Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Czy na Malcie są rekiny?

Malta to malownicza wyspa, położona na Morzu Śródziemnym. Dzięki swoim zabytkom, plażom i egzotycznej atmosferze, jest ona chętnie wybierana jako kierunek wakacyjny - tym bardziej, że lot z Polski na Maltę jest krótki i trwa około 2 godziny.

Pływanie z rekinami

Pływanie z rekinami

Jeśli planujesz wakacje na tej śródziemnomorskiej wyspie i zastanawiasz się, czy na Malcie są rekiny i czy jest bezpiecznie - koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Jakie rekiny są w Morzu Śródziemnym?

Lato na Malcie

Lato na Malcie

Morze Śródziemne jest jednym z najpopularniejszych turystycznie miejsc na Ziemi - co roku destynacje położone wokół tego wspaniałego akwenu, przyciągają rocznie aż 1/3 całego ruchu turystycznego świata! Oznacza to, że co trzeci turysta spędza swoje wakacje nad Morzem Śródziemnym. Otacza je łącznie aż 19 krajów, w tym m.in. Hiszpania, Francja, Włochy, Grecja, Albania, Turcja, Syria, Izrael, Tunezja czy Maroko.

W jego głębinach żyje wiele gatunków rekinów, choć populacja tych morskich stworzeń zmniejszyła się w ciągu ostatnich dekad z powodu zmian klimatycznych, nadmiernych połowów czy też degradacji ekologicznej wód.

All Inclusive - Malta

Beztroskie wakacje czekają

Sprawdzam

Lato 2024 - Malta

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdzam

Last Minute - Malta

Wylot nawet następnego dnia

Sprawdzam

Jakie rekiny można spotkać w wodach Malty?

Rekiny są płochliwe

Rekiny są płochliwe

Na Malcie występuje kilka gatunków rekinów, jednak zwykle nie stanowią one zagrożenia dla ludzi. Do najpopularniejszych należą:

Rekiny błękitne

Te okazałe ryby, występują w tym rejonie najczęściej. Osiągają długość nawet do 3 metrów. Mają wąski, smukły tułów, długi, spiczasty nos i duże, okrągłe oczy. Można je poznać po niebieskim kolorze grzbietu i białym podbrzuszu. Mimo swych potężnych gabarytów, ryby te są łagodne i płochliwe, przez co raczej będą unikać ludzi.

Rekiny mako

Ten gatunek rekinów jest szybki i zwinny. Dorosłe osobniki osiągają długość do 4 metrów. Mają opływową, masywną sylwetkę, przez co osiągają pod wodą duże prędkości. Ich grzbiety są ciemnoszare lub lekko niebieskawe, a brzuchy białe. Rekiny mako uznawane są za groźne i choć spotkania z nimi są bardzo rzadkie, ten gatunek drapieżnika może być agresywny. Osiągają one nawet 60 km/h podczas podczas polowań na pożywienie.

Rekiny piaskowe

Ten gatunek zamieszkuje głębsze wody morskie i bardzo rzadko pojawia się w okolicach wybrzeży. Rekiny te są mniejsze, niż poprzednicy i z reguły osiągają długość ok. 2,5 metra. Cechuje je masywna budowa i szeroki, długi pysk. Ich tułów jest szarobrązowy, a brzuch biało szary. Rekiny piaskowe są łagodne i zwykle nie opuszczają głębszych rejonów morza Śródziemnego.

Rekiny białe

To prawdziwe kolosy wśród rekinów, osiągają bowiem długość nawet do 6 metrów! Mają cylindryczną budowę, długi i szeroki pysk, długie ostre zęby oraz czarne oczy. Ich tułów jest szary lub niebieskawy, a brzuch biały. Choć w Morzu Śródziemnym żyje populacja rekinów białych, szansa na spotkanie ich w przybrzeżnych wodach Malcie jest raczej mała.

