotyczą wyrzucania pokarmu do wody (np. z płynącej łódki). Te zachowania mogą bowiem zwabiać rekiny bliżej brzegu, dlatego będąc na wakacjach na Malediwach pamiętajmy, że za łamanie tych zakazów grożą bardzo wysokie grzywny.
Jak zachować bezpieczeństwo w wodzie?
Aby wakacje na Malediwach przebiegały w beztroskiej atmosferze, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad podczas korzystania z kąpieli w otwartych wodach. Z pewnością nie należy ulegać doniesieniom medialnym i nie kierować się lękiem, bowiem ataki rekinów stanowią zaledwie ułamek wszystkich niefortunnych zdarzeń, które mogą nam się przydarzyć podczas urlopu w egzotycznej destynacji.
Unikaj pływania w pojedynkę
Jeśli pływasz w grupie, zawsze zyskujesz większe bezpieczeństwo, niż gdy przebywasz w wodzie samotnie. Rekiny raczej będą omijać grupę ludzi, bowiem dla żadnego drapieżnika nie będzie ona łatwym celem ataku. Jeśli pływasz z innymi – w razie niebezpieczeństwa, mogą oni pomóc ci odstraszyć drapieżnika.
Zrezygnuj z kąpieli o zmierzchu i w nocy
Rekiny to nocne drapieżniki, dlatego są bardziej aktywne wieczorem i w nocy, dlatego zaleca się unikanie wchodzenia do wody o tych porach. Jeśli chcesz skorzystać z kąpieli w Oceanie – pływaj w trakcie dnia, gdy słońce dobrze oświetla morskie głębiny.
Zachowaj spokój
Jeśli zauważysz coś niepokojącego w wodzie (pamiętaj, że większość rekinów żywi się planktonem i małymi stworzeniami morskimi), postaraj się zachować spokój. Panika i gorączkowe próby wydostania się z wody mogą przyciągnąć uwagę rekina, co zdecydowanie zwiększa ryzyko ataku. Zamiast panikować, postaraj się możliwie spokojnie oddalić od rekina w stronę brzegu.
Krwawisz? Natychmiast wyjdź z wody
Rekiny mają bardzo dobry węch, a niektóre źródła podają, że są w stanie wyczuć w wodzie nawet 1 kroplę krwi i to ze znacznych odległości. Jeśli podczas pływania, doszło do skaleczenia ciała (np. o ostre dno) oraz krwawienia, należy natychmiast opuścić wodę. Lepiej nie ryzykować i opatrzyć ranę, a na czas jej gojenia zrezygnować z kąpieli. Kobiety w trakcie menstruacji, jeśli nie korzystają z tamponów, także powinny zrezygnować z pływania.
Nie noś błyszczących strojów i przedmiotów
Odblaskowe, fluorescencyjne oraz błyszczące przedmioty (np. biżuteria czy zegarki) są podczas kąpieli w Oceanie zdecydowanie odradzane. Przypominają one bowiem kolorowe ryby i ich mieniące się w wodzie łuski. Te morskie stworzenia są naturalnym źródłem pożywienia rekinów i mogą wzbudzać ich niepotrzebne zainteresowanie.
Przestrzegaj zaleceń służb przybrzeżnych
Ratownicy na plażach oraz obsługa hoteli zwykle posiadają aktualną wiedzę na temat sytuacji w przybrzeżnych wodach. Aby uniknąć potencjalnych zagrożeń, warto stosować się do ich zaleceń, aby zapewnić sobie i bliskim bezpieczne wakacje.
Nie kąp się w pobliżu rybaków
Miejsca, gdzie stacjonują kutry rybackie i gdzie odbywają się połowy, mogą przyciągać rekiny, które szukają w ten sposób łatwego pożywienia. Rybacy wrzucają do wody zanętę, wabiąc do siebie niekiedy całe ławice ryb, dlatego warto unikać takich obszarów, bo mogą tam pojawić się także rekiny.
Zachowuj się cicho i unikaj hałasu
Głośne zachowanie w wodzie, krzyki i hałas mogą przyciągać uwagę rekinów, dlatego jeśli korzystasz z kąpieli w otwartych wodach, zachowaj ciszę i spokój. Poproś o to także najmłodszych, jeśli są w wodzie z tobą. Gwałtowne ruchy mogą wzbudzić zainteresowanie drapieżników.
Malediwy nazywane „rajem na ziemi”, przyciągają co roku tłumy i choć rekiny są obecne w wodach Oceanu Indyjskiego, otaczającego archipelag, incydenty z udziałem tych morskich drapieżników są niezwykle rzadkie. Jeśli zachowamy odpowiednie środki ostrożności, Malediwy będą bezpiecznym miejscem wypoczynku, a nasz urlop stanie się beztroską i niezapomnianą przygodą.
Podsumowanie
- W ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego, otaczającego Malediwy, żyje wiele gatunków rekinów.
- Rekiny białopłetwe i czarnopłetwe żyją na płytkich wodach przybrzeżnych i rafach koralowych, ale są niegroźne dla ludzi.
- Rekiny młoty preferują głębsze wody i rzadko pojawiają się blisko brzegu.
- Rekiny wielorybie, największe ryby na świecie, są łagodne i żywią się planktonem, nie stanowią zagrożenia dla ludzi.
- Malediwy są uznawane za jedno z bezpieczniejszych miejsc pod względem obecności rekinów.
- Incydenty z rekinami na Malediwach są bardzo rzadkie; odnotowano tylko kilka niegroźnych ataków w ciągu ostatnich dekad.
- Władze Malediwów wprowadziły środki ostrożności, takie jak monitoring plaż, aby zapewnić bezpieczeństwo turystom.
Czy podobał Ci się ten artykuł?
Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.