Nessebar – bułgarska perła na liście UNESCO
To prawdziwe muzeum pod gołym niebem leży na jego bułgarskim wybrzeżu, ma wielkość ok 900 x 400 m i ponad 3000 lat historii. To punkt obowiązkowy jeśli wypoczywamy nie tylko w samym Nessebarze, ale również w kurortach opodal Burgas.
Jest wręcz w złym tonie ominąć prawdziwy skarb, wpisany na listę UNESCO. Nessebar podzielony jest na dwie części: stare i nowe miasto. To zabytkowe leży na wyspie, którą ze stałym lądem łączy grobla o długości 400 m. Określane także jako bułgarski "Dubrownik", jest również rekordzistą świata jeśli chodzi o liczbę świątyń przypadających na metr kwadratowy powierzchni wysepki.
3000 lat historii
Miasto, założone na przełomie epoki brązu przez Traków, jest jednym z duchowych centrów chrześcijaństwa. Istnieją tu obecnie ślady 23 kościołów, pozostałość z 40, które stały tu w czasach świetności.
Na początku VI wieku p.n.e przybyli tu Grecy. Handel pomiędzy Mesambrią – bo tak nazywało się ono w starożytności - a innymi miastami kwitł i miasto błyskawicznie rozwijało się. W 72 r.p.n.e Rzymianie przejęli bez walki miasto, zachowując prawie wszystko, co wybudowali Grecy ale sami również wybudowali np. kanalizację, łaźnie termalne, których pozostałości są ciągle widoczne.
Gdy Nessebar przeszedł w ręce Bizancjum, wybudowano liczne bazyliki, przebudowano mury miasta. W 917 r. miasto zostaje przejęte przez Bułgarów i za cara Iwana Aleksandra staje się średniowiecznym centrum handlu, kultury i religii, powstaje dużo kościołów - niektóre przetrwały do dzisiaj. W czasach Imperium Otomańskiego Turcy budują tu m.in. łaźnie termalne.
Po upadku imperium w 1878 r Nessebar stał się małą wioską rybacką, znaną również z produkcji wina. Dopiero począwszy od 1950 r. miasto rozwinęło się jako ośrodek wypoczynkowy. Już w 1956 r. miasto Nessebar uznano za rezerwat architektoniczny i archeologiczny, a w 1982 roku stara część miasta trafiła na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Cerkiew co krok
Chodząc po starym Nessebarze turyści wręcz potykają się o zabytki. Najważniejszy to imponująca XIII-wieczna cerkiew Chrystusa Pankratora i ruiny najstarszej cerkwii św. Zofii, zbudowanej na przełomie IV i V wieku, z której dzisiaj pozostała jedna nawa i część kolumnady.
Z czasów greckich pochodzą agora, akropol i świątynia Apolla, na której ruinach wzniesiono w V wieku bazylikę Bogurodzicy Eleusa. Wrażenie robi najmniejsza ze wszystkich cerkiew św. Jana Chrzciciela z XI w. z zachowaną na jednej z kolumn inskrypcją: „Święty Janie Chrzcicielu ocal mnie!”
Wciąż sakralną rolę pełni cerkiew Bogurodzicy z XIX w., w której jest piękny ikonostas, a także wieża, z której można podziwiać panoramę miasta.
Ale klimat Nessebaru tworzą raczej wąskie kamienne uliczki i charakterystyczne domy w stylu Bułgarskiego Odrodzenia – partej jest kamienny a piętro z ciemnego drewna, nieco większe od dolnej kondygnacji i tworzące niewielkie zadaszenie. Psują go natomiast zbyt liczne stragany i sklepy z pamiątkami.
Na szczęście mnóstwo tu również klimatycznych knajpek, zwłaszcza tych na południowych obrzeżach starego miasta, z których można podziwiać plaże w „nowym” Nessebarze.
Plaże i największy aquapark w Bułgarii
To tam większość turystów spędza wakacje. Bo zabytkowa starówka, z licznymi zabytkami i urokliwymi, malutkimi hotelikami, winiarniami i raptem dwoma malutkimi plażami to miejsce, do którego większość wpada na kilka godzin.
„Nowy” Nessebar to liczne hotele i pensjonaty, ekskluzywne i na przeciętną kieszeń, największy w Bułgarii aquapark (na powierzchni 46 tys. mkw są zjeżdżalnie o łącznej długości 1,5 km), ale przede wszystkim przepiękne plaże, znaczne lepsze niż te przy starym mieście.
Plaża Południowa ma ok. 1.5 km długości, słynie ze złocistego i delikatnego piasku bez śladu kamieni oraz krystalicznie czystej wody bez silnych prądów. Jest wręcz naszpikowana barami, kawiarniami a znakiem rozpoznawczym plażowej gastronomii jest restauracja w kształcie statku.
Plaża Północna przylega bezpośrednio do południowej części Słonecznego Brzegu. To miejsce przede wszystkim dla miłośników sportów wodnych. Dodatkową naturalną atrakcją obydwu tych plaży w Nessebar są wydmy wraz z rzadkimi okazami roślin - aż 5 z nich jest obecnie pod ochroną.
Czy podobał Ci się ten artykuł?
Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.