Atrakcje Wiednia - co warto zobaczyć?
Wiedeń to niesamowite miasto w Austrii, które zamieszkuje aż jedna piąta ludności całego kraju! Znajduje się tam najstarsze ZOO na świecie, a z kranów leci czysta, źródlana woda, prosto z Alp. Czy to właśnie sprawia, że miejsce to nieustannie fascynuje i przyciąga turystów z całego świata?
Stolica Austrii to dziś europejska metropolia, gdzie nowoczesność spotyka się ze wspaniale zachowanymi zabytkami i duchem minionych epok. Na pewno warto poświęcić chwilę i zapoznać się z najciekawszymi atrakcjami Wiednia!
Pałac Schönbrunn
Dawna letnia rezydencja Habsburgów, jest uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Wiedniu, gdzie grywał koncerty sam Mozart. Mieszkała tu sama cesarzowa Maria Teresa, jedyna kobieta, która zasiadała na tronie austriackim. Legenda pałacowa głosi, że w nocy w komnatach można spotkać …dawnych mieszkańców pałacu, bowiem duchy Habsburgów nadal przemierzają jego korytarze. Okazały pałac z VII wieku jest esencją barokowej architektury. Liczy aż bagatela, 1441 pokoi, z których tylko 40 dostępnych jest dla zwiedzających. Wokół rezydencji rozciąga się okazały pałac z pięknie zachowaną, oryginalną roślinnością. Najlepiej dotrzeć tam metrem (linia U4), wysiadając na stacji Schönbrunn. Za bilet wstępu zapłacimy 22 euro dla dorosłych, 16 euro dla studentów i seniorów oraz 14 euro dla dzieci.
Katedra św. Szczepana
To prawdziwy gotycki klejnot w sercu Wiednia, którego dwie charakterystyczne wieże widoczne są z wielu punktów miasta. Wnętrze katedry zachwyca witrażami. Historia tego miejsca głosi, że budowla została wzniesiona na mającym magiczne właściwości “Kamieniu Życia”, a w samej katedrze ukryty jest podobno skarb Templariuszy. Znajduje się tu także jeden z największych dzwonów kościelnych w Europie. Katedra mieści się przy Stephansplatz, do którego dojedziemy metrem linią U1 lub U3. Wstęp do katedry jest bezpłatny, ale jeśli chcemy zwiedzić tutejsze katakumby lub wejść na wieżę, zapłacimy od 6 do 14 euro.
Belweder
To znakomity barokowy kompleks pałacowy, złożony z pałaców: Górnego i Dolnego Belwederu. Znajduje się tu kolekcja dzieł sztuki, w tym słynne dzieła Gustava Klimta, takie jak "Pocałunek". Będąc w Wiedniu, koniecznie trzeba zobaczyć ogród Belwederu, czyli jednym z najstarszych ogrodów barokowych w Europie. To magiczne miejsce, pełne fontann, okazałych rzeźb i symetrycznych alei, które stanowią idealne miejsce do romantycznych spacerów. Miejscowa legenda głosi, że w ogrodach Belwederu ukryto skarb, który austriacka arystokracja zamierzała ukryć przed wojskami Napoleona. Jak do tej pory nie został on odnaleziony. Do pałaców Belwederu dojedziemy tramwajem linii D, wysiadając na stacji Schloss Belvedere. Za wstęp do Górnego Belwederu trzeba zapłacić 16 euro, do Dolnego Belwederu 14 euro.
Prater
To miejsce szczególnie ulubione przez rodziny z dziećmi. Prater to ogromny, starodawny park miejski, gdzie zbudowano słynne wesołe miasteczko z diabelskim młynem. Jest to idealne miejsce na relaks i zabawę dla całej rodziny. Park ma bogatą historię jako miejsce rozrywki Austriaków. W minionych stuleciach odbywały się tu liczne festiwale i jarmarki, a w czasach Belle Époque była to przestrzeń dla artystów. Dziś na tym terenie znajduje się Muzeum Prateru, które dokumentuje bogatą historię wiedeńskiej kultury. W parku działa również Praterdome, największy klub nocny w Wiedniu. Na Prater dotrzemy metrem linii U1 lub U2, stacja Praterstern. Wstęp do parku jest bezpłatny, ale za atrakcje, takie jak diabelski młyn zapłacimy od 5 do 12 euro.
Opera Wiedeńska
To jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych scen operowych na świecie. Artyści z całego świata marzą aby stanąć na jej deskach. Budynek opery, którego budowę ukończono w 1869 roku, nazywany był “przeklętym”, bowiem w trakcie prac zmarło dwóch projektujących go architektów. W Wiedeńskiej Operze Państwowej odbywa się słynny Bal Wiedeński, będący jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyskich w Austrii i nie tylko! Udział w tym balu to marzenie wielu, chociaż wstęp mają do niego przedstawiciele arystokratycznych rodzin i “wyższych sfer”. Do Opery dotrzemy metrem linii U1, U2 i U4, stacja Karlsplatz. Bilety na przedstawienia kosztują od 15 euro nawet do 200 euro, w zależności od miejsca i artystów.
Pałac Hofburg
To kolejny kompleks pałacowy, który przez wieki służył jako rezydencja Habsburgów. Dziś znajdują się tu Muzeum Sisi, Skarbiec Cesarski i Hiszpańska Szkoła Jazdy. Hofburg jest miejscem przechowywania skarbów cesarskich, w tym korony Świętego Cesarstwa Rzymskiego, stanowiącej jeden z najważniejszych symboli władzy Habsburgów. Legenda głosi, że w pałacu pojawia się duch białej damy, która pojawia się zawsze przed śmiercią kolejnego członka rodziny Habsburgów. Aby zwiedzić kompleks pałacowy, należy dojechać metrem linii U3 do stacji Herrengasse. Bilet wstęp do Muzeum Sisi i Skarbca Cesarskiego kosztuje 15 euro, a do Hiszpańskiej Szkoły Jazdy 18 euro.
