Ciekawostki o Paryżu - sekrety miasta świateł!
Paryż to co roku jedno z najpopularniejszych kierunków podróży dla milionów turystów. Zwłaszcza zakochanych. Miasto to bywa określane jako jedno z najbardziej romantycznych na świecie. Jednakże to zaledwie część jego uroku. Tak naprawdę można tutaj znaleźć wszystko - wspaniałą kuchnię, interesujące zabytki, ciekawe muzea i klimatyczne miejsca.
Jednocześnie Paryż zaskakuje. To ekonomiczne i polityczne centrum Francji, w którym znajdują się znane na całym świecie domy mody. Miasto nad Sekwaną nie tylko zachęca do spędzenia tutaj wspaniałego czasu, ale też do tego, by dowiedzieć się o nim nieco więcej. Oto kilka ciekawych faktów o Paryżu:
Dlaczego Paryż to... Paryż?
Mało kto wie skąd się wzięła nazwa stolicy Francji. Otóż pochodzi ona od Paryzjów, którzy stanowili plemię, zamieszkujące wyspę na Sekwanie. Miało to miejsce w III wieku p.n.e. W tym czasie stworzyli oni osadę celtycką, którą nazwali Lutetia, czyli “mieszkanie pośrodku wody”, jednakże to właśnie nazwa Paris utrwaliła się i tak zostało do dziś. Jak widać ma ona swoją historię, co czyni to miasto jeszcze bardziej interesującym. A to nie jedyna ciekawostka na jego temat.
Polskie akcenty na najbardziej znanym zabytku w Paryżu
Jednym z charakterystycznych zabytków Paryża jest słynny Łuk Triumfalny, który posiada wiele zdobień. Nie służą one jednak jedynie estetyce, a wręcz przeciwnie. Zawarta w nich jest historia oraz bogata symbolika. Co ciekawe można tutaj znaleźć także polskie akcenty. Są to zarówno nazwy takich miejsc jak Wrocław, Gdańsk, Ostrołęka, Pułtusk, czy Lidzbark Warmiński, jak i znane nazwiska np. generała Józefa Zajączka, czy Jana Henryka Dąbrowskiego.
Niezwykły gotyk francuski
W Paryżu można również podziwiać wspaniały przykład gotyku francuskiego, którym jest Katedra Notre Dame - znana na całym świecie. To przepiękna i ogromna świątynia, którą budowano bez zbędnego pośpiechu. Istotna jest także symbolika potworów, które zostały dobudowane dopiero w XIX wieku. Są to przeróżne maszkarony i chimery, które mają za zadanie pokazać rozbieżność między tym, co świeckie, a tym, co święte. Istoty te nie miały wstępu do środka świątyni, bowiem wewnątrz znajdowała się strefa sacrum. Przypominały one wiernym także o tym, że ludzie są poddawani atakom złych duchów, które chcą odseparować ich od Boga.
Muzeum odwiedzane przez 8 milionów osób
To w Paryżu czeka muzeum, które jest nie tylko jednym z największych na całym świecie, ale i bardzo licznie odwiedzanym. Co rok przyjeżdża tutaj ponad 8 milionów osób. Oczywiście mowa tu o Luwrze, w którym znajduje się około 300 tysięcy wybitnych dzieł sztuki. Najczęściej oglądanym dziełem w owym muzeum jest słynna Mona Lisa Leonarda da Vinci. Oryginał jest jednak tak cenny, że najczęściej można tu podziwiać kopię tego obrazu.
Żadnego znaku STOP
Paryż nie jest miastem przyjaznym kierowcom, wręcz przeciwnie. To komunikacyjna tragedia, bowiem jeździć po stolicy Francji samochodem nie jest łatwo. Nie pomaga także fakt, że w mieście tym nie ma ani jednego znaku STOP. Do 2012 roku był jeden taki znak i to w miejscu wyjazdu z terenu prywatnego, jednakże go usunięto. Przyjeżdżając do Paryża warto więc zastanowić się, czy wynajęcie samochodu to dobry pomysł. Łatwiej bowiem przemieszczać się po stolicy Francji komunikacją miejską, pieszo lub drogą lądową.