Wbrew wizerunkowi rekinów jako niebezpiecznych drapieżników, “czyhających” na ludzi - co ukształtowało się głównie za sprawą filmów fabularnych i kina grozy, rekiny zazwyczaj są dość płochliwe i raczej unikają kontaktu z ludźmi. Większość z tych, które żyją w Morzu Śródziemnym, zwykle wybiera głębsze wody i rzadko pojawia się w pobliżu wybrzeża Malty. Incydenty z udziałem rekinów na tej pięknej, śródziemnomorskiej wyspie są bardzo rzadkie.

Przypadki pojawienia się rekinów na Malcie

Wyprawy nurkowe

Wyprawy nurkowe

W historii wyspy odnotowano kilka incydentów z udziałem tych morskich drapieżników, jednak zdecydowana większość z nich miała miejsce wiele lat temu i zakończyła się szczęśliwie.

  • W 1956 roku rekin błękitny podpłynął do grupy nurków w okolicach Wyspy Comino. Rekin spłoszył się jednak i szybko odpłynął od pływaków.
  • W 1988 roku rekin mako zbliżył się do łodzi rybackiej, jednak nie wykazywał agresji i wkrótce odpłynął.

W ostatnich sezonach liczba incydentów z udziałem rekinów na Malcie jest znikoma. Obecnie wykorzystywane są nowoczesne technologie, służące do monitorowania wód przybrzeżnych nie tylko przez urządzenia kontrolujące sytuacje na i w wodzie, ale także np. drony.

  • W 2019 roku w pobliżu popularnej plaży Golden Bay pojawił się rekin błękitny. Lokalne służby zareagowały natychmiast, plaża została tymczasowo zamknięta, a specjalne jednostki patrolowały okoliczne wody. Dzięki temu nie doszło do żadnego incydentu.
  • W 2021 roku w okolicach Wyspy Gozo grupa nurków zauważyła rekina piaskowego, żerującego na płytszych wodach. Drapieżnik był spokojny i nie wykazywał agresji.

Malta - środki bezpieczeństwa i ochrona turystów

Wakacje na Malcie

Wakacje na Malcie

Władze Malty systematycznie monitorują plaże wokół kurortów. Regularne patrole morskie pozwalają na szybkie wykrycie obecności drapieżników i sprawne reagowanie na potencjalne zagrożenia. W przypadku zauważenia rekina w pobliżu plaży lub miejsc nurkowania, uruchamiane są procedury awaryjne, które obejmują m.in. zamknięcie plaży, zakaz kąpieli oraz monitorowanie wód aż do czasu, gdy rekin opuści obszar przybrzeżny.

W celu zachowania bezpieczeństwa turystów miejscowe hotele, a także operatorzy turystyczni oraz lokalne władze organizują kampanie edukacyjne na temat bezpiecznego zachowania podczas kąpieli morskich czy nurkowania.

Malta, podobnie jak wiele innych popularnych turystycznie miejsc, zlokalizowanych wokół basenu Morza Śródziemnego, wprowadziła zakaz dokarmiania ryb (w tym np. małych rekinów i innych mniejszych drapieżnych gatunków, które pływają w przybrzeżnych wodach). Dokarmianie przyciąga ryby w pobliże linii brzegowej i zwiększa ryzyko pojawienia się większych osobników.

Jak zachować się w wodzie, by uniknąć ryzyka?

Sporty wodne na Malcie

Sporty wodne na Malcie

Jeśli spędzamy wakacje na Malcie i obawiamy się wchodzić do wody, ze względu na możliwość spotkania rekina, pamiętajmy że w okolicach wyspy incydenty z udziałem tych drapieżników są niezwykle rzadkie. Zachowajmy jednak podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Unikaj pływania w pojedynkę

Przebywanie w wodzie w grupie jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż pływanie w samotności. Rekiny unikają atakowania większych grup ludzi, które raczej je płoszą niż zachęcają do ataku.