Muzeum Historii Sztuki
Jedno z najważniejszych muzeów sztuki na świecie, dlatego miłośnicy klasyków muszą to miejsce odwiedzić! Dzieła Rubensa, Rembrandta i Rafaela w oryginale naprawdę robią wrażenie. Kolekcja muzeum zawiera także starożytne artefakty egipskie, greckie i rzymskie oraz jedną z największych na świecie kolekcji monet, liczącą ponad 700 000 eksponatów. Można tu dotrzeć metrem linii U2, stacja Museumsquartier. Wejście do Muzeum Historii Sztuki kosztuje 16 euro dla dorosłych, 11 euro dla studentów i seniorów, natomiast dzieci do 19 roku życia, wchodzą za darmo.
Hundertwasserhaus
To charakterystyczny dla Wiednia, a zarazem niezwykły budynek mieszkalny, zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera. Wyróżnia się on śmiałą architekturą, falistymi, opływowymi ścianami, kolorowymi mozaikami oraz roślinami… rosnącymi na dachu. Jego twórca - Hundertwasser, który był nie tylko artystą, ale i ekologiem, cenił harmonię człowieka z naturą, co przejawia się w jego projektach. Budynek to przykład architektury ekologicznej, z elementami żywej roślinności, która wpływa na jakość życia mieszkańców i tworzy unikalny mikroklimat. W okolicę budynku kursuje tramwaj nr 1, zatrzymując się na stacji Hetzgasse. Budynek można podziwiać z zewnątrz za darmo.
Naschmarkt
To największy i najpopularniejszy targ w Wiedniu, działający nieprzerwanie od XVI wieku. Można tu kupić niemal wszystko, od świeżych owoców i warzyw, przyprawy, po lokalne specjały, pamiątki, biżuterię, odzież i antyki. Według miejskich legend, Naschmarkt był dawno temu miejscem potajemnych spotkań wiedeńskich czarownic, które handlowały tam magicznymi ziołami i miksturami, które były sprzedawane tylko wtajemniczonym. Dziś oprócz targu, odbywają tu także lokalne imprezy i festiwale kulinarne. Dojedziemy tu metrem linii U4, wysiadając na stacji Kettenbrückengasse, a wstęp na targ jest bezpłatny.
Albertina
To jedno z najważniejszych wiedeńskich muzeów sztuki, mieszczące się w pałacu Albertina. Warto je odwiedzić, bo czeka na nas ogromna kolekcja grafiki, autorstwa takich mistrzów jak Dürer, Michelangelo czy Picasso. Prezentowany tu zbiór liczy ponad milion dzieł! Albertina powstała na polecenie księcia Alberta Saksońskiego, który był wielkim pasjonatem sztuki. Pałac, w którym mieści się muzeum, był także rezydencją Habsburgów, a jego wnętrza do dziś zachwycają swoim bogactwem. W muzeum odbywają się liczne wystawy czasowe, które przyciągają miłośników sztuki z całego świata. Do Albertiny dojedziemy metrem linii U1, U2 lub U4, stacja Karlsplatz. Za wstęp zapłacimy 17 euro (dorośli), 12 euro (studenci i seniorzy), a dzieci do 19 roku życia wchodzą za darmo.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Dlaczego Wiedeń jest uważany za fascynujące miasto?
Co warto zobaczyć w pałacu Schönbrunn?
Jakie atrakcje oferuje Katedra św. Szczepana?
Co znajdziemy w kompleksie pałacowym Belweder?
Jakie atrakcje oferuje Prater?
Dlaczego Opera Wiedeńska jest tak wyjątkowa?
Jakie atrakcje czekają w pałacu Hofburg?
Co można zobaczyć w Muzeum Historii Sztuki?
Dlaczego Hundertwasserhaus jest wyjątkowy?
Co oferuje Naschmarkt?
Jakie atrakcje czekają w Albertinie?
Podsumowanie
- Pałac Schönbrunn to dawna rezydencja Habsburgów, barokowy kompleks pałacowy z 1441 pokojami, który do dziś zachwyca kunsztem i bogactwem.
- Katedra św. Szczepana to gotycki klejnot Wiednia, gdzie podobno ukryto skarb Templariuszy.
- Belweder to barokowy kompleks pałacowy z dziełami Gustava Klimta. Warto odwiedzić tu świetnie zachowane ogrody z zielonymi labiryntami.
- Prater to starodawny park z wesołym miasteczkiem i diabelskim młynem z XIX wieku, idealny dla rodzin. To także miejsce spotkań artystów i performerów.
- Opera Wiedeńska to prestiżowa scena operowa, gdzie odbywa się także słynny Bal Wiedeński.
- Pałac Hofburg, w którym mieszczą się Muzeum Sisi i Skarbiec Cesarski, to gratka dla miłośników zabytkowych budynków i historii dawnych arystokratycznych rodów.
- Muzeum Historii Sztuki z dziełami Rubensa i Rembrandta to mekka dla miłośników sztuki z całego świata.
- Hundertwasserhaus to niezwykłe dzieło architektury współczesnej - budynek z falistymi ścianami i roślinnością na dachu.
- Naschmarkt to popularny targ z lokalnymi specjałami i pamiątkami. Niegdyś miejsce potajemnych spotkań wiedeńskich czarownic.
- Albertina to muzeum sztuki z kolekcją grafikim.in. Dürera i Picassa. Na zwiedzających czeka aż milion dzieł!
Czy podobał Ci się ten artykuł?
Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.