Symbol Paryża i całej Francji
Ikoną Paryża i całej Francji jest słynna Wieża Eiffla. Ma ona aż 324 metry. Interesujące jest to, że jej wysokość zmieniać się aż o 18 centymetrów w zależności od tego, jaka jest temperatura powietrza - wynika to z faktu, że powstała ona z żelaza. Autorem tej konstrukcji jest Gustave Eiffel, znany ówcześnie architekt. Wieża Eiffla powstała jako element wystawy i miała zostać rozebrana po 20 latach, do czego nigdy nie doszło. Dziś stanowi ona 5, jeśli chodzi o wielkość, budowlę we Francji.
Wielki Paryż, czyli sypialnie miasta
Miasto oraz jego bezpośrednie otoczenie, które stanowi sypialnie określane jest jako Wielki Paryż. To tutaj mieszkają osoby, które uczą się i pracują w pięknej stolicy Francji. Co ciekawe w samych granicach administracyjnych Paryża rezyduje ponad 2 miliony ludzi, a w Wielkim Paryżu, aż pięć razy więcej. Parę lat temu stworzono projekt, w którym Wielki Paryż ma być połączony siecią metra, które ma pomóc łatwiej przemieszczać się z okolic miasta do jego centrum.
Groza w paryskich katakumbach
Paryż to także miejsca, które opowiadają smutną historię Francji. Jednym z nich są paryskie katakumby - muzeum dla osób o naprawdę mocnych nerwach. Można tutaj bowiem zobaczyć szczątki milionów mieszkańców Paryża, którzy zostali tam pochowani w czasie epidemii pod koniec XVIII na rozkaz Ludwika XV. Cmentarze bowiem nie mieściły już ilości zmarłych. Paryskie katakumby zamknięto w 1995 roku, jednakże od 2014 roku zostały po części otwarte dla odwiedzających. To grobowiec dla około 6 milionów Paryżan.
Miasto muzeów
Paryż to idealne miejsce dla miłośników muzeów. Można tu spędzić cały urlop zwiedzając poszczególne wystawy, a i tak nie uda się zobaczyć ich wszystkich. W Paryżu bowiem jest aż 170 zakątków tego typu, pełnych ciekawych artefaktów. Oczywiście najsłynniejszym muzeum jest Luwr, jednakże to dopiero początek atrakcji. Warto zajrzeć też do bardziej kameralnych obiektów. Tam niewątpliwie można będzie się zaskoczyć i zainspirować, a ominie nas tłum turystów. W paryskich muzeach czekają jedne z najbardziej wartościowych dzieł na całym świecie.
Najstarszy most Paryża
Paryż to także miasto mostów. Jest ich tutaj aż 37, a najstarszym z nich jest Nowy Most, czuli Pont Neuf. Jego początki sięgają przełomu XVI oraz XVII wieku, który od początku posiadał szerokie pasy mające za zadanie ochronę osób przechodzących, tak by nie zostały potrącone, czy ubrudzone błotem przenoszonym przez końskie kopyta. Nowy Most łączy wyspę Île de la Cité z prawym oraz lewym brzegiem rzeki. Był on pierwszym mostem kamiennym, który szybko stał się symbolem Paryża.
Skąd nazwa “Miasto Świateł”?
Paryż otrzymał przydomek “Miasto Świateł” w XVII wieku. Wszystko zaczęło się od tego, że osoby, które przyjeżdżały do tego zakątka na ziemi były zachwycone latarniami gazowymi, które znajdowały się na tutejszych ulicach. Warto tutaj też dodać, że od tamtego czasu Paryż bardzo się zmienił. W 1852 roku bowiem miała miejsce wielka przebudowa miasta, którą uchwalił Napoleon III. Powstała wtedy na nowo niemal połowa budynków całego miasta, a przekształcono około 60 procent jego powierzchni.
Paryż pełen kawiarni i restauracji
Paryż obfituje w liczne kawiarnie, bary, czy restauracje. Jest ich tutaj tak wiele, że chcą zobaczyć jedno miejsce dziennie trzeba by ponad 30 lat, by zwiedzić je wszystkie. Ta liczna naprawdę robi wrażenie. Najstarszą kawiarnią zarówno w Paryżu, jak i w całej Francji jest “Le Procope”, której początki sięgają 1686 roku. Co ciekawe wśród gości tej kawiarni można wymienić takie osoby jak chociażby Fryderyk Chopin, czy Jean-Jacques Rousseau.
Czy podobał Ci się ten artykuł?
Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.