Obyczajowość Brazylijczyków ukształtowana została pod wpływem dominujących tu kultur: europejskiej (głównie portugalskiej), indiańskiej oraz afrykańskiej.
Obyczajowość Brazylijczyków ukształtowana została pod wpływem dominujących tu kultur: europejskiej (głównie portugalskiej), indiańskiej oraz afrykańskiej.
Mimo początkowej dyskryminacji kultury Indian, jej liczne ślady odnajdujemy obecnie w brazylijskich tańcach, muzyce i legendach. Również wiele napojów ma indiański rodowód, m.in. mate czy guarana. Ten z najbardziej typowych dla Brazylii napojów, posiada kilkukrotnie wyższą zawartość kofeiny niż kawa. Indiańskie pochodzenie mają także popularne potrawy: tapioka, maniok i ziemniaki.
Elementy kultury afrykańskiej odnaleźć można przede wszystkim w muzyce, religii i kuchni. Znany w całym świecie taniec samba ma afrobrazylijski rodowód. Popularna jest również afrykańska rozrywka capoeira - walka stopami, rozpowszechniona na terenie całego kraju.
Wpływ cywilizacji europejskiej zaznaczył się głównie w dominacji religii katolickiej. Brazylia uznawana jest za państwo o największej katolickiej społeczności, jednak w istocie funkcjonuje tu obok siebie wiele różnorodnych wierzeń, grup i sekt religijnych. Najbardziej charakterystyczną cechą występujących tu kultów, jest wzajemne połączenie i przenikanie się elementów kilku religii. W ten sposób powstały nowe kulty, jak bardzo popularne w Brazylii macumba i candomblé.
Powszechne są również wyznania stosujące ofiary ze zwierząt, środki halucynogenne i czarną magię. Na większości obszaru kraju kulty te odbywają się potajemnie, choć w kilku regionach, np. w Bahii, zostały zalegalizowane.
Podobnie jak w przypadku religii, także język stał się połączeniem portugalskiego z dialektami indiańskimi i afrykańskimi. Z dwóch ostatnich pochodzą liczne określenia głównie nazw miejscowych, zwierząt i roślin. Brazylijski portugalski różni się od właściwego portugalskiego z Portugalii. Posiada też wiele lokalnych odmian i dialektów.
Brazylijczycy są narodem lubiącym bawić się i świętować. Odzwierciedlają to bardzo liczne w Brazylii święta, mające w większości charakter religijny. Odbywają się wówczas liczne i barwne procesje oraz religijne widowiska, z których największe przypadają na okres Wielkiego Tygodnia. W Pernambuco odbywa się wtedy największe w całym kraju przedstawienie Drogi Krzyżowej (Drama de Paixăo de Cristo).
Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza kulty maryjne. Prawie w każdym miesiącu obchodzone jest jakieś święto ku czci Matki Boskiej. Obok świąt katolickich obchodzone są także obrzędy, nawiązujące do dawnych wierzeń pogańskich. Jednym z bardziej malowniczych jest Festa de Iemanja, święto ku czci boginki morza, Iemanja. Wyznawcy w ostatni dzień starego roku wychodzą wieczorem na plaże i wrzucają do morza kwiaty, perfumy, owoce i biżuterię, by zapewnić sobie opiekę bogini w nowym roku.
Najbardziej znane na świecie święto w Brazylii, to karnawał w Rio de Janeiro. Główne jego obchody przypadają na cztery ostatnie dni przed Środą Popielcową. Miasto zapełnia się wówczas kolorowo i zabawnie przebranymi tłumami, odbywają się liczne parady, pokazy i konkursy taneczne. Karnawał przyciąga wiele ludzi z całego świata.
Dużą popularnością wśród Brazylijczyków cieszą się także imprezy sportowe. W lutym obchodzone jest wielkie rodeo regionu północno-wschodniego w Natalu. Na przełomie kwietnia i maja w Pirenopolis oraz we wrześniu w Caeté odbywają się wyścigi konne. Fortalez słynie natomiast z czerwcowych regat.
W całym kraju w ciągu roku odbywa się bardzo wiele imprez muzyczno-tanecznych, co odzwierciedla naturę Brazylijczyków, zamiłowanych w tańcu i muzyce oraz, bo jakże by inaczej, w piłce nożnej.