Nie wchodź do wody o zmierzchu i w nocy

Rekiny częściej polują wieczorem i w nocy, dlatego unikajmy wchodzenia do morza o tych porach. Zdecydowanie polecane jest pływanie w ciągu dnia, gdzie wody są lepiej oświetlone a widoczność zdecydowanie lepsza, co umożliwia szybszą reakcję w razie spotkania drapieżnika.

Zachowaj spokój i nie wykonuj z gwałtownych ruchów

Choć ciężko sobie to wyobrazić, jeśli zauważymy obecność rekina, najważniejsze jest zachowanie spokoju. Gwałtowne i nerwowe ruchy mogą przyciągnąć jego uwagę rekina i sprowokować atak. Na tyle, na ile to możliwe postarajmy się nie panikować i możliwie powoli oraz spokojnie odpłynąć jak najdalej rekina.

Jeśli krwawisz - wyjdź w wody

Podczas morskich kąpieli niekiedy zdarza się, że nastąpimy na ostry kamień i skaleczymy stopę lub nogę. W przypadku zranienia, nawet gdy wydaje nam się ono niewielkie i niegroźne, należy natychmiast opuścić wodę. Nawet mała ilość krwi w wodzie może stanowić zagrożenie, bowiem rekin potrafi wyczuć kroplę krwi już z 50 metrów.

Nie ubieraj do wody błyszczących przedmiotów

Biżuteria czy zegarki, mogą pod wodą przypominać niektóre morskie ryby, które często mają odblaskowe, kolorowe łuski i są naturalnym pożywieniem rekinów. Odradza się zakładania do wody biżuterii i kontrastowych ozdób, a także strojów kąpielowych w fluorescencyjnych barwach.

Przestrzegaj zaleceń ratowników i obsługi hotelowej

Przybrzeżne jednostki zwykle współpracują z pobliskimi hotelami i ratownikami na plażach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystom. Mają one też największe doświadczenie i wiedzę na temat lokalnych wód oraz ewentualnych zagrożeń. Z tego też względu nigdy nie lekceważmy ich rad i zaleceń, aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczne wakacje na Malcie.

Pływanie z dziećmi, a rekin w wodzie

Rekiny żerują na rafach

Rekiny żerują na rafach

Przede wszystkim zachowaj spokój. Twoje reakcje będą miały kluczowy wpływ na sytuację - a zatem nie dopuszczaj do paniki. Jeśli jesteście niedaleko brzegu a dziecko jest małe, weź je na ręce i poproś by także zachowało spokój. Starsze dzieci przywołaj do siebie i razem, powoli, opuszczajcie wodę. Gwałtowne ruchy, krzyki, a także ucieczka, mogą przyciągnąć uwagę drapieżnika. Unikaj gwałtownych ruchów i spokojnie przemieszczaj się w kierunku plaży. Jeśli w wodzie są też inne osoby, ostrzeż je, aby mogły uniknąć ryzyka ataku.

Wakacje na Malcie będą bezpieczne, jeśli zachowamy zdrowy rozsądek i ostrożność. Pamiętajmy, że ryzyko spotkań z rekinami na tej śródziemnomorskiej wyspie jest minimalne. Przestrzegając zasad bezpieczeństwa i stosując się do zaleceń ratowników oraz obsługi hotelowej, nasz wypoczynek na Malcie z pewnością będzie beztroski i niezapomniany.

Podsumowanie

  • Spędzając wakacje nad ciepłym morzem, unikaj pływania w pojedynkę.
  • Unikaj wchodzenia do wody o zmierzchu i w nocy.
  • Nie wrzucaj do wody jedzenia ani resztek.
  • Zachowaj spokój i nie wykonuj gwałtownych ruchów gdy zauważysz w wodzie rekina.
  • Natychmiast wyjdź z wody, jeśli krwawisz.
  • Nie noś błyszczących ani odblaskowych przedmiotów w wodzie.
  • Zawsze przestrzegaj zaleceń ratowników i obsługi hotelowej.

10.07.2024 Ula Sawicka

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.